Možno ste už počuli správu, že Apple sedí na kope peňazí v hodnote asi 100 miliárd dolárov.

Možno ste dokonca čítali desiatky doporučení o tom, čo by mali robiť so všetkou touto hotovosťou.

Najväčšia americká spoločnosť – podľa tržnej kapitalizácie – odmieta hovoriť o tom, ako s hotovosťou naloží. O poslednej poznámke generálneho riaditeľa Tima Cooka , že peniaze “sú viac ako je potreba riadiť podnik”, sa investori hádajú – dúfajú – že to ide o dividendy.

Toto určite bol prípad v roku 2004, kedy spoločnosť Microsoft držala veľkú sumu hotovosti. Vtedy vyplatila jednorázovú dividendu, ktorou sa vrátilo akcionárom 32 miliárd dolárov a ihneď potom zaviedol pravidelné štvrťročné vyplácanie dividend.
Hotovosť stále pribúda pre Apple. Poháňaný predajmi iPad-ov a iPhone-ov, rast tržieb bol obrovský. Analytici v Genuity Canaccord odhadujú tržby vo výške 157 miliárd v roku 2012, vzrast zo 108 miliárd v roku 2011. Taktiež odhadujú, že uvedením iPhonu 4S sa zdvihol podiel Apple na prevádzkovom zisku v smartphone odvetví na 80% za minulý štvrťrok.

Štvrťročný zisk sa bude líšiť v závislosti na nových verziách, ale 80% podiel na celom odvetví ukazuje schopnosť Apple účtovať záujemcom vysoké prirážky v porovnaní so svojími konkurentami. Predaje iPad-u prekonali odbyt Mac-u a momentálne sú druhým najväčším zdrojom príjmov pre Apple. S produktovou inovačnou históriou Applu a predpokladaným rastom, 200 miliárd v hotovosti nemusí byť ďaleko.

24/7 Wall Street chcel vedieť, ktoré ďalšie spoločnosti držia veľkú hotovosť, a čo, ak vôbec niečo, robia so svojou hotovosťou. Zamerali sme sa na najlikvidnejšie držanie hotovosti, ekvivalentov hotovosti a krátkodobých investícií, ktoré sú splatné do jedneho roku, a preto sú uvedé ako obežný majetok. V prípade Applu, to nezahrňuje 67 miliárd dolárov v dlhodobých obchodovateľných cenných papierov, ktoré majú dátum splatnosti nad jeden rok. Vylúčili sme banky a spoločnosti s rozsiahlymi finančními službami, ktoré vyžadujú hotovosť za účelom poskytovania úverov. Podľa tohoto merítka, Microsoft je držiteľom najväčšej hotovosti s 52 miliardami dolárov.

Krátkodobá hotovosť je prirodzene investovaná konzervatívne. Management, pod dohľadom predstavenstva, musí “náležitou starostlivosťou” zabrániť tomu, aby firemné peniaze boli v ohrození. Spoločnosti držia hotovosť z rôznych dôvodov, či už pre prevádzku, nákup aktív alebo ako obranu proti poklesu v budúcnosti. Ale keď držia peniaze príliš dlho, konzervatívne investície riskujú stratu hodnoty inflácie.

24/7 Wall Street zhromaždila informácie zo SEC 10-K a 10-Q finančných výkazov. Všetky dáta sú za posledný vykazovaný štvrťrok.

Nasledujúci zoznam nesie 10 najväčších držiteľov hotovosti. Pokiaľ chcete získať predstavu o tom, kde držať svoje likvidné prostriedky, ponúkame niekoľko tipov o tom, kde tieto spoločnosti uložili svoje peniaze.

 

10. Dell

 Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $13,838 miliárd

Fondy peňažného trhu: 
$8,881 miliárd

Hotovosť: 
$3,596 miliardy

Cenné papiere:
  $816 miliónov

Dell nazhromaždil hotovosť v priebehu rokov predávaním osobných počítačov, ale už dávno nie je spoločnosťou s vysokým rastom. Teraz sú to podnikové riešenia a služby, ktoré prinášajú $30 miliárd ročných príjmov. Bez zahrnutia dividend, investície a odkupy akcií sú hlavnými spôsobmi, ako Dell používa svoju prebytočnú hotovosť z prevádzkovej činnosti. Dell nakúpil vlastné akcie za 2,7 miliardy dolárov behom posledného roku.
 

9. Coca-Cola

 
Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:  $14,035 miliárd

Hotovosť a ekvivalenty hotovosti:  $12,803 miliárd

Krátkodobé investície:  $1,088  miliárd

Obchodovateľné cenné papiere:  $144 miliónov

Coca-Cola dosiahne 60 percent svojich príjmov mimo Spojených štátov amerických (USA). Nealkoholické nápoje ponúkajú lepšiu prevádzkovú maržu, ale v USA sú na poklese. Coca-Cola má podiely vo svojich zámorských plničkách, Coca-Cola Amatil, Coca-Cola FEMSA a Coca-Cola Hellenic . Odliv peňazí behom roku 2011 zahrňoval výdaje na reklamu vo výške 3,3 miliardy dolárov, na nákup vlastných akcií vo výške 4,3 miliardy dolárov a výplaty dividend v hodnote 4,3 miliardy dolárov.
 

8. Intel

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:  $15,198 miliárd

Vládne dlhopisy: $6,665 miliárd

Krátkodobé cenné papiere: $4,122 miliárd

Firemné dlhopisy: $1,264 miliárd

Bankové vklady: $1,126 miliárd

Väčšina peňazí pochádza z predaja čipov pre osobné počítače, celkom lukratívny biznis. V roku 2011, Intel vyplatil 4,1 miliardy dolárov na dividendy a minul 8,7 miliárd dolárov na akvizície, vrátane 6,7 miliárd dolárov za výrobcu bezpečnostného softwaru, McAfee. Očakáva sa, že náklady na výskum a vývoj narastú v roku 2012 o 21 percent na 10 miliárd dolárov, a to predovšetkým pre investície do oblasti výskumu a vývoja. Hlavnou prekážkou v akumulácii hotovosti v budúcnosti bude pravdepodobne zníženie používania čipov Intelu, keďže ľudia migrujú od počítačov k tabletám a smartphonom. Jeho nové čipy Atom by mali konkurovať podobným produktom v mobilných telefónoch od lídrov odvetvia ako Qualcomm (NASDAQ: QCOM ) a Nvidia ( NASDAQ: NVDA ).
 

7. Chevron

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:    $20,071 miliárd  

Hotovosť a ekvivalenty hotovosti: 
  $15,864 miliárd

Vklady s výpovednou lehotou: 
$3,958 miliárd  

Obchodovateľné cenné papiere: 
$248 miliónov

Chevron pôsobí v najviac kapitálovo náročnom priemysle tejto skupiny s 27,4 miliardami dolárov v kapitáli a výdajmi na prieskum v minulom roku. S prevádzkovou činnosťou produkujúcou 41 miliárd dolárov tu je dostatok finančných prostriedkov na dividendu v hodnote 6,1 miliardy dolárov. S rastom cien ropy sú nadnárodné energetické spoločnosti najlepšie vybavené na to, aby premenili tieto vyššie ceny na hotovosť. Rekordné ceny ropy pomohli globálným ropným spoločnostiam dosiahnuť obrovské zisky v roku 2008. S ropou Brent obchodovanou v týchto dňoch nad 125 dolárov za barel sa to s veľkou pravdepodobnosťou stane znova.
 

6. Amgen 

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:    $20,641 miliárd

Fondy peňažného trhu:  $6,266 miliárd

Firemné dlhové cenné papiere: $5,943 miliárd

Americké vládne a agentúrne cenné papiere: $5,517 miliárd

Hypotekárne cenné papiere a cenné papiere kryté aktívami:  $1,785 miliárd

Amgen, priekopník v oblasti biotechnológií, zaregistrovaný v roku 1980. Výrobný cyklus v oblasti biotechnológií môže trvať 10 až 15 rokov od objavu až po umiestnenie na trh. Akonáhle sa výrobok dostane konečne na trh, viacmenej je mnoho z týchto liekov vysoko ziskových. Súčasné produkty Amgenu zahrňujú liečbu pacientov s nádorovými ochoreniami, zápalom a ochoreniami obličiek.  Hlavné trháky, Neulasta a Neupogen, mali na svedomí nárast predajov o 7% na 1,3 miliardy dolárov v štvrtom štvrťroku 2011 v porovnaní s 1,2 miliónmi dolárov v rovnakom období predošlého roku. V priebehu roku 2011 Amgen odkúpil vlastné akcie v hodnote 8,3 miliardy dolárov.
 

5. Apple

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $30,156 miliárd

Firemné cenné papiere:  $8,171 miliárd

Americké vládne a agentúrne cenné papiere:  $7,431  miliárd

Hotovosť:  $3,956 miliárd

Fondy peňažného trhu:  $3,495 miliárd  

Okrem vyššie uvedených 30 miliárd dolárov, Apple má 67 miliárd dolárov klasifikovaných ako dlhodobé obchodovateľné cenné papiere, ktoré sú väčšinou investované do podnikových cenných papierov. Wall Street čaká na rozhodnutie Applu, ako naložiť s peniazmi. Predaje z iPhonu môžu byť tak veľké, že rast hotovostného zostatku Applu môže dosiahnuť až 30 miliárd dolárov za štvrťrok počas niekoľkých ďalších štvrťrokov. S hotovostným zostatkom a dlhodobými investíciami v celkovej výške takmer 100 miliárd dolárov, čiastka dosahuje skoro 20% tržnej kapitalizácie spoločnosti. Bude zaujímavé sledovať, ako bude ovplyvnená tržná kapitalizácia Applu, keď sa hotovostné zostatky a dlhodobé investície priblížia smerom k 200 miliardám dolárov.
 

4. Oracle

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $31,012 miliárd  

Obchodné dlhové cenné papiere:  $16,855 miliárd  

Firemné dlhové cenné papiere:   $2,018 miliárd 

Americké vládne a agentúrne cenné papiere:  $1,065 miliárd 

Aby sa neustále vyvíjal zo svojich koreňov databázového softwaru, Oracle často používa  akvizície, aby rozšířil svoju pôsobnosť na servery a na internete založené služby tzv. cloud služby. Oracle použil 1,9 miliardy dolárov na nákup Taleo, ktorý poskytuje na internete založený talent management software. Veľké investície od roku 2005 zahrňujú spoločnosť Sun Microsystems, BEA Systems, Siebel Systems a PeopleSoft. Zakladateľ a prezident spoločnosti Larry Ellison kladie silný dôraz na rast prostredníctvom fúzií a akvizícií, čo by mohlo znížiť hotovostné zostatky Oraclu. Ale pokiaľ akvizície sú dostatočne rozumné, nové nadobudnuté spoločnosti by mali nakoniec prispieť k posilneniu bilancie Oraclu.
 

3. Google

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $44,626  miliárd 

Americké vládne a agentúrne cenné papiere:  $18,080  miliárd 

Cenné papiere kryté hypotékou rezidenčnej agentúry:  $6,501  miliárd 

Firemné dlhové cenné papiere:   $6,112  miliárd 

Hotovosť:
  $4,712  miliárd 

Nie je nákladné prevádzkovať gigantický vyhľadávač v porovnaní s predajmi, čo i odzrkadluje 33% prevádzková marža Googlu behom roku 2011. Google, ktorý nikdy nevyplatil dividendy v hotovosti, použil 12,5 miliárd dolárov na kúpu partnera svojho operačného systému Android, spoločnosť Motorola Mobility. Po niektorých stránkach je Google ako Apple. Každý dosiahol vysokú prevádzkovú maržu v rámci svojho odvetvia. To platí pre Google, i keď najíma tisícky nových zamestnancov každý štvrťrok. Rast tržieb z vyhľadávača je stále neuveriteľne pôsobivý. Pokiaľ ide o budúci vývoj hotovosti, viacmenej, je to zatiaľ nejasné, či Google môže preniesť svoj reklamný model spojený s vyhľadávačom na mobilné zariadenia a zarobiť peniaze z jeho široko používaného mobilného operačného systému Android.
 

2. Cisco Systems

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $46,742  miliárd 

Americké vládne a agentúrne cenné papiere:  $29,590  miliárd 

Fondy peňažného trhu:  $6,612 miliónov

Firemné dlhové cenné papiere: $4,234  miliárd 

Vládne a agentúrne cenné pepiere mimo amerických:  $2,890  miliárd 

Sieťové produkty, ako sú smerovače a prepínače, predstavujú polovicu príjmov spoločnosti Cisco. Zisky z tohoto trhu podnietili akvizičné záťahy, ktoré trvali väčšinu minulého desaťročia. Po náhlom prepade na Wall Street v roku 2010, Cisco ohlásil v roku 2011 plán reorganizácie. Zameral sa na marže svojej hlavnej činnosti – smerovačov a prepínačov. Súčasťou tohoto plánu bolo zníženie počtu zamestnancov asi o 8000 v priebehu posledných šiestich mesiacov a linka na výrobu Flip Video kamery bola tiež zrušená. Na konci roku 2011, Cisco pridal k svojej hotovosti, ekvivalentom hotovosti a investičným zostatkom a zvýšil v roku 2012 dividendu.
 

1. Microsoft

Hotovosť, ekvivalenty hotovosti a krátkodobé investície:   $51,736 miliárd 

Americké vládne a agentúrne cenné papiere:  $31,700  miliárd 

Firemné zmenky a dlhopisy: $12,042  miliárd 

Hotovosť:  $2,349  miliárd 

Hypotékou kryté cenné papiere:  $2,018 miliárd

Koncesia Microsoft Windows bola obrovským generátorom hotovosti niekoľko rokov. Online služby Microsoftu a herné divízie zkresali celkovú maržu, ale spoločnosť stále vykazovala viac ako 50 miliárd dolárov. Takmer pred ôsmymi rokmi, Microsoft sa rozhodol vrátiť akcionárom  32 miliárd dolárov svojej hotovosti s jednorázovou dividendou. Minulý rok Microsoft utratil 8,5 miliardy dolárov na nákup Skype a jeho štyri posledné štvrťročné dividendy činili 6 miliárd dolárov. Microsoft získal všetky svoje peniaze z divízií svojich Windows koncesií: Windows, Business, Tools & Servers. Posledný štvrťrok dosiahla spoločnosť Microsoft prevádzkový zisk 2,8 miliardy dolárov zo svojej vlajkovej lode divízie Windows z celkových príjmov 4,7 miliardy dolárov – mimoriadna marža, ktorá by mala aj naďalej zvyšovať hotovostné zostatky spoločnosti.

Zdroj: 24/7 Wall St.

Preložila: Dáša Bačinská

Facebook komentár