Je ľahké byť štedrý s peniazmi, ak ste bohatý. Niekoľko z najväčších filantropov sveta je tiež aj najbohatšími ľuďmi sveta. A za to ich chválime.
Nie však každý môže z tohto altruizmu ťažiť – menovite, deti týchto štedrých darcov.
Zatiaľ čo väčšina milionárov a miliardárov s radosťou zanechávajú svoje nahromadené majetky svojim potomkom, niektorí to odmietajú – v záujme sveta a ich detí. Veľa z nich verí, že žiť luxusom, ktorý nebol nimi nevyhnutne zarobený, z dlhodobého hľadiska ich deťom neprospeje.
Aj bez toho budú mať títo potomkovia nespočetné možnosti, výhody, konexie a reputáciu, ktorá im pomôže uspieť. Nebudú však mať masívne bankové konto len preto, že sú v rodine.
(Naši priatelia z Luxpresso dali dokopy predbežnú verziu zoznamu, ktorý sme ešte obohatili.)
Warren Buffet
Ako nesmierne bohatý investor a filantrop sľúbil, že 99% svojho majetku rozdá, či už počas života alebo po smrti. Začal tým, že prisľúbil darovať 83% Gates Foudation. Zázrak z Omahy (Buffetova prezývka, pozn.prekl.) sa nebojí o to, že by jeho deti nedostali svoj férový podiel. Buffet raz povedal: „Mojím deťom chcem dať toľko, aby mali pocit, že môžu urobiť hocičo, avšak nie toľko, aby si mysleli, že nemusia robiť nič.“
Michael Bloomberg
Primátor New York City dostáva za svoju funkciu 1 milión dolárov, pretože s jeho čistou hodnotou majetku 19.5 miliardy dolárov je dostatočne finančne zabezpečený.
Bloomberg je tiež zanietený filantrop, ktorý prispel miliónmi na Johns Hopkins University, the Carnegie Corporation a tisíckam iných neprofitových organizácií. V jeho liste The giving pledge (Sľubujem, pozn. prekl.) Bloombeg napísal, že „takmer celé svoje imanie bude čoskoro rozdané alebo ponechané mojej nadácii.“
Gene Simmons
Basista skupiny KISS, jednej z najlepšie predávanej americkej skupiny všetkých čias, sa vypracoval sám. Narodil sa v Izraely, presťahoval do Queensu s jeho matkou a rozbehol skupinu, ktorá za roky pozbierala 28 zlatých platní.
Simmons chce pre svoje dve deti, Nicka a Sophie, rovnakú cestu: „…pokiaľ ide o dedičstvo a podobne, o to sa postarám, ale moje peniaze ich bohatými nikdy neurobia. Pretože by mali byť nútení každý rok vstávať a ísť pracovať a hľadať svoju vlastnú cestu.“ Takže 300 miliónov dolárov, ktoré mu patria, si budú musieť nájsť miesto niekde inde.
Bill Gates
Zakladateľ a predseda Microsoftu je často menovaný, ako jeden z najbohatších, ak nie najbohatší človek sveta. Ale Bill ani jeho žena Melinda si neplánujú nechať tieto peniaze pre seba, či pre svoje deti. „Viem, že by nebol dobrý nápad dať svoje peniaze mojim deťom. Nebolo by to dobré ani pre nich, ani pre spoločnosť,“ povedal pre The Sun v roku 2010.
Namiesto toho založili v roku 1994The Bill & Melinda Gates Foundation s aktívami vo výške 37 miliárd dolárov. V skutočnosti nadácia rozbehla „ The Giving Pledge“, ktorým vyzýva ďalších boháčov, aby takisto darovali polovicu svojho majetku na charitu.
Bernard Marcus
Marcus vyrástol v Newarku v New Jersey ruským imigrantom a rozbehol Home Depot. Jeho retailový úspech mu nahromadil 1.5 miliardy dolárov v čistej hodnote. Jeho filantropické snahy zahŕňajú Georgia Aquarium a rozbehnutie Marcus Foundation.
Nechce, aby jeho deti zdedili veľké sumy peňazí -pre ich vlastné dobro- hovorí- Marcus plánuje dať väčšinu Home Depot akcií svojej nadácii, ktorá pomáha handicapovaným a vzdelávaniu.
Nigella Lawson
Takzvaná „Kráľovná potravinového porna“ je najlepšie predávanou autorkou a TV osobnosťou, čo ju spravilo milionárkou ešte pred tým, než sa vydala za bohatého zberateľa umenia Charlesa Saarchiho.
Aj keď pochádza z bohatej rodiny, zdá sa byť pevným zástancom nepredávania svojho majetku svojim dvom deťom (z predchádzajúceho manželstva). Bola kritizovaná za to, že povedala: „Som rozhodnutá nedať svojim deťom finančné zabezpečenie. Ľudí ničí, ak nemôžu zarábať peniaze.“
Dodala, že neplánuje nechať svoje deti „v núdzi,“ ale stojí si za tým, že by sa po škole malí zabezpečiť sami.
Ted Turner
Ted Turner je taký prominentný filantrop, že je známy svojimi peňažnými darmi tak, ako aj svojou schopnosťou ich zarábať. Po nahromadení bohatstva prostredníctvom založenia médií ako CNN a TBS, daroval doslova miliardy dolárov organizáciám, ako napríklad Organizácii spojených národov. Turner má 5 detí z 3 manželstiev, ale nemali by očakávať veľké veno po tom, ako umrie. Či už žartovne alebo nie, v roku 2010 vyhlásil, že bol „takmer na pokraji chudoby“ a chce mať len toľko peňazí, aby pokryl náklady na svoj pohreb.
William Barron Hilton
Hilton je, ako už samotné meno naznačuje, hlavou Hilton Hotels Corporation, ktorú zdedil od svojho otca Conrada. Conrad zanechal 97% svojho majetku charite, ale Barron spochybnil poslednú vôľu a nakoniec obdržal značné imanie.
Starý otec Paris Hiltonovej možno myslel na svoju party-potomka, keď sa rozhodol ísť v šlapajách svojho otca a sľúbil 97% svojich peňazí nadácii Conrad N. Hiltona, odhadom 1.2 miliardy dolárov. Ostatné 3 % budú rozdelené medzi jeho dedičov, všetko jeho 8 detí a ich potomkov.
Andrew Lloyd Webber
Po tom, ako nazbieral stovky miliónov dolárov a stal sa rytierom vďaka jeho práci divadelného skladateľa, Webber chce použiť peniaze na podporu výučby umení. Nie len ich dať vlastným deťom.
Webber raz povedal, že „Testament je jedna z vecí, o ktorej začnete rozmýšľať, keď sa dostanete do môjho veku. Nemyslím si, že ide o to mať kopu bohatých detí a vnúčat. Myslím, že by peniaze mali byť použité na podporu umenia. O jeho 5 detí bude „postarané,“ ale väčšina majetku pôjde na umenie.
T. Boone Pickens
Pickens strávil celý svoj život – od roznášaniu pošty, po prevzatie Gulf Oil – pričom zarábal na akvizícii. Kvôli tomu má teraz hodnotu 1.4 miliardy dolárov.
Takže nie je prekvapením, že Pickens nie je na rozdávanie peňazí, dokonca ani svojim vlastným deťom. Pickens je jedným z amerických miliardárov, ktorí podľa The Giving Pledge, venovali polovicu svojho majetku charite. A keď sa ho pýtali na dedenie jeho peňazí, povedal toto: „Vždy ma bavilo zarábať peniaze, ako aj ich rozdávať… Nie som však fanúšik dedenia majetkov. Vo všeobecnosti to robí viac škody ako osohu.“
Zdroj: Businessinsider
Facebook komentár