Svetová rada pre zlato (World Gold Council –WGC) znovu potvrdila tzv. Love Trade (nákupy z lásky)vo svojej Gold Demand Trends správe z tohto týždňa. Dopyt po zlate vzrástol v r. 2011 o 0.4% aj napriek 28% ročnému nárastu v priemernej cene kovu.
Po tom, čo si Čína na čas poflirtovala s najvyšším miestom na trhu, v 4. kvartáli sa ukázala ako najväčší trh zlata na svete, aj pre šperkárstvo a aj pre investovanie po tom, čo India mierne oslabila. Toto je prvý krát za 11 kvartálov, čo Čína predbehla dopyt Indie. India si však aj tak ponechala korunku dopytu, pretože za celý rok nakúpila 933 ton zlata v porovnaní s čínskymi 770 tonami.
Graf 1: Čína sa stáva svetovou jednotkou na trhu zlata, prekonala Indiu
Vždy hovorím, že trend je tvoj priateľ a verím, že čínsky rastúci dopyt po zlate je trend, ktorý sa práve začína. Aj keď bol import zlata z Hong Kongu v decembri skresaný na polovicu, HSBC Global Research hlási, že celkový import zlata z Hong Kongu bol 10-násobne väčší ako historický priemer od januára do novembra 2011. HSBC očakáva kontinuálny rast v čínskych príjmoch, ktoré udržia dopyt na robustnom tempe. WGC vidí tento rok dopyt po zlatých šperkoch a investičnom zlate, ako ženie 20% rast v dopyte Číny.
Čína by ako číslo 1 na trhu zlata mala zvážiť aj svoju krátkodobú pozíciu. WGC hovorí, že zatiaľ čo čínska prítomnosť na trhu s drahými kovmi je silná a vďaka šperkom a investičnému zlatu stále rastie, staroveký vzťah Indie a zlata je taký, že „domáci dopyt po zlate je vysoko nezávislý od vonkajších vplyvov.“ WGC nepredpokladá dlhodobú klesajúcu rolu Indie na trhu so zlatom.
Ajay Mitra, vedúci riaditeľ WGC pre Stredný Východ a Indiu nedávno vysvetlil, ako silno je India so zlatom viazaná. Zlato bolo vždy časťou jej histórie, kultúry a tradície. V priebehu mnohých rokov som bol svedkom tohto pevného zväzku. Ako hovorí staré porekadlo: „nie je zlato, nie je svadba.“
Nezabúdajme na Fear Trade
Fear Trade (obchod zo strachu – je podporovaný negatívnou reálnou úrokovou mierou a deficitným míňaním, pozn. prekl.) bol takisto potvrdený Fed-om, keď vyhlásil úmysel držania inflácie do r. 2014 na „výnimočne nízkej úrovni.“ Inflácia je kryptonitom pre monetárne snahy Fed-u a je pravdepodobné, že Fed príjme akékoľvek opatrenia, aby predišla inflačným hrotom.
Fed sa zameral na 2% mieru inflácie, ktorá znamená, že dolár stratí v priebehu 20 rokov 33% svojej hodnoty, hovorí Charles Kadlec z The Daily Reckoning. V najbližších 4 rokoch bude takmer 10% „ťažko zarobených úspor Američanov“ zničených, hovorí Kadlec. Alebo inak, Kadlec odhaduje, že budeme potrebovať na kúpu tovaru za dnešných 100 dolárov až 150 dolárov na jeho kúpu v roku 2032.
Za 4 desaťročia po konci zlatého štandardu sa kúpna sila doláru stenčila: dolár o hodnote 100 centov v roku 1970 je teraz ohodnotený na úbohých 18 centov.
Graf 2: 1970-2012 Pokles v kúpnej sile doláru
Kadlec nie je jediný, kto stojí proti „monetárnej manipulácii“ Fed-u. Vo svojom poslednom liste akcionárom viní Warren Buffet vládu a jej „systémové sily“ za ničenie kúpnej sily investorov. Tvrdí, že investovanie do akcií ponúka najlepšiu dlhodobú príležitosť, pretože úrovne úrokovej miery neumožňujú stratu kúpnej sily vzhľadom k inflácii.
Je tu však jedna skupina, ktorá ťaží z nízkych úrokových sadzieb – dlžníci. Tj. najväčší dlžníci sveta, rozvinuté vlády sveta, budú môcť splácať svoje enormné dlhy ľahšie. Iba tento rok má USA, Japonsko a Európa spolu dlh 8 triliónov dolárov.
Graf 2: Rozvinuté krajiny dlžia za rok 2012 takmer 8 triliónov dolárov
CIBC World Markets vidí dlhodobý býčí trh zlata na „niekoľko rokov,“ keďže veria, že v hlavných svetových ekonomikách dlh dosiahol bodu, „kde finančné a ekonomické tlaky sa prejavia samé spôsobom, o ktorom sa nám doteraz iba snívalo.“ Tieto prejavy budú podľa Ian-a McAvity znamenať, že zlato bude istota. Čitateľom hovorí, že len preto, že ich dom ešte nehorel neznamená, že by si nemali zabezpečiť jeho požiarne poistenie. „Zlato zabezpečuje najlepšiu schopnosť ochrany dlhodobej kúpnej sily proti zámernému znehodnocovaniu jej papierovým alternatívam,“ uzatvára.
Na dôkaz tomu sa stačí pozrieť na významné nákupy zlata centrálnymi bankami za posledné roky. Centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov sú najväčšími nákupcami, ktorí mali doteraz najväčší nárast v nákupe zlata. Po tom, ako si centrálne banky vybudovali po 2. svetovej vojne svoje rezervy, zostali ich rezervy stále. Po skončení Studenej vojny začali s odpredajom, pomáhajúc tak „vysvetliť vážnosť lacných drahých kovov“ počas 90. rokov, hovorí HSBC Global Research.
Trend sa otočil asi v čase, keď Fed skresal v roku 2007 úrokové miery, hovorí Adrian Ash Bullionvault. Momentálne sú rezervy zlata na 6 ročnom maxime s množstvom okolo 31 000 ton. WGC hovorí, že iba v roku 2011 boli čisté nákupy 440 ton, najvyššie od roku 1964.
WGC hovorí aj o to, že centrálne banky sa obávajú o bonitu a nízke výnosy ich existujúcich rezerv, ktoré sú držané v dolároch a eurách. Ich riešenie: diverzifikácia so zlatom.
Hodnota je v očiach pozorovateľa
Bangkok, Thajsko, je domovom budhistického chrámu Wat Traimit s najväčšou sochou zlatého Budhu na svete. V jeho lotosovej pozícii je socha vysoká 15 stôp a váži 5 ton, ak by to bolo čisté zlato, predstavovalo by to 3% celosvetovo vyťaženého zlata.
Po dve storočia bola socha považovaná za bezcennú, pretože bola pokrytá sadrou ako ochrana pred barmským útokom.
Keď bol Budha v 50. rokoch premiestňovaný do nového chrámu, vyšmykol sa zo žeriavu a spadol. Tej noci mal jeden mních sen o soche, čo ho viedlo k návšteve obrazu Budhovmu. Cez škáru v sadre uvidel záblesk žltej a skutočná krása monumentu bola odhalená. V dnešnej cene zlata by mala hodnotu 277 miliónov dolárov.
Niekedy nie je skutočná hodnota vecí viditeľná ihneď. Ako aj Zlatý Budha, pravá hodnota baníkov ostala ukrytá až pokiaľ nezačala cena drahých kovov žiariť. CIBC vo svojej februárovej správe uviedlo, že zlaté aktíva (akcie ťažobných spoločností, pozn. prekl.) „prešli významnou niekoľko-násobnou kompresiou a teraz sa obchodujú hlboko pod historickým priemerom.“
Tu je jedna z ilustrácií toho, ako lacné sa zdajú zlaté akcie byť v porovnaní so zlatom. Žltá línia reprezentuje počet zlatých a strieborných jednotiek indexu, ktoré môžu byť kúpené za jednu uncu zlata. Zatiaľ čo číslom v historickom pomere je 4.5, dnes si investor môže kúpiť viac ako 8 jednotiek XAU pri jednej unci zlata. Inými slovami, akcie ťažobných spoločností môžu byť momentálne kúpené za najnižšie ceny za posledných 30 rokov.
Graf 3: 1984-2012 Cena lacných akcií zlata v porovnaní s cenou zlata
Dave Rosenberg z Gluskin Sheff tiež fandí zlatým aktívam. Obzvlášť má rád baníkov, ktorí dokážu zvyšovať produkciu a rezervy, zatiaľ čo držia ceny pod kontrolou. „Keďže vstupné ceny zvyknú byť pozitívnejšie korelované v skorých rokoch rally, história nám ukázala, že aktíva zvyknú dramaticky prekonávať drahé kovy v neskorších štádiách býčieho trhu so zlatom.“ Navrhuje nákup podhodnotených akcií ťažobných spoločností v politicky bezpečných územiach s vyšším stupňom projektov a relatívne jednoduchým spôsobom získavania kovu.
Po 4 000 rokov , faraóni, bádatelia, vládcovia a investori boli naviazaní na zlato, keďže tento vzácny kov bol dôležitým nástrojom na budovanie a ochrany bohatstva. Zatiaľ čo sa odporcovia zlata sústredia na deň-deň cenu zlata, verím, že sa zlaté aktíva a drahé kovy budú aj naďalej tešiť „maximálnej popularite,“ tak ako hovorí aj Zázrak z Obamy (Warren Buffet, pozn. prekl.). Kúzlo zlata, či už vo forme Fear alebo Love – nemôže byť podceňované.
Index zlata a striebra(XAU) na burze vo Philadelphii je vážený index, ktorý zahŕňa vedúce spoločnosti v ťažbe zlata a striebra.
Zdroj: U.S. Global Investors
Facebook komentár