Odkedy prezident ECB Mario Draghi povedal, že ECB „urobí hocičo na záchranu eura“, očakávania trhu ohľadom jeho krokov rastú.
Alastair Newton, politický analytik píše, že dokonca aj keď sa eurozóna dostane cez august, september je mesiacom, ktorý bude pre politikov extrémne náročný.
Po stretnutí Trojky – Európskej centrálnej banky, Európskej komisie a MMF – uvidíme správu ohľadom Grécka, rozhodnutie Nemeckého spolkového súdu ohľadom ratifikácie Európskeho stabilizačného mechanizmu(ESM), fiškálnej dohody a podobne.
Nemecký spolkový súd v septembri rozhodne o ESM a fiškálnej dohode. Dovtedy sa Merkelová iba snaží kúpiť čas.
Merkelovej dlhodobý plán ostal nezmenený a stále sa pokúša preniesť suverenitu do Bruselu s cieľom vytvorenia fiškálnej únie. Avšak najväčšou hrozbou pre takúto úniu by mohol byť Nemecký spolkový súd.
Rozhodnutie súdu ohľadom fiškálnej dohody a ratifikácie ESM je očakávané 12. septembra. Zatiaľ čo Newton očakáva, že súd ESM ratifikuje, okolo fiškálnej dohody ešte očakáva vírenie vody.
„Očakávame, že súd bude v septembri opäť čeliť petíciám, tento krát proti ústavnosti navrhovaného supervízora ECB. Problém vychádza z potreby zaistiť demokratickú zodpovednosť a legitimitu pre ECB pri prijímaní do takej pozície.“
Newton si tiež myslí, že by Nemecko mohlo podporiť bankovú licenciu pre ESM, nie však pred 12. septembrom.
Začiatkom septembra vydá Trojka ďalšiu správu ohľadom Grécka
Trojka v septembri vydáva svoju ďalšiu správu o Grécku. V Berlíne existuje rastúca možnosť prijatia odchodu Grécka z eurozóny. „Skutočne veríme, že hlavný zámer nemeckého ministra financií teraz nemusí byť, ako predísť odchodu Grékov, ale skôr ako nebyť zneužitý pri podpore Merkelovej plánu hry, či už doma alebo v širšej eurozóne,“ povedal Newton.
V súlade s Merkelovej plánom kupovať čas môže Berlín pre Grécko odložiť isté termíny, ale je nepravdepodobné, že by povolil ďalšiu pomoc.
Politická neistota v Taliansku stúpa, zdá sa, že sa Berlusconi stane v septembri lídrom PdL, čo by ohrozilo Montiho vládu
Nezhody medzi ľavičiarmi a pravičiarmi v Taliansku rastú.
A čo viac, zdá sa, že bývalý premiér Silvio Berlusconi sa v septembri stane lídrom pravičiarskej Popolo della Lebertá (PdL).
Tento rok bude proces tvorby rozpočtu ešte zaujímavejší a môže zapríčiniť predčasné voľby. Jediná výhoda sa zdá byť, že to môže podnietiť Nemecko nateraz „ušetriť Taliansko“ a podrží Montiho pri moci do apríla.
Septembrové voľby v Holandsku pravdepodobne vyústia do neistej vlády, ktorá by konkurovala Merkelovej plánu
Holandské voľby 12. septembra rozhodnú, či vyhrá stredopravá Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) Marka Ruttea alebo stredoľavá minoritná vláda vedená Partij van de Arbeid (RvdA).
V podstate to znamená, že odlišné strany budú podporovať odlišné veci, čím sa zvýši politická nestabilita krajiny. Euroskeptická Socialistische Partij (SP) získava na sile a chce riešiť eurokrízu, najmä podporou periférnych národov.
A čo viac, mohlo by to vyvolať domino efekt a zapríčiniť, že Fínsko a Rakúsko Merkelovej plán fiškálnej únie ešte znepríjemnia.
Portugalsko sa v októbri pravdepodobne opäť pokúsi vyjednávať podmienky pomoci pre svoj rozpočtový návrh
V Portugalsku sa veci zhoršujú po tom, ako tamojší Ústavný súd zrušil úsporné opatrenia a nechal vládu, nech si nájde €1 miliardu v úsporách v roku 2013 sama. A to v čase, kedy už Portugalsko nespĺňa svoje fiškálne ciele.
Krajina sa pravdepodobne v roku 2013 nevráti k trhu dlhopisov a skôr sa pokúsi o vyjednávanie termínov záchrany ešte pred októbrovým parlamentným návrhom rozpočtu.
„Hoci v poslednom čase Portugalsko lákalo svojimi pozitívnymi titulkami, vďaka neustálej chvále Trojky, rozpočtový sklz a zvýšená politická neistota akoby v priebehu najbližších týždňov hádzali krajinu do niečoho – a pre trhy zvlášť – znepokojujúceho.
Investori a voliči sú ohľadom španielskeho vedenia „nervózni“
Investori a voliči sa po poslednom kole úsporných opatrení spytujú na politické vedenie krajiny. Vláda čelí trom hlavným výzvam, „ktoré vyzerajú, že sa bezprostredne naplnia:“
Anti-úsporové protesty po lete pravdepodobne vyvrcholia
- Španielsko sa do septembra zaviazalo zverejniť výsledky auditov bánk, hoci by už mohli byť hotové. Ide o vec, ktorá bude trhmi sledovaná najviac
- Vzťahy medzi centrálnou vládou a španielskymi regiónmi sa pravdepodobne kvôli potrebe pomoci z €18 miliardového fondu zhoršia
- Aj keď Nemecko pohotovostný plán pre záchranu Španielska má, najradšej by sa tomu vyhlo.
Záchrana Slovinska a Cypru by krízu ešte zhoršili
Cyprus vyjednáva o záchrane s Trojkou už od 25. júna, pričom Slovinsko trvá na tom, že pomoc nepotrebuje, avšak neprešlo skúškou, ktorou by dokázalo, že nevytvorí pre eurozónu žiadne problémy.
Zhoršenie ich ekonomík tak „vzbudí“ záujem trhov a pridá na vráskach európskych politikov.
Cypruský prezident Demetris Christofias
Pre túto chvíľu existujú dva dôvody pre posun v správaní ECB
Po tom, ako sa prezident ECB Maria Draghi zaviazal „urobiť hocičo na záchranu eura,“ trhy očakávajú, že zasiahne. Newton vidí dva dôvody na zmenu v správaní ECB:
- Existuje rastúca pravdepodobnosť, že Španielsko by sa mohlo odstaviť od trhov štátnych dlhopisov a Taliansko ich môže nasledovať
- Správa Trojky bude pravdepodobne negatívna a môže urýchliť odchod Grécka z eurozóny
A Draghiho stanovisko bolo podporené ako aj Angelou Merkelovou, tak aj ministrom financií Wolfgangom Schaublom
Vzhľadom na to, že nemecká kancelárka Merkelová sa už tradične nevyjadruje k činom ECB, bolo zaujímavé, že spolu s Wolfgangom Schaublom podporila Draghiho sľub. Newton povedal:
„Tento posledný vývoj podporuje náš pohľad, že ECB sa pripravuje na návrat späť do dlhopisového trhu spolu s EFSF a že nemeckí politickí lídri sa snažia o minimalizáciu rizika so súvisejúcou protireakciou od Bundesbanky.“
Akékoľvek námietky Bundesbanky by spochybnili dôveryhodnosť ECB na trhoch a mohli by potopiť eurozónu do ešte hlbších problémov. Newton verí, že otvorené stanovisko dokazuje, že takáto podpora by bola „politicky explozívna,“ takže trhy budú aj naďalej neisté. Avšak podpora nemeckej vlády by mohla rozšíriť nákupy štátneho dlho eurobankou, ako aj kvantitatívne uvoľňovanie.
Zdroj: FinancialPost
Facebook komentár