Analytici spoločnosti AllianceBernstein (investičná spoločnosť, ktorá je zameraná na výskum – pozn. prekl.), Catherine Wood a Brett Winton veria v deň, keď solárna energia bude konkurencieschopná bez akýchkoľvek dotácií. Tento deň ale možno nikdy nepríde.
Winton napísal na blog spoločnosti, že náklady na jednotku by sa mohli znížiť o viac ako dve tretiny iba v tom prípade, ak by nastala masívna expanzia.
Odhadujeme, že náklady na nainštalované solárne panely by sa mali znížiť zo súčasných 4,40 dolárov za watt na 1,40, aby sa stali cenovo konkurencieschopné voči novopostaveným plynovým elektrárňam, a to za predpokladu, že plynové elektrárne by mali platiť 50 dolárov za tonu emisií oxidu uhličitého. V tom prípade by sa cena mala klesnúť na 1,10 dolárov za watt, aby sa vyrovnali náklady na skladovanie energie. Kvôli masívnym úsporám z rozsahu by bolo potrebné dosiahnuť túto úroveň cien.
Aby sa do roku 2025 dosiahlo 100 %-ný dopyt po elektrine by bolo potrebných 10 miliónov megawattov alebo dosť solárnych panelov na pokrytie celého územia Vermontu a New Hampshire.
Ale náklady na dosiahnutie konkurencieschopnosti bez dotácií by boli astronomické. „Spoločnosť bude musieť zaplatiť milióny dolárov, aby sa to stalo“ – píšu analytici a poukazujú na skúsenosti Nemecka:
Myslím si, že nie. Veľa peňazí by sme vyhodili zbytočne. Napríklad Nemecko dotuje solárny priemysel vo výške 50 miliard dolárov, napriek tomu zo solárnej energie získava len 6 %. Pre marginálny daňový dolár (zdanenie podľa výšky zárobkov – pozn. prekl.) by mohli byť lepším domovom výskumné laboratóriá univerzít, kde je väčšia pravdepodobnosť, že základné technické objavy prinesú veľký nárast efektivity a zodpovedajúci pokles cien.
To ale neznamená, že nie je miesto pre solárnu energiu vo svete:
Solárna energia by skutočne mohla byť najlacnejšou voľbou pre zabezpečenie elektrickej energie na vidieku v Indii, alebo v niektorých častiach Afriky, kde chýba infraštruktúra. Na niektorých vybraných trhoch s rozvinutou infraštruktúrou aj malé množstvo slnečnej energie môže byť cenné na výrobu elektriny v najteplejších častiach dňa.
Pre oblasti, ktoré v súčasnosti nemajú elektrickú infraštruktúru, môže byť solárna energia životaschopná. Ale pre rozvinutý svet je to vopred stratené.
Preložila: Silvia Harcsová
Zdroj: YahooFinanance.com
Facebook komentár