Minulotýždňovým rozhodnutím Fedu a tlačovou konferenciou, predseda Ben Bernanke konečne a rozhodne vyložil svoje karty na stôl. A potvrdzuje to, čo som hovoril mnoho rokov, všetko, čo držal v rukách boli amatérske metódy a chvastanie sa. Avšak tentoraz zašiel ďalej ako kedykoľvek predtým. Dal jasne najavo, že bude naďalej americkú ekonomiku ťahať k stratovej stratégii. V dôsledku tohto, 13. september 2012, by mohol jedného dňa byť považovaný za deň, kedy Amerika konečne hodila uterák do ekonomického ringu.

Tu je náčrt plánu Fed: nakúpiť ročne stovky miliárd hypoték, s úmyslom zatlačiť sadzby hypoték dole a zdvihnúť ceny domov a bytov. Týmto podporovať ľudí vo výstavbe a kúpe domov a oni získaný kapitál využijú na nákup spotrebného tovaru. Navyše Fed dúfa, že ultra-lacné peniaze budú tlačiť nahor ceny akcií tak, že Wall Street a investori sa budú cítiť bohatší a začnú míňať viac. Nepriznal to priamo, ale namiesto budovania ekonomiky na základe zvyšovania produktivity, vytvárania a hromadenia bohatstva, snaží sa vybudovať ekonomiku na dôvere, zvýšenej zadlženosti a rastúcej cene aktív. Inými slovami, Fed preferuje ilúziu rastu namiesto reštrukturalizácie potrebnej na to, aby bol možný reálny rast.

Problém, ktorý novinári na tlačovej konferencii Fedu neodhalili, je ten, že sme túto stratégiu už vyskúšali a skončilo katastrofou. Uvoľnená monetárna politika vytvorila v trhu s nehnuteľnosťami a na burze bubliny v minulom desaťročí…ich prasknutie takmer zničilo ekonomiku. Zrejme pre Bernanka a jeho komplicov, TAKMER nie je dosť dobrý dôvod prečo sa o to nepokúsiť opäť. Vracajú sa, aby dokončili prácu. Ale tentoraz sa vyzbrojujú oveľa ťažšími kalibrami. Nielenže tlačia úrokové sadzby hypoték na historické minimá, ale teraz ešte aj skupujú všetky pôžičky!

V minulom roku, Fed začal tzv “Operáciu Twist“, ktorá bol navrhnutá aby znižovala dlhodobé úrokové sadzby a vyrovnávala výnosové krivky. Bez vytvárania skutočnej výhody pre hospodárstvo, tento pohyb vystavil amerických daňových poplatníkov a držiteľov amerických aktív nebezpečenstvu skrátenia splatnosti 16bilionového dlhu vlády. Takéto premiestnenie vystavuje štátnu pokladnicu oveľa rýchlejším a bolestivejším následkom ak úrokové sadzby narastú. Napriek tomu, skupina opatrení ohlásená včera (Operation Screw), napácha oveľa viac škody, ako “operácia Twist.” Následkom bude, že každý kto drží americké doláre, vlastní štátne dlhopisy, alebo žije na pevný príjem stratí kúpnu silu.

Predchádzajúce injekcie kvantitatívneho uvoľňovania urobili len málo pre oživenie našej ekonomiky, a ani zďaleka nie dosť aby nás nasmerovali k skutočnej obnove. Sme teraz vo väčších dlhoch, viac ľudí je bez práce a majú väčšie fiškálne problémy ako sme mali predtým, než si Fed vybral túto cestu. Všetko, čo priaznivci môžu povedať je, že bez tohto podnetu by to bolo ešte horšie. Kým protiargumenty je ťažké obhájiť, nepochybujem o tom, že by bolo v krátkodobom horizonte horšie, keby sme dovolili nech sa nerovnováha napraví sama. Ale som presvedčený, že výmenou za tieto bolesti, by sme sa nachádzali na ceste k skutočnému oživeniu. Namiesto toho, sme umelo udržali model “požičaj a míňaj” a to nás posunulo ďalej od pevnej pôdy pod nohami.

Kvantitatívneho uvoľňovania – QE – nám môže prirovnávať tieto ťahy Fedu  k obrím plavidlám, ktoré sú naložené a vyslané na more. Ale na základe svojich novo zverejnených plánov, analógia už neplatí. Vzhľadom k novým otvoreným záväzkom, bude kvantitatívne uvoľňovanie zabezpečené prostredníctvom non-stop pásu, ktorý vychrlí lacné peniaze do ekonomiku. Jedinou premennou je, ako rýchlo sa pás bude pohybovať.

Našťastie, hrubé obmedzenia tohto nástroja Fedu sa stali na trhu zrejmými. Ak sa máme držať metafor, QE3 sa potopilo pred tým, ako vôbec opustilo domovský prístav. Plán bol navrhnutý tak, aby tlačiť nadol dlhodobé úrokové sadzby, ale úrokové sadzby výrazne vyrazili na hor bezprostredne po zverejnení plánu. Obchodníci si uvedomili, že otvorený záväzok k dlhopisom znamená infláciu a oslabenie dolára pravdepodobne zničí všetky nominálne zisky z dlhopisov samotných. Ak chcete podčiarknuť tento bod, oznámenia Fedu spôsobilo prudký odpredaj dlhopisov a dolára a veľké hromadenie komodít, najmä drahých kovov.

Vzhľadom k tomu, že 30-ročné fixné  hypotéky sú už na historických minimách, môžeme mať len málo dôvery v to, že nový plán ich zatlačí o moc nižšie. To najmä s ohľadom na nárast, ktorý nastal hneď po jeho zverejnení. Namiesto toho, sa Bernanke snaží poskytnúť dôvod majiteľom domov k výmene pevne danej hypotéky za nižšie nastaviteľné úvery – čo by uvoľnilo viac peňazí pre súčasné spotrebiteľské výdavky. Chcel by od majiteľov domov, aby urobili svoj vlastní zvrat. Ak sa mu to podarí, budú ďalší majitelia domov nezabezpečení voči nárastu úrokov atoto bude v budúcnosti naďalej obmedzovať schopnosť Fed zvyšovať sadzby pre boj s rastúcimi cenami.

Cieľom plánu je vytvorenie spotrebiteľskej kúpnej sily zdvihnutím cien nehnuteľností a akcií. Nikto nespochybňuje pravdepodobnosť, že nekonečná QE zlyhá v dvíhaní cien dlhopisov, akcií, alebo cien nehnuteľností a namiesto toho zvýši ceny potravín, energií a ďalšieho spotrebného tovaru. Ak sa tak stane, bude mať spotrebiteľ ako výsledok úsilia Bernankeho menšiu kúpnu silu, nie väčšiu.

Rozhodnutie Fed prichádza v rovnakom čase, ako sa situácia v Európe konečne sťahuje z krízového režimu. Aj keď si nemyslím, že rozhodnutie ECB upisovať viacej štátneho dlhu od problémových členov EÚ bude fungovať dobre v dlhodobom horizonte, aspoň tie pohyby prišli s pripojením niekoľkých nemeckých reťazcov. Ako výsledok, mám pocit, že pozornosť Forex obchodníkov, môže teraz prejsť od potenciálu pre rozpadu eura k chudobným základom amerického dolára.

Do tej doby, by mali byť dôsledky pre amerických investorov jasné. Fed sa bude snažiť vykúzliť oživenie na chrbte znehodnotenia meny. Tento kurz sa nezmení. Ak ekonomika nebude reagovať na lieky, bude Bernanke jednoducho upravovať dávkovanie. V skutočnosti, je tak presvedčený, že zostaneme závislí na QE, že nevypne kohútiky aj keď sa veci výrazne zlepšia. Inými slovami, dolár je v prdeli.

Preložil: Maroš Molnár

Zdroj: Euro Pacific Capital

Facebook komentár