Kenská vláda nainštalovala komunálne zásobníky vody, keďže chce ľuďom pomôcť dostať sa k čistej a cenovo dostupnej vode v chudobných oblastiach mesta Nairobi.

Tieto vodné automaty, známe ako Miestne Bankomaty Vody umožňujú ľuďom naplniť nádoby s vodou za dotovanú cenu, ktorú platia pomocou predplatených čipových kariet. Vďaka jednoduchému systému si tak ľudia môžu nosiť vodu za tak nízku sumu, ako je pol kenského šilingu (polovica amerického centu) na 5 galónov vody.

Súvisiace: Veľkosť všetkej vody na Zemi v jednej veľkej guli

Mbaruku Vyakweli, ktorý je predstaviteľom Úradu mestskej vody a kanalizácie v Nairobi poznamenal: “Prišli sme s touto technológiou, aby sme chudobným obyvateľom zjednodušili prístup k nielen čistej, ale aj cenovo dostupnej vode.”

V spolupráci s dánskou vodárenskou spoločnosťou Grundfos Lifelink, vláda Nairobi do druhej najväčšej chudobnej štvrti (Mathare) kenskej metropoly priniesla štyri vodné bankomaty. Taktiež tento projekt plánujú rozšíriť do ďalších chudobných častí mesta.

Ľudia v chudobných štvrtiach Nairobi nikdy nemali luxus čerstvej vody jednoduchým otočením kohútiku a sú zvyčajne závislými na predajcoch vody, ktorí navyšujú jej ceny tak vysoko, ako je 30 šilingov za 5 galónov, alebo dokonca ponúkajú nebezpečnú pitnú vodu z prírodných zdrojov.

Myšlienka dávkovania vody z automatických strojov sa ukazuje, ako vhodným riešením pre zabezpečovanie čistej pitnej vody v chudobných oblastiach sveta. Počas minulého roka bol podobný projekt slávnostne spustený aj v Indii.

Súvisiace:

Nové zariadenie Billa Gatesa, ktoré mení výkaly na pitnú vodu

Odporný koncept s pitnou vodou môže investorom priniesť trojnásobný zisk

Nedostatok vody je kritickým problémom na celom svete. Podľa OSN: “Zhruba 700 miliónov ľudí v 43 krajinách trpí nedostatkom vody a subsaharská Afrika má najväčší počet krajín s nedostatkom vody v ktoromkoľvek regióne.

Mary Wangari z chudobnej štvrte poznamenala: “Jedná sa o všeobecne najlepší projekt, ktorý bol v Mathare realizovaný,” … “V súčasnoti mám prístup k čistej vode, za nízku cenu a bez obáv ohľadom jej bezpečnosti.”

Zdroj: Business Daily Africa, Kenyan Daily

Facebook komentár