Po znížení úverového hodnotenia agentúry Fitch na A+ (5. najvyšší investičný stupeň), Japonský vládny dlh naďalej rastie. S dlhom prevyšujúcim 200% HDP, sa krajina vychádzajúceho slnka zdá byť nákladom v putovaní do neznámeho zadĺženia.
Narastajúci vládny dlh je často spojený s dlhovými krízami, keď trhové šoky môžu vyslať úrokové sadzby dlhu na nezadržateľné úrovne. V spojení s Japonskou klesajúcou populáciou (a teda aj klesajúcim daňovým základom) si tak krajina vytvára nebezpečnú situáciu. (Dáta v oboch tabuľkách, sú zo Svetového ekonomického výhľadu MMF)
Ako býva zvykom v makro trendoch, existujú špekulanti, ktorí chcú na tomto dychtivo zarobiť.
Vstup Kyla Bassa, jedného z mála manažérov Hedgeových fondov, ktorý dosiahol veľký peňažný úspech, keď sa postavil proti housingu počas hypotekárneho bankrotu. On a jeho fond, sa teraz zameriavajú na Japonsko, konkrétne na pokles Yenu a na Japonský vládny dlh.
Jeho pohľad na vec je jednoduchý. S dlhom cez 200% HDP a klesajúcou populáciou, bola dlhová kríza iba otázkou času. Teda vzrast Japonských úrokových sadzieb vláda nebude schopná pokryť s klesajúcou a stárnucou daňovou základňou.
Zatiaľ táto stratégia nefungovala ako Bass zamýšľal: podľa ValueWalk, Bassov fond ako jediný stratil v apríli 29% svojej hodnoty .
To neznamená, že Bassov predpoklad je nesprávny. Ale existujú alternatívne názory pre japonskú situáciu.
Mnohí vinia zemetrasenie z roku 2011 a následné snahy o rekonštrukciu za vzrastajúci dlh. Niektorí, ako napríklad komentátor z Bussiness Insider Joe Weisenthal, si však myslia, že sa Japonsko nikdy nezrúti.
Weisenthalov názor je, že Bassova analýza je povrchná a nesprávna. Hovorí, že dlh k HDP je zlé kritérium, pretože je to meranie akcie (celkového dlhu) k toku (národného príjmu krajiny za rok). Okrem toho, dlh k HDP nepovie všetko o rizikách úrokových sadzieb, alebo o úverovom riziku.
Weisenthal má nárok na jeho názor, ale my si myslíme, že Bass napokon dokáže pravdu, hoci jeho fond by mohol medzitým skončiť.
Japonský problém je skutočný, a očividné zanedbanie, priame alebo inflačné, nevyhnutne vedie k rastúcim cenám. Ale ako už bolo veľakrát povedané, len preto že je niečo nevyhnutné, nemusí sa to nutne aj stať.
Rozpoznanie tvorby nového trendu, ako napríklad rodiaca sa dlhová kríza, je iba polovicou úspešnej investície. Druhou polovicou, čo Bass dokazuje, je správne načasovanie. Hoci sa zdá, že Spojené štáty americké prehrávajú „dlhové preteky“, zmena môže vďaka prezidentským voľbám na obzore nastať hocikedy. Našťastie, sú tu kroky, ktoré môže investor spraviť už dnes. Nielen aby sa vyhol bolesti, ale aby sa aj poistil ziskom
Preklad: Lukáš Jankejech
Zdroj: Safehaven
Facebook komentár