Produkty Apple môžu byť neskutočné skvelé, neznamená to však, že aj práca pre nich je vždy taká skvelá.
O záporoch práce pre spoločnosť Apple zbiera informácie pracovný portál, ktorý sa anonymne pýta tisícky zamestnancov na ich zamestnávateľa.
Býva tam stovky recenzií na spoločnosť Apple – súčasných i bývalých zamestnancov, kde poukázali na tie najfrekventovanejšie sťažnosti.
Až privysoký stupeň súkromia znemožňuje dokončiť prácu
Nie je tajomstvom, že Apple je neskutočne uzavretá spoločnosť a do budúcna plánuje byť ešte uzavretejšia. Evidentne to viacerých zamestnancov „vytáča.“
Jeden špecialista napísal, že „potreba po súkromí niekedy znamená aj duplicitu práce.“ Ďalší zamestnanec, ktorý pracuje ako produktový manažér zase povedal, že „potreba súkromia prispieva k súťaživosti.“
Niektorí zamestnanci uviedli, že nadmerná utajenosť znemožňuje presne pochopiť, o čo ste boli žiadaný. Vaša jediná možnosť je robiť to naslepo.
Musíte spolupracovať s mnohými arogantnými spolupracovníkmi
Niektorí súčasní a bývalí zamestnanci sa sťažovali na aroganciu svojich spolupracovníkov. Ako raz povedal jeden z manažérov, „väčšina inžinierov má nafúknutý pohľad svojich zručností a snažia sa to ukázať aj vo svojom postoji.“
Oddelenie ľudských zdrojov(HR) v Apple je úplne neschopné
Na základe recenzií to vyzerá chce od ľudí príliš veľa. Jeden z manažérov povedal, že „HR je na nič,“ a mnoho zamestnancov sa tiež sťažovalo, že hodnotenie výkonnosti trvá neskutočne dlho, ak sa teda vôbec uskutoční.
V porovnaní s ostatnými technologickými spoločnosťami má Apple mizerné výhody
Mnoho zamestnancov sa sťažovalo na svoje výhody, resp. na ich nedostatok. Jeden z inžinierov povedal, že aj za obedy a posilňovňu si musel platiť, pričom software inžinier zase poznamenal, že výhody s Facebookom a Google sa nedajú vôbec porovnávať.
Filozofia Apple je taká, že samotná možnosť vplývať na ľudí je dostatočná výhoda. Zdá sa však, že zamestnanci chcú viac.
Neexistuje tu nič také, ako rovnováha v práci a súkromnom živote
Zamestnanci naprieč všetkými oddeleniami sa sťažovali na dlhý pracovný čas a neflexibilné rozvrhy.
Ako raz povedal jeden z inžinierov, „Je to ako nosiť odznak cti za nerešpektovanie svojej rodiny a trávenia víkendov v práci. Jasným riešením je nábor viacerých ľudí, ale prečo by ste to robili, keď môžu vaši inžinieri pracovať 6-7 dní v týždni a 6-8 mesiacov v roku?
Povýšenie je v Apple skutočne veľmi ťažké a zvýšenie mzdy skoro ani neexistuje
Niekoľkí zamestnanci vyjadrili frustráciu nad tým, ako ťažko si v Apple vybojujete povýšenie.
Ako vysvetlil jeden z produkčných dizajnérov, „Je tu takmer nulová šanca na povýšenie – dokonca aj keď ste najlepší. Apple je známe tým, že si skôr externe najíma namiesto toho, aby interne povýšilo.
A aby toho nebolo málo, niektorí sa sťažovali, že je veľmi ťažké dostať navýšené. „Zvýšenie mzdy je malé alebo žiadne,“ napísal jeden software inžinier.
Platy často nie sú také dobré, ako inde v tomto priemysle
Nízke platy boli spoločnou sťažnosťou zamestnancov, najmä tí, čo pracujú v retaile, tiež však aj od business špecialistov, IT profesionálov a iných. Hovoria, že mnoho pozícií v Apple je platených len o čosi lepšie, ako je priemer.
V Apple to začína zaváňať zvýšením byrokracie
Viacero zamestnancov sa v posledných mesiacoch sťažovalo na zvýšenie byrokracie, čím robí Apple menej atraktívnym. Jeden software inžinier sa v máji sťažoval na „rastúcu a obmedzujúcu byrokraciu.“
To sa zhoduje so správou z Fortune magazínu, že niektoré Apple divízie majú pocit, že je do nich zasahované viac, ako keď bol v sedle Steve Jobs.
Apple má problém so stredným manažmentom
Problémy s najvyšším manažmentom sa neukázali, avšak niekoľko zamestnancov vyjadrilo svoju frustráciu nad stredným manažmentom podniku.
Ako jeden zamestnanec poznamenal, „vyšší manažment bol skvelý, avšak stredný manažment bol nanič.“ Ďalší komoditný manažér to povedal ešte silnejšie: „nedostatok skúseností stredného manažmentu robí z dlhodobejšieho hľadiska vývoj celej spoločnosti iba ťažším.“
Dobré nápady sa občas ukradnú a pripíšu iným
Steve Jobs bol známy tým, že preberal nápady iných a prehlasoval ich za svoje (zámerne či nie) a zdá sa, že táto tradícia sa šíri aj medzi jeho zamestnancov.
Jeden zo starších inžinierov povedal, „dobré nápady sú vždy vítané, avšak sa moc nedivte, ak vám ich najprv zamietnu a neskôr prezentujú ako ich vlastné nápady na mítingu, na ktorý vás ani nepozvú.“ Au!
Nemajú žiadne zľutovanie pre nič, čo nie je úplne najlepšie
Je viacero frustrovaných zamestnancov, ktorí hovoria, že v Apple neexistuje miesto pre priemernosť, čo dosť pridáva na strese.
Jeden zo zamestnancov napísal, že „nie je tu miesto pre priemernosť, ak nie ste A-čkový hráč, čoskoro si to všimnú a pošlú vás do Google.“
Toto je však na zozname silných stránok Apple. Steve Jobs vždy tvrdil, že chce len najlepších a zdá sa, že to tak v spoločnosti aj ostalo.
Zdroj: Glassdoor.com
Facebook komentár