Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Všeobecne platí,  že najúspešnejší je ten, čo má najlepšie informácie..

Náš poľnohospodársky systém sa sústreďuje na produkciu len veľmi mála základných plodín, čím výrazne chýba rôznorodosť. Kukurica, pšenica, ryža a sója sú hlavné plodiny a ich produkcia je častokrát vzdialená pol sveta od miesta, kde by sa väčšina skonzumovala. Najchudobnejší prežívajú na “kúp dnes, zjedz dnes” strave (t.j. strave založenej na okamžitej spotrebe nakúpených potravín), čím sú pšenica, kukurica, ryža a sója, ktoré dodávajú podstatnú časť kalórií.

Ak by nás postihla výrazne zlá úroda v určitej oblasti, alebo zasiahol El Nino, či iné lokálne veľmi nepriaznivé poveternostné podmienky, dodávky potravín by sa mohli vymknúť kontrole.

Pokiaľ zvážime to, že globálny dodavateľský reťazec potravín je slabý (môže byť ľahko narušený nedostatočnou dopravou, počasím, štrajkami, krádežami) a v mnohých oblastiach vôbec neexistuje, potom dostaneme návod na potenciálnu katastrofu v mnohých oblastiach sveta.   

Nevýkonné dodavateľské  reťazce, zostrujúce sa nepriaznivé poveternostné podmienky a preteky vyspelých krajín (a ich bohatších obyvateľov) o zabezpečenie stenčujúcich sa zásob komodít znamená, že nevyhnutné  potraviny pre ľudské prežitie sa stanú vzácnymi pre najchudobnejších ľudí v rozvojových krajinách.

Stovky miliónov ľudí  na okraji spoločnosti, možno až biliónov, naprieč všetkých národov, si budú musieť utiahnuť opasky pre zvyšujúce sa ceny všetkých aktív v rámci ich domáceho rozpočtu. Bude sa to hlavne týkať všetkého, čo je pre prežitie človeka najdôležitejšie – vody, jedla a oblečenia. Sociálno-ekonomický nepokoj – zločinnosť, chudoba, nedostatok adekvátnych zdravotných zariadení a starostlivosti, nízka alebo nulová zamestnanosť, nízke mzdy, ochorenia, nedostatok čistej pitnej vody a vody na zavlažovanie, nedostatok potravín alebo ich nedostupnosť, to všetko môže spôsobiť sociálno-ekonomický tlak v mnohých krajinách.

Zvýšenie cien potravín je posledná kvapka – skutočná príčina globálneho nepokoja je rast nákladov na prežitie. Mnoho ľudí žijúcich v chudobe a tých na hrane nie je schopných absorbovať rastúce náklady základných nevyhnutností pre prežitie ich samotných a ich rodín. Toto je prvá skupina ľudí, na ktorú doľahnú nezastaviteľné vlny inflácie a skutočné nedostatky, či už lokálne alebo dočasné, v dôsledku nevýkonných dodavateľských reťazcov alebo slabých úrod.

Najvážnejšie dôsledky spôsobené  drahými základnými potravinami alebo ich nedostatkom pocítia rozvojové  krajiny, ktorých obyvatelia vynaložia o mnoho vyššie percento svojich príjmov ako obyvatelia západného sveta na to, aby nasýtili seba a svoje rodiny. Takmer polovica obyvateľov zeme žije z menej než 2 a pol amerického dolára na deň a približne 1,4 miliardy ľudí žije za menej než 1,25 amerického dolára na deň. Ak sa ceny potravín prudko zvýšia, títo ľudia nebudú mať dostatok peňazí, aby nakŕmili seba a svoje deti – keď človek žije z pár dolárov na deň, alebo i menej, a väčšina príjmu už aj tak ide na potraviny, chýbajú peniaze na pokrytie cenového rastu.

Obyvateľ rozvojovej krajiny v priemere utratí na jedlo ďaleko vyššie percento svojho platu ako náprotivok vo vyspelej krajine. Niektoré publikované odhady hovoria o 50 až 60 percentách, ktoré idú na stravu – a teda pokiaľ dôjde k nedostatku potravín, pre akúkoľvek príčinu, potom štrajky, nepokoje a občianska neposlušnosť nebude ničím výnimočným na akomkoľvek mieste.

Keď sa obyvatelia krajín rozčúlia, keď sa dráma dostane do ulíc, a keď začnú  štrajky, zmena režimu sa môže stať veľmi rýchlo realitou v mnohých rozvojových krajinách.

Záver

  „Nepokoj označuje neustálý boj s bremenami života, ktorý zaťažuje vyvlastněných.“ urbandictionary.com

Úzke zameranie sa na zvyšovanie produkcie ako tzv zelená revolúcia nie je schopné zmierniť hladovanie, pretože nebere v úvahu 3 jednoduché fakty:

  • Zvýšenie produkcie potravín nevyhnutne neznamená pokles hladovania – ak chudobný nemá dostatok peňazí na nákup potravín, zvýšená produkcia mu nepomôže.
  • Úzke zameranie sa na produkciu koniec koncov zničí základ, na ktorom poľnohospodárstvo stojí – ornicu a vodu.
  • Aby sa zastavilo hladovanie raz a na vždy, musí byť produkcia potravín udržateľná a musí byť vytvorená bezpečná distribučná sieť pre základné potraviny.

Kombinácia nevýkonných dodavateľských reťazcov, ochromených národných dlhov, nekontrolovateľných vládnych výdajov, klimatických zmien a neudržateľná inflácia môže spôsobiť globálnu potravinovú krízu. Je rast výdajov na prežitie na monitore vášho radaru?

Ak nie je, možno by mal byť. 

Zdroj: AheadOfTheHerd

Preklad: Dáša Bacinska

Facebook komentár