Všeobecne platí, že najúspešnejší muž v živote je človek, ktorý má najlepšie informácie.
V roku 1798, 32 rokov starý britský ekonóm Malthus anonymne publikoval “Esej o princípe populácie”, a v nej argumentoval, že ľudská populácia rastie geometricky (1, 2, 4, 16 atď.), zatiaľ čo zásobovanie potravinami rastie aritmeticky (1, 2, 3, 4 atď.).
“Sila obyvateľov je väčšia ako schopnost jeho obživy”. Thomas Robert Malthus
Odhadovaná populácia sveta vyzerala nasledovne :
- Miliarda v roku 1804
- Dve miliardy v roku 1927
- Tri miliardy v roku 1960
- Štyri miliardy v roku 1974
- Päť miliárd v roku 1987
- Šesť miliárd v roku 1999
V druhej polovici 20. storočia zaznamenalo ľudstvo najväčší nárast populácie v jej histórii. Najvýznamnejšie dôvody boli :
* Medicínsky pokrok znížil úmrtnosť v mnohých krajinách
* Masívne zvýšenie poľnohospodárskej produktivity vďaka “zelenej revolúcii”
Globálna miera úmrtnosti klesala takmer nepretržite od začiatku priemyselnej revolúcie – osobná hygiena, lepšie metódy sanácie a vývoj antibiotík v tomto smere hrali významnú úlohu.
Svetová populácia dosiahla 7 miliárd podľa správy Populačnej divízie OSN 31. októbra 2011 a odhaduje sa, že dosiahne 8 miliárd v roku 2030.
Do roku 2050 by sa svetová populácia mala dostať k číslam okolo deviatich miliárd. Aj keď niektoré predpovede su konzervatívnejšie , zvyčajne sa pohybujú v intervale 7,4 až 10,6 miliardy.
V polovici 60tych rokov tohto storočia je možné, že toto číslo vzrastie na 11,4 miliardy obyvateľov.
Malthusov pesimizmus bol dlho kritizovaný skeptikmi , ktorí verili v technologický pokrok v týchto oblastiach :
- Poľnohospodárstvo
- Energie
- Spotreba vody
- Výroba
- Liečba chorôb
- Hnojivá
- Manažment riadenia
- Doprava
Tieto oblasti by podľa nich mali udržať produkciu potravín na úrovni krivky rastu počtu obyvateľstva.
Malthusove prognózy sa doteraz nenaplnili , rastúce poľnohospodárske výnosy prekonali rýchlosť populačného rastu.
Graf: 2001-2012 Produkcia obilnín, využitie a zásoby
Čierne labute
Teória Čiernych labutí alebo “Teória udalostí Čiernych labutí” bola vyvinutá Nassimom Nicholasom Talebom na vysvetlenie:
1) Neprimerane veľkého vplyvu ťažko predvídateľných, vzácnych udalostí aj pre vedu ci dostupné technológie
2) nevyčísliteľnosť pravdepodobnosti rôznych následkov pomocou vedeckých metód3) psychologické predsudky robiace z jednotlivcov aj skupín ľudí zaslepencov voči neočakávaným udalostiam v historickom kontexte
Teória Čiernych labutí odkazuje na neočakávané udalosti veľkého rozsahu a ich dôsledky v histórii. Takéto udalosti spoločne hrajú oveľa väčšiu úlohu než bežné , predvídateľné udalosti.
Hrozby pre prístup a rozdeľovanie potravín by mohli zahŕňať:
- Politická nestabilita dodávateľských krajín
- Manipulácia dodávok
- Súťaž na dodávku
- Útoky na infraštruktúru dodávok
- Nehôdy a prírodné katastrofy
- Zmeny klímy
Termín Zelená revolúcia sa odkazuje na sériu výskumov, vývoj a transfer technológií medzi 40-tymi až koncom 70-tych rokov.
- Teória obsahuje nasledujúce témy :
- Vývoj vysoko výnosných odrôd z obilných zŕn
- Rozšírenie zavlažovacie infraštruktúry
- Modernizácia techniky riadenia
- Mechanizácia
- Distribúcia semien, syntetických hnojív a pesticídov pre poľnohospodárov
Všetky tieto nové technológie zvýšenia globálnej poľnohospodárskej produkcie sa plne prejavili zaciatkom 60-tych rokov minulého storočia. Zelená revolúcia využíva hybridného osiva, zavlažovanie, chemické hnojivá, pesticídy, fosílne palivá, poľnohospodárske stroje a high-tech systémy, pestovanie a spracovanie skombinované tak, aby výrazne zvýšilo poľnohospodárske výnosy. Zelená revolúcia je zodpovedná za kŕmenie miliárd ľudí- a pravdepodobne umožní vznik ďalšej miliardy ľudí.
Produkcia obilnín sa viac ako zdvojnásobila v rozvojových krajinách – výnosy z ryže, kukurice, pšenice sa stabilne zvyšujú. Medzi rokmi 1950 až 1984 vzrástla svetová produkcia obilnín o viac ako 250% – a svet pridal ešte pár miliárd ľudí k jedálnemu stolu.
Bohužiaľ , vysoký výnos sa zužuje av niektorých prípadoch klesá. To je z veľkej časti v dôsledku zvýšenia cien hnojív, chemikálií a ďalších fosílnych palív, ale aj preto, že nadmerné užívanie chemikálií vyčerpáva pôdu a zavlažovanie vyčerpáva vodné kolektory.
“Svetových poľnohospodársketrhov sú natoľko vyvážené medzi dopytom a ponukou, že miestne narušenia môžu mať veľký vplyv na svetové ceny zasiahnutých komodít a takisto jeho dozvuky vplyv v celom potravinovom reťazci.” ~ správa HSBC
Počas nasledujúcich päťdesiatich rokov, ak by boli predpovede populačného rastu správne , budeme musiet pridať ďalších 4.5 miliardy ľudí k svetovej populácii. To by znamenalo dopyt po potravinách s nárastom o takmer 70%.
Dnes už asi jedna miliarda ľudí chodí spať hladná každú noc a každých 3.6 sekundy umrie jeden človek na následky vyhladovania – väčšinou deti vo veku menej ako 5 rokov.
“Sila obyvateľstva je tak vyššia ako sila krajiny vyprodukovať obživu pre človeka, že predčasná smrť je v istom bode vývoja ľudstva nevyhnutný negatívny jav.” ~ Malthus T.R. 1798. Esej o princípe populácie.
Takmer žiadne reálne navýšenie úsilia medzinárodnej poľnohospodárskej vedy od roku 1970 sa nezaznamenalo. Tento globálny pokles poľnohospodárskeho výskumu a vývoja nových technológií pre poľnohospodárov smerom do budúcnosti veľa optimizmu neprináša. Čo je k dispozícii sú geneticky modifikované organizmy (GMO) – výsledky úprav bio-inžinierstva, semená, ktoré sa spoliehajú na rovnaké priemyselné hnojivá, pesticídy, naftu a zavlažovanie ako počas prvej Zelenej revolúcie.
Záver
“Sociálne nepokoje sa môžu odrážať rad faktorov, ako sú chudoba, nezamestnanosť a sociálna nespravodlivosť. Napriek mnohým možným faktorom prispievajúcich k tomu stavu, načasovanie násilných protestov v severnej Afrike a na Strednom východe v roku 2011, rovnako ako predtým nepokoje v roku 2008 sa zhodujú s veľkými vrcholmi svetových cien potravín. “~ M. Lagi, K.Z. Bertrand a Y. Bar-Yam, Potravinová kríza a politická nestabilita v severnej Afrike a na Blízkom východe , New England Complex Systems Institute
Graf: 1990-2011 Index cien potravín
Populačný rast a rastúci dopyt po dodávkach potravín idú ruka v ruke. Bohužiaľ výnos poľnohospodárstva sa všeobecne ustálil a len ťažko drží krok s dopytom. Faktom je, že dnes sme blízko od potravovej katastrofy a opakovanie nedostatku potravín, ktorý spôsobil Arabskú jar. Tieto skutočnosti by mali byť v mysli každého z nás. Je to tak aj u Vás?
Ak nie, možno, že by mali byť.
Zdroj: AheadOfTheHerd
Preložil: Peter Biľo
Facebook komentár