Airbnb-ma-po-IPO-vacsiu-hodnotu-ako-Marriott-a-Hilton-dohromady

V prvej polovici tohto roka, keď bolo jej podnikanie zdecimované pandémiou, spoločnosť Airbnb pristúpila k obmedzeniu štvrtiny pracovnej sily a údajne znížila svoje ocenenie v rámci dohody o zabezpečení väčšieho objemu financovania.

Aktuálne, po pozoruhodnom návrate, sa spoločnosť zdieľajúca domácnosti čelí prudkému nárastu hodnoty po dlho očakávanom debute na Wall Street, rovnako ako sa zhoršuje pandémia a opäť sa spochybňuje stav cestovného ruchu.

Akcie spoločnosti Airbnb sa vo štvrtok začali obchodovať na 146 dolároch, čo predstavuje viac ako zdvojnásobenie oproti cene IPO (počiatočnej verejnej ponuke akcií), čím bola táto firma investormi ocenená na viac ako 100 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Airbnb uzavreli deň o niečo nižšie.

Trhová kapitalizácia o objeme 100 miliárd dolárov predstavuje obrovský skok od jej predchádzajúceho maximálneho ocenenia, v rámci hodnoty 31 miliárd dolárov vo finančnom roku 2017. Pri súčasnom ocenení obchodovania má Airbnb tak vyššiu hodnotu ako Uber a viac ako Marriott a Hilton dohromady.

Silné predstavenie Airbnb je len posledným znakom dopytu investorov, čím sa tento týždeň tak zapísal, ako vhodný pre emisie akcií technologických spoločností. V stredu zaznamenala doručovacia aplikácia DoorDash nárast svojich akcií na verejnom trhu až o 85%.

V štvrtkovom rozhovore, výkonný riaditeľ firmy Airbnb – Brian Chesky uviedol, že si „nikdy nemohol predstaviť“ priebeh horskej dráhy, ktorú spoločnosť zažila.

Chesky je presvedčený, že pre silnejšiu pozíciu spoločnosti dnes existujú „dve vysvetlenia“: jedným je, že „ľudia stále túžia cestovať“ a druhé vychádza z rady jeho otca.

Chesky poznamenal: “Pripomína mi tiež niečo, čo mi môj otec pripomínal, keď som vyrastal a opakoval som si to vždy keď som prechádzal cez naše temné dni. Povedal, že veci nikdy nie sú také dobré, ako sa zdajú a také zlé, ako sa zdajú. Musíš si to pripomínať, aby si našiel stred medzi týmito maximami a minimami.”

Zatiaľ čo spoločnosť DoorDash výrazne profitovala z toho, že ľudia zostali doma, Airbnb ťaží z úspešného zavedenia vakcín, ktoré by mali pomôcť ukončiť pandémiu a umožniť ľuďom viac cestovať.

Spoločnosť Airbnb, ktorá bola založená v roku 2008 ako Airbed & Breakfast, rozšírila svoju pôsobnosť do hotelového priemyslu popularizáciou kedysi nemysliteľnej myšlienky prenajímať izby v domoch cudzincov. Ich platforma sa používa na vyhľadanie a rezerváciu ubytovania v 220 krajinách a regiónoch po celom svete. Airbnb v súčasnosti ponúka na prenájom luxusné apartmány, domy a hotelové izby, ako aj zážitky v rámci cestovania.

Pandémia otriasla podnikaním Airbnb a mnohými hostiteľmi, ktorí sú jej súčasťou. Spoločnosť bola najviac zasiahnutá v marci a apríli, keď čelila väčšiemu počtu zrušení ako rezervácií.

Začiatkom mája spoločnosť znížila počet svojich zamestnancov o 25%, teda o 1 900 pracovníkov. Chesky v rozhovore uviedol, že spoločnosť „by ľudí jednoznačne privítala,“ avšak musí byť v lepšej pozícii a dodal: „Chcem však vidieť, ako sa búrka bude ďalej vyvíjať.

Airbnb v nasledujúcich mesiacoch zaznamenala zlepšenie objemu rezervácií, čo bolo spôsobené tými, ktorí jej platformu využívajú na dlhodobé pobyty, ako aj na domáce cesty a lety na krátke vzdialenosti. Jej podnikanie predstihlo konkurenciu, ako Expedia a Booking.com. V treťom štvrťroku tohto roka príjmy spoločnosti Airbnb poklesli len o 18%, vďaka čomu sa jej podarilo dosiahnuť “vzácny“ zisk; príjmy spoločnosti Expedia prepadli o 58%; príjmy Booking.com klesli o 48%.

Následne prišiel ďalší nárast počtu prípadov koronavírusov.

Spoločnosť vo svojom prospekte napísala: “Počas štvrtého štvrťroka 2020 sa objavila ďalšia vlna infekcií Covid-19. Výsledkom bolo, že krajiny zaviedli prísne lockdowny, najmä v Európe. Podobne ako v prípade dopadu počiatočnej vlny Covid-19 v marci 2020, zaznamenávame pokles rezervácií v najviac postihnutých regiónoch.“

Ocenenie spoločnosti bolo údajne znížené na 18 miliárd dolárov, keď počas pandémie zvyšovala objem financovanie dlhu.

Na rozdiel od mnohých iných vysoko cenených startupov Airbnb predtým uviedla, že v rokoch 2017 a 2018, s vylúčením niektorých výdavkov bola zisková. Rovnako ako iné startupy so zdieľanou ekonomikou však Airbnb v priebehu rokov čelil mnohým regulačným bojom s miestnymi a štátnymi vládami o to, ako to pôsobí v ich jurisdikciách. Táto otázka zostáva pretrvávajúcim rizikom pre jej podnikanie.

Spoločnosť vo svojich vyhláseniach uviedla, že „podlieha širokej škále zložitých, vyvíjajúcich sa a niekedy nekonzistentných a nejednoznačných zákonov a predpisov, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť našu činnosť a odradiť hostiteľov a hostí od používania našej platformy, čo by mohlo spôsobiť, že budú niesť významné záväzky vrátane pokút a trestných sankcií.“

Airbnb tiež čelila zneužívaniu prenájmu nehnuteľností Airbnb pre domáce večierky. V auguste oznámila celosvetový zákaz všetkých večierkov a udalostí v rámci ponúk platformy Airbnb, pričom ich maximálna obsadenosť je 16 osôb. Počas Halloweenskeho víkendu spoločnosť Airbnb zakázala rezervácie celých domov na jednu noc v USA a Kanade, aby zastavila večierky, ktoré by mohli prispieť k šíreniu koronavírusu. Takéto nasadenie variácií opatrení pre silvestrovské rezervácie zvažuje vo viacerých regiónoch.

Počas pandémie niektoré mestá dočasne zakročili proti krátkodobému prenájmu a hostitelia boli nútení vracať nájomné pre 30 dní alebo dlhšie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár