Podľa novej správy uverejnenej v utorok, spotrebitelia v afrických krajinách platia za prístup k internetu najvyšší podiel na príjmoch spomedzi všetkých krajín sveta.
Aliancia pre cenovo dostupný internet (A4AI) vyhodnotila 136 výročných správ o dostupnosti 136 krajín s nízkymi a strednými príjmami.
Príklady správy so strednými príjmami zahŕňajú Malajziu, Kolumbiu, Indiu, Jamajku, Južnú Afriku a Ghanu, zatiaľ čo príkladmi s nízkymi príjmami boli Nepál, Mali, Haiti, Libéria, Jemen a Mozambik.
A4AI predstavuje iniciatívu Web Foundation, ktorú založil vynálezca World Wide Webu Tim Berners-Lee, s partnerskými organizáciami, ktoré zahŕňajú Google a Facebook.
A4AI definuje cenovú dostupnosť ako 1 GB mobilných širokopásmových dát, ktoré stoja najviac 2% priemerného mesačného príjmu. Priemer na africkom kontinente však predstavuje hodnotu 7,12% a v niektorých prípadoch stojí 1 GB viac ako pätinu priemerného zárobku.
V správe sa uvádza, že takéto ceny sú „príliš nákladné pre všetkých, ako aj tých najbohatších“, pričom náklady sa uvádzajú ako primárny dôvod, prečo odhadovaných 49% svetovej populácie zostáva offline.
Autori správy tvrdia, že stagnujúce trhy a monopoly sú primárnou príčinou vysokých cien a ponúkajú niekoľko politických opatrení na riešenie problému.
„Konkurencia je základom úspechu“
Podľa údajov A4AI sú africké krajiny podľa údajov, vo svete najmenej dostupné, čo sa týka finančných možností.
Občania Čadu, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky musia všetci platiť viac ako 20% priemerného zárobku za 1 GB mobilných širokopásmových dát. Naopak, najdostupnejšie sadzby na kontinente sú v Egypte, v hodnote 0,5% a na Mauríciu vo výške 0,59%.
Celkovo sa v správe zistilo, že náklady v krajinách s nízkymi príjmami klesajú rýchlejšie ako u iných krajín so strednými príjmami, ale v mnohých prípadoch sú ceny stále príliš vysoké.
Primárnym odporúčaním organizácie A4AI je väčšia liberalizácia trhov a opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti. Správa ďalej uvádza: „Konkurencia je základom úspešných trhov so širokopásmovým pripojením.“
Autori odhadujú, že prechod z „konsolidovaných trhov“ – monopolov – na trhy s viacerými operátormi by drasticky mohol znížiť náklady na mobilné širokopásmové pripojenie.
Autori správy ďalej uviedli: „Náš výskum odhaduje, že 1 GB dát na monopolnom mobilnom trhu by mohol byť o 7,33 dolárov nákladnejším, ako v prípade trhu s dvoma operátormi.“
Medzi odporúčané opatrenia na zvýšenie hospodárskej súťaže patria „spravodlivé pravidlá pre vstup na trh a stimuly na podporu nových konkurentov“, napríklad liberálny a transparentný režim licencií.
A4AI vytvorila aj databázu osvedčených postupov s prípadovými štúdiami krajín s nízkymi a strednými príjmami, ktoré zlepšujú prístup, ako je Namíbia, ktorá umožnila novým poskytovateľom služieb vstúpiť na trh a zaznamenala pokles nákladov. Keňa bola tiež označená ako príklad, najmä za sprístupnenie prístupu na internet pre milióny svojich občanov, zrušením daní z telefónov.
Obmedzenie prístupu
Thakur poznamenal: „Snažíme sa zopakovať význam a ekonomické výhody prístupu na internet a naopak nákladov na vypnutie internetu alebo konkrétnych aplikácií.“
Vedúci výskumu dodáva, že A4AI pracuje prostredníctvom miestnych koalícií, aby zabezpečil, že lobovanie je presne zamerané na miestne hlavné oblasti a že tlak pochádza zvnútra aj zvonka.
Hovorca komunikačného orgánu OSN – Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) sa k politickým predpisom A4AI nevyjadril, avšak uviedol, že ITU sa zaviazala „rozširovať infraštruktúru k pripojeniu na internet a jeho služby pre všetkých ľudí a odkiaľkoľvek“.
Hovorca dodal, že prístupy k riadeniu zmysluplného pripojenia zahŕňajú „miestny obsah v miestnych jazykoch, podporovaný digitálnymi zručnosťami, digitálnym vzdelávaním a digitálnym uvedomením“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár