Skoro ráno 14. septembra 2007, nervózni sporitelia vytvorili rady pred niekoľkými pobočkami Northern Rock – bývalou stavebnou sporiteľnou, ktorá mala zaknihovanú 1/5 všetkých nových hypoték v Anglicku.

Kým sporitelia pokojne čakali, aby si mohli vybrať svoje peniaze, médiá informovali zákazníkov Northern Rock o tom, že banka si zobrala núdzový úver od Bank of England, centrálnej banky Anglicka. Akonáhle by časť sporiteľov získala svoje peniaze späť, niekoľko z nich by začalo investovať do zlata. Napríklad skrz BullionVault pribudlo v septembri 2007 viac anglických zákazníkov než dokopy za predošlé 3 mesiace.

Ako sa darilo týmto novým investorom do zlata? Určite lepšie ako “špekulantom” veriacim v zotavenie Northern Rock po prepade akcií. Tí, čo kúpili a držali zlato získali odvtedy viac ako 200% priemerný zisk. Čo okrem nákupu striebra bola lepšia investícia ako akékoľvek aktívum za posledných 5 rokov (Striebro malo čistý výnos 26.7%). Naopak akcie Northern Rock padli k nule. Čo zlato nikdy nespraví.

V čase, keď TV noviny prinášali zábery zástupov počas piatkového obeda, sa akcie Northern Rock – poskytovateľa hypotekárnych požičiek, prepadli o 25% za deň a NRK sa zastavilo takmer 60% nižšie oproti svojmu maximu z februára. Keďže Bank of England nemusela konať ako “veriteľ poslednej inštancie” od roku 1973, keď padol Cedar Holding – priekupník druhotných hypoték v Anglicku, hrozila kríza bankového sektoru krajiny. Anglicko nezažilo “run” na banku (ľudí dožadujúcich sa vrátenia svojich peňazí) od kolapsu spoločnosti Overend, Gurney & Co. v roku 1866.

Turbulencie na svetových úverových trhoch od júna 2007 udreli na Northern Rock tvrdo. Ale pravdou je aj to, že Northern Rock sa vrhol do krízy “bezhlavo”, ženúc sa za politikou rastu – “Veľkým skokom vpred” zavedeným v 2004, ako uvádza bývalý zamestnanec z centrály Northern Rock v Tyneside. Namiesto Maovej Malej červenej knihy, zamestnanci obdržali motivačné brožúrky s nálepkami na ich monitory. “Urob to teraz!” vyzývalo motto určené pre oddelenie schvaľujúce hypotéky. Mal to byť skvelý spôsob ako udržať úroveň úverovania.

Navonok sa Northern Rock snažil dostať na vrchol tabuliek výhodných hypoték a pôžičiek v novinách. Interne sa tlačili štvrťročné plány nových pôžičiek. Takzvané “samocertifikované” hypotéky (pri ktorých sa príjem dlžníka nesledoval) pohli manažérmi. Na financovanie tohto rozmachu úverovania i napriek snahe byť najlepšou voľbou pre sporiteľov, Northern Rock predával svoje hypotéky investorom a radšej si požičiaval na trhoch ďalšie prostriedky na nové úvery, než by čakal na vklady nových sporiteľov.

Takže, keď čisté vklady sporiteľov boli £1.7 mld v prvej polovičke 2007, kapitálové trhy poskytli Northern Rock £2 mld. Na opačnej strane súvahy s kúzlom sekuritizácie hypoték v sume £10.7 mld od januára do júla dokázal Northner Rock vykázať rast nových pôžičiek o 43% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2006. Takže to, čo politici, ekonómovia a analytici vtedy aj neskôr považovali za “nadmerné riziko” nepredstavovalo žiadne riziko. Bola to čistá istota. Northern Rock bol prvou lastovičkou finančnej krízy, i keď len 0.24% akcií bolo vystavených nevymožiteľným dlhom za americké nehnuteľnosti.

Prvú obeť krízy, Northern Rock, si je možné predstaviť ako najviac nerozvážneho hráča. Napriek tomu, je to až neuveriteľné, boli veritelia Northern Rock zachranení okamžitou pomocou z prostriedkov daňových poplatníkov. Tým sa vytvoril vzor pre nasledujúcich 5 rokov, čo pomohlo kríze nielen pohlcovať banky, ale aj rovno celé vlády. “Northern Rock nie je nerozvážny veriteľ” uviedla Angela Knight, predsedkyňa Britskej asociácie bánk, v BBC Rádiu 4 v deň, keď sa “run“ na Northern Rock začal. Naliehala na sporiteteľov banky, aby si v panike nevyberali svoje peniaze, “hypotekárne úverovanie bolo správne vo vysokej kvalite, vysokom kalibre” uviedla. Angela Knight bola v dobrej spoločnosti, spolu s národnými novinami Anglicka vyzývala čitateľov k nákupu akcií Northern Rock počas leta 2007, aj keď kanál peňazí z kapitálových trhov “bublal a vysychal”.

Najšikovnejši manažéri hedžových fondov nemali dosť peňazí, nieto politici. Vtedajší nový kancelár Anglicka, Alistair Darling, mal hypotéku od Northern Rock. Taktiež priveľa z 6300 zamestnancov firmy. V skutočnosti, ako jeden bývalý zamestnanec uviedol, existoval “kult” starostlivosti o všetky potreby zamestnancov. Ľudia mali pôžičky, hypotéky, bankové účty, starobné sporenie dokonca aj členstvo v posilňovni skrz firmu. Northern Rock bol najväčším privátnym zamestnávateľom v severo-východnom Anglicku, sponzoroval futbalový klub Newcastle United aj umenie. V 2005 a 2006 dal na charitu viac ako ostatných 100 najväčších firiem v Anglicku.

V skutočnosti, ak sa vrátime v čase ešte viac späť, vzostup a pád Northern Rock je symbolom Anglicka a bohatstva finančného sektoru. Developérska spoločnosť Northern Counties sa prvýkrát v 1850 stretla s nudným a nevýnosným cieľom o vyrovnanie vkladov s pôžičkami. Northern Rock bol založený o 15 rokov neskôr a až v 1965 sa spojil s Northern Counties. Nuda pokračovala. Keď prišla anglická kríza nehnuteľností začiatkom 90. rokov, zlúčená stavebná sporiteľna na požiadanie Komisie stavebných sporiteľní poskytla pomoc krízou zasiahnutej Lancastrian Building Society – konkurentovi, ktorý podľa vnútorného posúdenia Northern Rock “minul príliš veľa peňazí za príliš krátky čas.” Akokoľvek, namiesto snahy udržať Lancastrian na trhu, “okamžité zatvorenie a začlenenie do Northern Rock by prinieslo značné výhody” napísal vtedy Stephen Aris (bývalý novinár Times). “Rezervy boli použité na vyplatenie súčasných strát: zatváranie pobočiek, zrušenie centrály a prepustenie služobne starších zamestnancov znížilo náklady, kým nové hypotéky posilnili pozíciu Northern Rock na severo-západe krajiny.

“V skutočnosti to bolo vládou licencované tunelovanie prevádzky.”

Ako začiatkom 90. rokov sa objavovali krachy bánk, Northern Rock expandoval prevzatím Surrey v 1993 a North of England Building Society v 1994. A potom, keď ostali Northner Rock a ďaľší hráči väčší vďaka konsolidácii, prišiel rok 1997. Reorganizácia bankovníctva krajiny umožnila týmto spoločnostiam plávať na akciových trhoch a vyplácať svojich členov (napríklad zákazníkov) na oplátku za súhlas so zmenou.

“Chcem vybrať všetko, každú penny,” uviedol jeden sporiteľ Northern Rock Bloombergu keď stál vo fronte pred pobočkou banky West End branch v Londýne v septembri 2007. Zákazníci bývalej stavebnej sporiteľne vraveli to isté dekádu predtým. Akékoľvek hľadanie po zdroji krízy sa musí zamerať na dereguláciu na konci 90. rokov ako katalyzátora – a to ako v USA a Anglicku, tak aj v Európe.

Financovanie akcií plus prístup k celosvetovým kapitálovým trhom nakoniec prinútili Northern Rock požiadať o iné zdroje financovania bánk likviditou – núdzové pôžičky od Bank of England. Ktokoľvek, kto si vybral investovanie do striebra či zlata vtedy alebo aj teraz sa môže zamýšľať nad tým, že kto zabezpečuje veriteľa poslednej inštancie. Nateraz, odpoveďou je tlačiarenský stroj a za ním je už len bankrot.

Tieto 200% výnosy by mohli ďalej rásť. Ale vo svete, kde akcie bánk, hypotekárne záložné listy, nehnuteľnosti, meny a štátne dlhopisy môžu a aj padajú k nule, skutočná cena zlata a striebra môže mať veľmi málo dočinenia so svojou nominálnou cenou (poz. prekladateľa: reálna cena zlata a striebra v jednotlivých menách sa mení, podľa sily danej meny).

Preložil: Imrich Rada

Zdroj: BullionVault

Facebook komentár