S každou jednou správou zamestnanosti o vytvorení ďalších vyše 200 000 pracovných miest sa v posledných mesiacoch šance Fedu na spustenie 3. kola monetárnych stimulov (známych ako kvantitatívne uvoľňovanie – QE3) zdali čoraz menšie. V poslednom marcovom ekonomickom Bloomberg výskume, chvíľu po tom, ako sme sa dozvedeli, že sa vo februári vytvorilo 227 000 pracovných miest, 61% respondentov si myslelo, že Fed sa do QE3 nepustí. Nedávne prieskumy primárnych dealerov newyorských federálnych rezerv vykazujú podobný pokles.
Po piatkovej slabšej správe o zamestnanosti sa opäť vynoril zmysel pre QE3, ktorý by podržal ozdravenie systému na nohách. V pondelok večer (dnes, 10.4.) prehovorí šéf Fedu Ben Bernanke na Konferencii finančných trhov v Atlante. Investori budú nepochybne analyzovať každé jeho slovo, aby zistili, či plánuje ďalšie kolo výkupu dlhopisov. Šance na to sú, budú však sklamaní, ak očakávajú silnú indikáciu iba jednej cesty.
„Očakávam, že uvidíte len málo,“ hovorí Justin Wolfers, profesor na Wharton School v University of Pennsylvania. Wolfers vidí marcové čísla ako „mierne sklamanie“ a skôr to vidí na tempo rastu, ktoré aj tak Fed zamýšľal. Pochybuje, že pár dát by malo vplyv na Bernankeho pohľad na ekonomické ozdravenie.
Trhoví stratégovia súhlasia. „Žiadna ekonomická správa nepresvedčila Fed k činom,“ hovorí Tony Crescenzi, trhový stratég pre Pacific Investment Management (Pimco). Tak, ako niekoľko mesiacov po sebe nasledujúcich silných dát o zamestnanosti nepresvedčilo Bernankeho úplne vylúčiť QE3, Crescenzi si myslí, že relatívne slabé marcové čísla nebudú mať žiadnu šancu na takýto predpoklad. „(Tvorcovia Fed politiky) zvyknú hľadieť na kumulatívne trendy, ako aj na 6-mesačné dáta, prevláda názor, že americká ekonomika čelí silnému protivetru a dosiahnutie únikovej rýchlosti nemusí zvládnuť,“ dodáva. Crescenzi definuje „únikovú rýchlosť“ ako mieru rastu vyššiu ako 2%.
Napriek tomu, ako vyplynulo z marcovej schôdze, dodatočné monetárne stimuly aj z radov Fedu schvaľuje čoraz menej ľudí. Medzi nimi je riaditeľ Fed Bank of Atlanta Dennis Lockhart, ktorý pre Bloomberg Radio minulý týždeň povedal, že by musel „uvidieť dosť závažných okolností, pred podporením ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania.“ Iba ťažko predpokladať, že mesiac pomalých nárastov možno kvalifikovať, ako dosť „závažné,“ na jeho presvedčenie.
Fed momentálne sedí na súvahe, ktorá sa po 3 a pol roku agresívneho vykupovania dlhopisov nafúkla až na 2.89 trilióna dolárov. Výsledkom bolo, že sa Bernanke stal terčom uctievania a opovrhovania. Texaský guvernér Rick Perry označil jeho činy za „takmer protištátne,“ keď titulka časopisu The Atlantic honorovala Bernankeho ako „hrdinu“. Tí, čo sú proti ďalšiemu uvoľňovaniu zvyknú hovoriť, že po toľkom dlhopisovom výkupe sme sa dostali do bodu klesajúcich výnosov.
Investorov bude dnešný Bernankeho prejav veľmi zaujímať. Akcie sa už od krízy mohli spoľahnúť na monetárny stimulus. Ako tak Fed navyšoval svoju súvahu, investori sa sústredili na riskantnejšie trhy, pričom očakávali ďalšie vykupovanie dlhopisov. Široký výpredaj z minulého týždňa stlačil index Dow takmer o 200 bodov, hlavne vďaka správe, že sa politici pohrávajú s myšlienkou na QE3. Iróniou samozrejme je, že základnou myšlienkou je posilnenie ekonomiky. Možno tiež sledovať rastúci záujem ľudí z Fedu o stúpajúcu infláciu. Prezident Fed Bank of Richmond Jeffrey Lacker minulý týždeň povedal, že verí, že Fed v roku 2013 zvýši úrokové sadzby, o rok skôr, ako indikoval Bernanke.
Takže napriek tomu stále ostáva otázka ohľadom QE3 nerozhodnutá. Trhy budú dnes večer naladené na Bernankeho. Nech už z jeho úst výjde hocičo, jedna vec je podľa Wolfersa istá: „ľudia si preinterpretujú hocičo, čo povie.“
Zdroj: BusinessWeek
Facebook komentár