Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Budúci mesiac Čína a Japonsko (hlavný obchodný partner Číny) už nebudú používať americký dolár ako jedinú menu v obchode medzi sebou. Budú používať juan a japonský jen priamo. To znamená, že dolár vypadne z veľkej časti svetového obchodu, v podstate sa nejedná o príliš veľké percento, ale za to významné. Je to začiatok trendu, ktorý je nastavený na rast. Niet pochýb o tom, že Čína prispôsobuje svoj obchod všetkým svojim obchodným partnerom a používa dolár len potiaľ, pokiaľ je nutné sa vysporiadať s USA a ďalšími od dolára závislými krajinami. Ropa z Ruska využíva juan a rubeľ a Austrália zjednala podobnú dohodu. 

Účelom devízových a zlatých rezerv je poskytovať “globálne peniaze” (čo zahŕňa i zlato) v prípade potenciálnych daždivých dní. Čína bude preto vytvárať rezervy vo všetkých menách, v ktorých bude obchodovať. To všetko bude prebiehať na úkor dolára. V súčasnej dobe sa americký dolár používa v približne 76% svetového obchodu. Ešte dôležitejšie je pre dolár, že jeho použitie ako rezervnej meny (v súčasnosti tvorí 63% svetových zásob) sa obmedzí v súlade s rastom meny juanu v pomere k iným. 

 

Meny v japonskom / čínskom obchode 

Pre jasnejšie vysvetlenie procesu, keď čínska spoločnosť nakúpi tovar z Japonska, predáva juan a kupuje doláre, k dodaniu japonskému dodávateľovi. Japonský dodávateľ potom predáva doláre za jen. To prináša celý rad rizík spojených s transakciou, pretože aj juan aj jen sa neustále pohybujú voči doláru a dolár je poháňaný vlastným hospodárstvom a jeho tlakmi. Pokiaľ je platba priama, sú eliminované tieto riziká a ďalšie náklady. Rovnako tak klesá aj vplyv USA na celosvetový obchod, a tento obchod už nebude vyžadovať, aby išlo veľké množstvo transakcií “cez New York.” 

 

Americká moc a zmena vplyvu 

Začiatkom tohto mesiaca sme publikovali článok, kde sa diskutovalo o kúpe iránskej ropy za juan a indickú rupiu. Vplyv a moc USA nad svetovými zásobami ropy je kompletná z dôvodu výhradného použitia amerického dolára pri cenách ropy. Ale keď Irán vypustil dolár zo svojich predajov ropy, táto moc bola podkopaná. USA sa pokúsili dostať Indiu a Čínu na palubu a potrestať Irán – cez jeho rozvoj jadrovej energie – avšak úspech bol veľmi obmedzený. USA potom používali bankovný systém SWIFT súbežne so svojím vlastným bankovným systémom, aby blokovali predaje iránskej ropy a ich platby. Čína a India používali vlastné meny a zúčtovacie systémy, aby obišli tieto blokády. Ako sme upozornili v skoršom článku, to nie je len finančný vývoj, ale tiež posun moci na východ. Príbeh Iránu zdôrazňuje význam rastúceho využívania juanu. 

Čínsky pohľad na vec nie je napadnúť alebo zaútočiť na USA, ale vyvinúť systémy, ktoré budú v jej vlastnom záujme a budú nezávislé na vonkajších politických alebo finančných vplyvoch. Nanešťastie pre USA to znamená smerovanie k poklesu americkej moci, a to ako politicky, tak finančne. Čína a nové ekonomiky predstavujú viac ako polovicu svetovej populácie, potenciálny rast v týchto ekonomikách bude znamenať nakoniec obrovské zoslabenie americkej moci a vplyvu. Dohoda s Japonskom predstavuje významný krok vpred v tomto procese. 

 

Fragmentácia súčasného menového systému 

Od druhej svetovej vojny cez Bretton Woodsky systém až po dnešný menový systém, dolár a USA so svojou mocou a bohatstvom, si zaistili svoj nepretržitý úspech, niekedy aj proti základným logickým úvahám, ako je napríklad schopnosť Spojených štátov len tak si priebežne tlačiť doláre na pokrytie svojich obchodných deficitov, čo je určitým spôsobom druh dane pre zvyšok sveta. Samozrejme, dolár so svojou väzbou na ropu, je kmeň stromu svetových peňazí a všetky ostatné meny pôsobia takmer ako konáre vyrastajúce z tohoto stromu. Opatrenia prijímané Čínou sú teraz iným stromom (momentálne len mladým stromčekom), čo rastie po boku a napokon prestane byť na ňom závislý. Panujú obavy, že tento nový strom vysaje silu zo starého stromu. Sme presvedčení, že Čína bude robiť všetko, čo je v jej moci, aby zminimalizovala vplyv USA na jej finančný systém. 

Nebezpečné obdobie pre dva stromy je, keď nový stromček nie je dosť silný, aby samostatne stál a starý strom je chorľavý. To je doba, kedy je pomoc potrebná pre oboch. Táto podpora musí byť nezávislá od oboch, aby bola účinná. Táto podpora musí presvedčiť všetkých v menovom svete, že dá dostatok vnútornej sily, aby odstránila nedostatky oboch. A tiež táto pomoc musí byť spoločným menovateľom celého sveta financií. 

V prípade, že presun moci prostredníctvom zmien je hladký, potom nová forma svetových peňazí bude ľahko prijatá. Avšak v ľudskej histórii nie sú tieto prechody ani zďaleka hladké alebo mierové; boli zničené konfliktami a kolapsami a obvykle obomi. Budúcnosť menového sveta je tvárou v tvár tomuto vývoju. 

S dlhovými debaklami na oboch stranách Atlantiku je vyspelý svetový menový systém vystavený takým tlakom, ako nikdy predtým. Menový systém v súčasnosti čelí štrukturálným tlakom, ktoré nevyhnutne povedú k chaosu a hlbšej kríze, a nie iba vo vnútri národov, ale ktoré otrasú globálnou zahraničnou výmenou a prinesú viac a viac neistoty. V porovnaní, posledných niekoľko rokov finančných kríz v rozvinutom svete sa budú zdať neškodnými. Odlišné záujmy rozvinutých a rozvíjajúcich sa krajín budú zvýrazňovať neistotu a nedostatok dôvery, ktorý bude visieť ako mrak nad meniacimi sa svetovými peňažnými systémami. 

Preložil: Dáša Bacinská
Zdroj: Safeheaven

Facebook komentár