Väčšina komentátorov si myslí, že kvantitatívne uvoľňovanie má viac škody ako osohu. Niektorí veria, že QE bude tlačiť infláciu hore a nepomôže reálnej ekonomike. Spomínajú prípad Japonska, kde je živý dôkaz na to, že QE je neúčinné. Hovoria, že Japonsko skúšalo QE už pred Bernankem, ale stále pokračuje po svojej ľahostajnej ceste, zatiaľ čo zo zlatých časov Nikkei zostal len nepatrný zlomok.
Faktom ale je, že QE bolo efektívne minimálne v Amerike. Aby bola efektivita, QE musí mať vplyv na kľúčové premenné, ktoré ovplyvňujú správanie a musia byť vhodne dávkované, aby bolo možné kompenzovať všetky vyrovnávacie faktory, ktoré môžu nastať. Pokým japonské QE nedokáže zvrátiť ekonomicky nezmyselnú silu jenu, japonská ekonomika sa vo významnej miere nemôže zotaviť.
V skutočnosti ale všetko nasvedčuje tomu, že v Japonsku bude kríza ešte veľmi dlho. Silný jen, ekonomická slabosť obchodných partnerov a teraz ďalšie ťažkosti spôsobené nerozhodným výsledkom Číny v prípade ostrovov Diaoyu/Senkaku, japonské podniky krvácajú. Štátny dlh Japonska je v súčasnosti viac ako 200 % HDP, ktorý absorbovali domáce podniky. Japonským podnikom sa vo veľkom znížili tržby a je otázne či dokážu prevziať ďalšiu časť vládnych dlhov.
Zatiaľ čo QE v Japonsku nefungovalo, pretože Japonskej národnej banke sa nepodarilo zvrátiť stúpanie jenu, americký Fed účinne znížil náklady na pôžičky pre amerických dlžníkov.
Sadzby americkej štandardnej 30 ročnej hypotéky klesli na 3,36 %, asi 300 bázických bodov od vrcholu globálneho finančného cunami, teda stavu v rokoch 2008-2009. Tie zachránili obrovské sumy pre majiteľov domov, mnohým refinancovali pôžičky, aby mohli využívať oveľa nižšie sadzby. Tieto úspory uvoľnili obrovskú kúpnu silu pre mnoho amerických domácností, ktorí podporujú malých predajcov, výrobcov automobilov a pomohli oživiť trh bytov.
Pokračujúce oživenie trhu s bývaním dáva impulz pre stavebníctvo a tiež pomôže bankám a iným finančným inštitúciám.
Akciový trh teraz dosiahol svoje 4ročné maximum. Miera nezamestnanosti prvýkrát po rokoch klesla pod 8 % a teraz je oveľa nižšia ako v časoch globálneho finančného cunami.
Netreba veľké QE, ktoré prinesie infláciu, dokonca hyperinfláciu. Ale tento názor je založený na gigantickom raste súvahových účtov Fedu. Lenže súvaha Fedu je pomerne zavádzajúca. Hoci rastie desivým spôsobom, finančné zásoby nemá! Kým súkromný sektor zostáva opatrný pri poskytovaní a prijímaní úverov, zvýšenie menovej bázy bude preložené do zvýšenia ponuky peňazí iba tlmene.
V istom momente som si myslel, že QE1 stačilo a nebude potrebné QE2. Ale vývoj v Európe urobili QE2 a QE3 potrebnými. Aby boli QE efektívne, musia byť dostatočné pre vyrovnanie kompenzačných faktorov, ako som už uviedol vyššie. Američania majú šťastie, že majú Fed, ktorý to dostatočne pochopil a nie je viazaný na dogmatické a nevedecké názory.
Americké hospodárske oživenie je dôležité pre globálne ekonomické oživenie. Takže QE3 by malo byť vítané a nie zošmiešňované.
Americké oživenie čelí ďalšiemu vyrovnávaciemu faktoru v podobe daňového útesu – fiscal cliff, ktorý je priamym výsledkom straníckej politiky. Ako sa bude daňový útes odvíjať, je ďalšou otázkou. Predpokladá sa, že novozvolená vláda získa dosť kresiel v oboch domoch, aby efektívne zvládla otázku daňového útesu. Inak Fed bude opäť musieť konať odvážne.
Preložil: Silvia Harcsová
Zdroj: Lingnan University
Facebook komentár