Ako viete, že Zem je z veľkej časti pokrytá vodou. Obrázok nižšie ukazuje veľkosť gule, ktoré by obsiahla všetku vody v porovnaní k veľkosti Zeme.
Zhruba 70 percent zemského povrchu je pokrytých vodou a oceány majú 96,5 percent všetke vody na zemskom povrchu. Ale voda existuje aj vo vzduchu a vo forme vodnej pary, v riekach a jazerách, v ľadovcoch, v pôdnej vlhkosti a dokonca aj v našom tele a tele nášho psa. Napriek tomu by sa všetka táto voda vošla do tejto “malej” lopty. Táto lopta je v skutočnosti oveľa väčšia, ako vyzerá na monitore počítača alebo na stránke, pretože hovoríme o objeme 3-rozmerného tvaru, ale snažíme sa to ukázať na 2-rozmernej obrazovke. Táto malá vodná bublina má priemer zhruba 860 kilometrov, čo znamená, že výška tejto gule bude 860 kilometrov vysoká, čo je docela dosť – to je veľa vody!
Taktiež v tejto gule je zarhnutá voda vo forme vodnej pary a jej iných formách pod povrchom zeme. Väčšinou vody, vo forme vodnej pary by na jdene okamžik bola v atmosfére o veľkosti zhruba 12 900 km3. Ak by všetka naraz padla vo forme zrážok, Zem by sa pokryla len asi 1 cm vody. Každý deň sa odparí alebo dostane do atmosféry 1 170 km kubických vo forme vody.
Drvivá väčšina vody na zemskom povrchu, cez 96 percent, je vo forme slanej vody v oceánoch. Sladkovodné zdroje sa nachádzajú v tokoch riek, jazerách a podzemných vôd, ktoré poskytujú ľuďom väčšinou z vôd potrebnej k životu našho každého dňa. Je ľahké si predstaviť vodu na povrchu Zeme, kde zrážky napĺňajú rieky a jazerá. Ale neviditeľná voda pod nohami, je taktiež veľmi dôležitá pre život. Ako by ste mohli vysvetliť jej prúdenie v riekach po týždňoch bez dažďa? Odpoveď je, že je tam je viac vody, než len povrchovej, mimo toho je tu taktiež veľké množstvo vody pod našimi nohami.
Aj keď si môžete všimnúť vodu na zemskom povrchu, tam je oveľa viac sladkovodnej vody uloženej v zemi, ako v jej v tekutom stave na jej povrchu. V skutočnosti, ako vidíme vodu tečúcej v riekach, tak táto voda pochádza z prieniku podzemnej vody ich korýt.
V Spojených štátoch v roku 2000, sme použili asi 323 miliárd galónov povrchových vôd za deň a asi 84,5 miliárd galónov za deň vo forme podzemných vôd. Povrchová voda sa používa skôr pre zásobovanie pitnou vodou a pre zavlažovanie plodín, podzemné vody je zásadný v tom, že nielen pomáha udržiavať rieky a jazerá plné, ale tiež poskytuje vodu pre ľudí v miestach, kde je voda “vzácna”.
Sladkovodná voda na Zemi, je v oveľa väčšom množstve uložená v zemi, ako je jej vo forme v jazerách a riekach. Viac ako 8,4 miliónov km 3) je sladkej vody uloženej v zemi. Ale, ak by sme naozaj chceli nájsť tútu sladkovodnú vodu, väčšina – 29,2 milióna km3 jej jej uložená v ľadovcoch, najmä v polárnych oblastiach a v Grónsku
Jack Cook z U.S. Geographical Survey vytvoril tento obrázok aby nám ukázal, ako málo vody, v skutočnosti máme:
pre zväčšenie Klikni na obrázok:
Zdroj: U.S. Geographical Survey
Facebook komentár