Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Investovanie do zlata je jeden z najpopulárnejších aspektov komoditného sveta. V posledných rokoch si vybudovalo kult, ktorý nedá dopustiť na toto tvrdé aktívum ako jeden z ich najobľúbenejších kapitálových alokácii. Avšak na každého zlatého chrobáka pripadá niekto kto drahý kov úplne odpíše. Jeden z najväčších zlato nenávidiacich ľudí tam vonku je Warren Buffett, ako „veštec z Omahy“ bol neústupný čo sa týka nedostatku záujmu o toto aktívum tak isto ako aj preňho ako investora úplný nedostatok využitia. [viď Three Reasons Why Gold Is Overvalued].
Buffett raz podotkol, že zlato je „vykopané zo zeme v Afrike, alebo niekde. Potom sa roztaví, vykope sa ďalšia jama, znova sa pochová a zaplatia sa ľudia, ktorí ho budú strážiť. Nemá žiaden úžitok. Hocikto sledujúci toto z Marsu by sa škriabal na hlave.“ Taktiež sa preslávil prirovnaním drahého aktíva k husi, hovoriac že zatiaľ čo firmy ako Coca-Cola budú zarábať peniaze, alebo budú husami kladúcimi vajíčka, zlato bude „husou, ktorá tam len sedí a pojedá poistenie a uskladnenie a iné podobné veci.“
Buffet taktiež zostavil príklad, ktorý ilustruje jeho kritiku tohto blyštiaceho sa kovu. Ponúka investorom hypotetickú možnosť výberu medzi dvoma kôpkami; prvá kôpka je všetko zlato na svete, okolo 170 000 ton, hodných odhadovanej hodnote 9,6 biliónov dolárov. Druhá kôpka je hodná rovnakej hodnoty, ktorá by mohla kúpiť presne 400 miliónov akrov americkej poľnohospodárskej pôdy, 16 firiem Exxon Mobil, a stále by zostávalo 1 bilión dolárov nazvyš.
Čo by ste vlastnili radšej ? Kôpku zlata, ktorá by navždy zostala neproduktívna, alebo viac ako za hrsť aktív, ktoré by dokázali generovať súčasný výnos navyše ku kapitálovým ziskom. Buffett stvrdzuje svoj argument s veľmi zrejmým pohľadom na to čo by $100 investícia v roku 1965 bola hodná dnes. Keby ste investovali do krátkodobých štátnych dlhopisov, Vašich $100 by sa zhodnotilo na $1336. A teraz k skutočnému porovnaniu; keby ste investovali do zlata, mali by ste dnes $4455, verzus $6072 keby ste investovali do S&P 500.
Keďže Warren Buffett nazhromaždil majetok, ktorý si len málokto dokáže čo i len predstaviť, celý investičný svet zvykne počúvať, keď urobí vyhlásenie. Warren Buffett je bez pochýb jeden z najväčších investorov v dejinách, ako aj jedna z najbystrejších hláv, ktorú svet biznisu kedy videl. Brajúc ohľad na to čo bolo povedané, Commodity HQ bude musieť s úctou vyjadriť nesúhlas s pánom Buffettom v nazeraní na zlato, keďže my veríme že zlato má niekoľko využití, ktoré ho robí kľúčovým aktívom v portfóliu mnohých.
Prečo je zlato hodné svojej soli
Všetky argumenty, ktoré Buffett prezentoval sú pravdivé; zlato nikdy neprinesie výnos, dividendu a naozaj ho vykopeme zo zeme iba preto aby sme ho uschovali niekde inde v podzemí. Ale kľúčový koncept za tým je, že zlato je hodné toho čo je zaň niekto ochotný zaplatiť, a vždy sa nájde niekto kto bude ochotný kúpiť zlato. Toto aktívum predstavuje veľmi pekný „hedge“ proti inflácii a je široko uznávaným ako jeden z posledných bezpečných prístavov pre investície na trhu. Navyše nedávne reakcie trhu a čoraz rozšírenejšia popularita zlata ho zmenili v hlavný obchodný nástroj, ktorý môže byť použitý v špekulatívnych hrách v rôznych častiach ekonomiky.
Hovoriac o ekonomike, čo sa stane s hodnotou dolára a eura keď sa naše súčasné globálne ťažkosti budú ďalej zhoršovať. Čo sa stane so všetkými tými Exxon Mobil firmami keď svetová ekonomika skočí ďalšiu šípku, skutočne uchová váš kapitál, alebo ho zhltne ?
S národom sediacim na obrovskej kope dlhu, vôbec nie je pritiahnuté za vlasy sa domnievať, že dolár čaká húževnatá devalvácia. Kedy je lepšie vlastniť zlato ako keď dolár zlyhá ? Pokiaľ sa berie v úvahu ochrana hodnoty vášho kapitálu, zlato je najlepšia stávka. Samozrejme, že nikdy neprinesie dividendu alebo nezaeviduje hviezdny štvrťročný výnos, ale toto je v prvom rade ten pravý dôvod, prečo je zlato také užitočné; je takmer úplne oddelené od mnohých problémov ktoré sužujú štandardnú priamu investíciu [viď Is Gold Overvalued? The Bearish Case vs. The Bullish Case].
Čiže zatiaľ čo istotne môžeme rešpektovať postoj pána Buffetta na drahé kovy, budeme musieť nesúhlasiť s jeho nazeraním na zlato, a stáť si za svojimi zásadami tvrdiac, že zlato môže mať svoje miesto v portfóliu každého.
Preložil: Martin Belan
Zdroj: ComodityHQ
Facebook komentár