Úmyselné narušenie jedného zo svetovo najvýznamnejších finančných meradiel vyvolalo celosvetovú hanbu. A čo viac, domnienky, že centrálne banky vedeli o manipuláciách na londýnskej medzinárodnej úrokovej sadzbe (London Interbank Offered Rate-LIBOR) a pozerali sa na druhú stranu, vedie mnohých k obvineniu centrálnych bánk zo zlyhania v ich povinnosti udržiavať správne fungovanie finančných trhov.

Manipulácia sadzby LIBOR, je nepatrná pre väčšinu jednotlivcov avšak má oveľa podstatnejšie dôsledky na peňažných trhoch, kde si banky požičiavajú peniaze medzi sebou a hedgeujú proti zmenám v poskytovaní úverov a úrokových sadzieb. Hlavný stratég z firmy, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie obchodov na euro-dolárových termínových kontraktov pre Business Inside povedal, že obviňovať bankárov z manipulácie s LIBOR je chyba, ktorá sa skutočne deje na peňažných trhoch; LIBOR je stále skreslený a na oficiálnej báze. To je dôvod, prečo tvrdil, že stará cesta menového financovania a s tým aj upevňovanie LIBORu, bola zničená v dôsledku finančnej krízy.

„Nevyužili to (počas krízy). Prestalo to existovať,“

Pre pochopenie toho, čo tým myslí, je potrebné porozumieť tomu, ako LIBOR pracuje a čo ovplyvňuje jeho a čo ovplyvňuje on.
LIBOR je v skutočnosti založený na počte jasného čísla, je základom pre kompiláciu bankových odpovedí na otázku „V akej miere si môžete požičať finančné prostriedky, aby ste boli tými, ktorý žiadajú a potom prijímajú medzinárodné ponuky k primeranej veľkosti trhu tesne k 11 hodine?“

Banky potrebujú nájsť peniaze k vysporiadaniu transakcií denominovaných v iných menách alebo zahŕňajúce transakcie v zahraničí. Preto sa používajú nástroje ako euro-dolárové termínové kontrakty (futures), čo umožňuje, aby si požičiavali alebo požičali doláre na určitú dobu bankám mimo územia Spojených štátov.

Účinky akcie každej centrálnej banky sú priamo pociťované na týchto trhoch. Keď FED chce znížiť sadzbu federálnych rezerv, používa operácie na voľnom trhu – to znamená, že zámerom je uloženie viac peňazí na bankových účtoch FEDu, čo je lacnejšie získať doláre pre ostatné finančné firmy. V rokoch, ktoré viedli k finančnej kríze, relatívna stabilita sadzieb pripustil algoritmickým obchodníkom využiť veľmi drobné zmeny v LIBOR v rôznych dobách splatností, ako sú uvedené obchodníkmi Barclays v dokumentoch zverejnených európskymi regulačnými orgánmi. FED a ďalšie centrálne banky mohli kontrolovať túto úrokovú sadzbu nastavením úrokovej sadzby, ale LIBOR sa prakticky pohyboval v tandeme so sadzbou z federálnych fondov.

 

Rozpätie medzi LIBOR a efektívnou sadzbou federálnych fondov

„Moji kolegovia a ja, hovoríme, že LIBOR je 14 bázických bodov nad sadzbu federálnych fondov….ako vtip,“ povedal obchodník Business Insider, poukazuje to na záhadnú koleráciu medzi oboma sadzbami až do roku 2007 a od roku 2009. Keď sadzba, za ktorú banky požičali medzi sebou začala skákať na konci roku 2007, avšak „systém nemohol to všetko vziať,“ dodal.

V smerovaní a počas finančnej krízy, reálne dlhodobé medzibankové úvery sa cez noc prakticky zastavili. Hovoria tak, že banky tlačili dolu svoje správy o cenách, za ktoré by si mohli požičať je v najlepšom prípade zavádzajúce, pretože dopyt pre dlhodobé požičiavanie neexistovalo.

„My sme predstavili halucináciu,“ povedal zdroj.

Centrálne banky reagovali na úverový stres tým, že ponúkli obrovské úverové kapacity, čo umožnilo bankám prístup k peniazom – najmä dolárom – cez vozidlá mimo tradičných súkromných peňažných trhoch. To zmenilo spôsob, akým trhy pracujú. Obchodník vysvetlil: “Od doby krízy banky nie sú financované sami (prostredníctvom tradičných peňažných trhoch) pretože nechcú. Je to dnes skutočne o starých zmluvách,“ ktoré boli zakúpené pred krízou.

Ale zatiaľ čo trhy možno opustili krízu úverovej tiesne, trhy cenných papierov určených LIBORom nie, povedal obchodník. Namiesto toho, hovorí, že je to implicitný tlak zo strany FEDu, aby udržali pôžičkovú sadzbu nízko, aj keď by mala byť oveľa vyššia. Uvoľnením projekcie úrokových sadzieb a skákaním k neštandardným opatreniam ako je kvantitatívne uvoľňovanie a dolárové prostriedky, FED skutočne ničí motiváciu vymieňať peniaze cez eurodolárové zmluvy. To znamená, že FED odmieta nechať funkcie LIBOR ako skutočne nezávislé ukazovatele.

„Ak ste dlho TED (veríte, že bude vo väčšom finančnom strese) v čase problémov, môžete kúpiť poukážky a mať peniaze, ponúkne vám, aby ste predali eurodoláre.“ V podstate si myslíte, že budete profitovať z vyšších úverových nákladov bánk v budúcnosti. Ale ak sa LIBOR udržuje umelo nízko, potom stratíte peniaze na eurodolárovom termínovom kontrakte. Ale teraz sa FED zaviazal k zachovaniu úrokovej sadzby na dobu neurčitú – a vyskočil tak rýchlo proti meraniam, ktoré narúšajú trh – to úplne zničilo vieru alebo záujem o nové zmluvy.

Obchodník veril, že centrálne banky uznali, že katastrofa nastane, keď sa LIBOR začne odchyľovať od svojho všeobecného vzťahu k sadzbe federálnych fondov, a preto ho FED ( a možno aj iné centrálne banky) potlačili, aby sa ubezpečili, že rastúce ceny negenerujú strach, zatiaľ čo sa trhovým systémom vyvíjajú ďalšie peniaze. „Myslím, že to čo chcú urobiť je uistiť sa, že sa systém nezblázni.“ Inak, argumentuje:“ Vy neobjímate iba fantáziu. Vy objímate fantáziu, ktorú bola vytvorená veľkou úverovou bublinou.“

Centrálni bankári sa stretnú v Septembri aby prerokovali zmeny v systéme LIBOR a verili, že mohli využiť tento moment k vyvinutiu kompletnej alternatívy k úrokovej miere a tak upraviť peňažné trhy.

 

Preložila: Viera Slaninová

Zdroj: 247philly.blogspot

Facebook komentár