Prezident Obama pred nedávnom vydal $3.8 biliónový rozpočet na fiškálny rok 2013. Plán volá po nových daniach pre bohatých, reštrukturalizácii daňového zákona a po krátkodobých výdajoch na infraštruktúru zameraných na podporu ekonomiky (hoci umelo).  

Taktiež sú do rozpočtu zahrnuté obmedzenia dotácií pre ropné a plynárenské spoločnosti,  koniec daňových škrtov Busha a návrh na zvýšenie daní z dividend, ktoré by mohli byť vysoké až 39,6% pre domácnosti, ktoré zarábajú viac ako  $250,000 ročne. 

Hoci senátny menšinový vodca Mitch McConnell odmietol návrh ako “volebný dokument”, Biely dom tvrdí, že opatrenia by priniesli 206 miliárd dolárov v príjmoch počas nasledujúcich 10 rokov. 

Jedným z najzaujímavejších aspektov plánu je zaradenie Buffettovho pravidla ako náhrady za alternatívnu minimálnu daň (AMD).

AMD bola pôvodne implementovaná preto, aby Američania s vysokými príjmami platili dane.  Bohužial géniovia vo Washingtone “zabudli” indexovať AMD o infláciu, učinili AMD nepoužiteľnou a neumýselne dostali množstvo daňových poplatníkov zo stredných vrstiev do pasce systému určeného pre bohatších Američanov.

Neúrekom neplánovaných dôsledkov, ale to som odbočil…

 “Buffettovo pravidlo,” pomenované podľa slávneho investora Warrena Buffetta, by vyžadovalo od tých, čo zarábajú viac ako 1 milión dolárov za rok, zaplatiť daňovú sazdbu vo výške minimálne 30% a zabrániť im v uplatnení odpočtov, ktoré by stlačili ich daňovú sazbu dole. 

 Buffett, ktorý napísal úvodník v New York Times v auguste minulého roku, obhajoval potrebu dôkladného prepracovania daňového zákona pre najviac zarábajúcich Američanov a zdá sa, že sa to dostalo až do ucha prezidenta Obamy. 

Graf: Marginálna daňová sadzba 1913-2011 (ako percento z dane z príjmu

Správa z úvodníku bola jasná: Pán Buffett, ktorý zaplatil takmer $7 miliónov na daniach z príjmov v minulom roku, chce platit viac. 

 Obetuje on vlastne niečo?  Je ťažké povedať, keďže Buffet bude mať prospech z niektorých týchto nových daní. 

 Dodatočné daňové doláre vo vládnej pokladni by mohli Buffetovi pomôcť ešte viac.  Kto by zabudol na Oracle Obamovej oportunistickej investície v Goldman Sachs (burzovný index NYSE: GS) v náväznosti na pád Lehman Brothers (kde zarobil takmer $1 miliardu na predpoklade, že vláda by poskytla finančnú pomoc)?  Buffett uviedol, že jeho ďalšia akvizícia by mohla byť spoločnosť Exelon (burzovný index NYSE: EXC), General Dynamics Corp. (burzovný index NYSE: GD), alebo Archer Daniels Midland (burzovný index NYSE: ADM), ktoré sú všetky silne spojené s verejnými zákazkami a tým pádom očakáva prospech so zvýšených vládných výdajov. 

Exelon je priamo naviazaný na Obamovu administratívu: Rahm Emanuel a David Axelrod pôsobia ako konzultanti, títo dvaja špičkoví poradcovia z Exelon sú fundraiseri Obamy a spoločnosť tvrdo lobbuje za väčšie obmedzenia skleníkových plynov, aby podporili spotrebu ich jadrovej energie. 

General Dynamics je piatou najväčšiou spoločnosťou obrany na svete, ktorej 72% príjmov v roku 2011 pochádzalo z ministerstva obrany, a bol štvrtým najväčším vládnym kontraktorom vo fiškálnom roku 2011. 

V neposlednej rade, ADM, jeden z najväčších svetových spracovateľov poľnohospodárskych produktov, profituje nielen z dotacií na etanol a na kukuričný sirup, ale aj z vývozných grantov. 

Hoci si nikto nemôže byť istý, aké sú motívy Buffetta, bolo by naivné veriť, že niekto tak inteligentný ako Buffett nepovažuje za prínos presadzovanie tejto daňovej štruktúry. Vyššie dane sú vždy problémom pre podnikateľov a obyčajných ľudí v ekonomike.  Ale sú často prospešné pre vplyvných ľudí, ktorí dostávajú vládne záchranné balíčky a láskavosti.  A Buffett počutý ešte aj z úst prezidenta, je každý deň viac a viac prepojený s DC.  S mnohými spoločnosťami Berkshire, bude vaša strata, ako daňového poplatníka, ich ziskami. 

 
Preložila: Dáša Bačinská

Facebook komentár