Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku

Richard Branson založil společnost Virgin v roce 1970 ve věku 20ti let.

Je to jediný podnikatel, kterému se podařilo vybudovat 8 miliardových společností v osmi různých sférách podnikání a to vše bez jakéhokoliv podnikatelského vzdělání.

Ve své nové knize (Like a Virgin: Secrets They Won’t Teach You at Business School) píše:

“Často se zamýšlím nad tím, jaký mohl být můj život a kariéra, kdybych se věnoval dostatečně dlouho mému vzdělání, abych se dozvěděl všechna ta konvenční pro a proti založení firmy.“

Níže uvádíme nejlepší tipy z jeho knihy.


Když Vás to nebaví, nedělejte to

Řízení podniku vyžaduje hodně krveprolití, potu , slz (a kofeinu). Avšak na konci dne byste měli vidět něco, na co budete opravdu hrdi.

Branson říká: “Když jsem rozbíhal Virgin ze suterénu v západním Londýně, neměl jsem žádný velký plán nebo strategii. Nezamýšlel jsem vybudovat obchodní impérium. Pro mne je podnikání především o tom být na něco hrdý, spojit dohromady talentované lidi a vytvořit něco, co druhým lidem skutečně změní život.”

 


Buďte vidět

Branson dostal při budování Virgin Airlines nadčasovou radu od Sira Freddieho Lakera, britského leteckého magnáta.
“Ujisti se, že jsi vidět na přední straně a ne na zadních stranách,” prohlásil Laker. “Budeš se muset dostat do povědomí a prodat se. Udělej ze sebe blázna co to dá. V opačném případě nepřežiješ.”

Branson si vždy najde důvod k častému cestování a setkává se s tolika lidmi, kolik jen zvládne potkat.

 

Vyberte si chytře své jméno


J

edinečné jméno, které značka Virgin uplatňuje, je jednou z věcí, která učinila společnost úspěšnou. Branson si je jist, že název ‘Virgin’ představuje přidanou hodnotu, lepší služby a svěží, sexy přístup.

Branson říká, že po celou dobu se ho lidé ptají na to, jak přišel k názvu Virgin, když zakládal společnost. “Jednou večer jsem si venku u skleničky povídal o názvu nahrávací společnosti se skupinou 16ti letých slečen,” říká. “Vzduchem létalo spoustu nápadů, až někdo navrhl slovo Virgin. Znělo originálně a svěže, bylo to v čase, kdy použití takového slova bylo stále mírně riskantní. Mohlo by přitáhnout pozornost, pomysleli jsme si a šli jsme do toho.”

 

Nemůžete podnikat bez riskování

Branson uvádí jedno z jeho oblíbených přísloví, když  radí ohledně podnikatelských rizik:
“Statečný nemusí žít věčně — ale opatrní nežijí vubec!”

Každý byznys je spojen s riziky. “Buďte připraveni na pád,”  říká Branson. Úspěch jen zřídkakdy přichází z hry na jistotu. Můžete selhat, avšak Branson poukazuje na to, že neexistuje nic takového jako totální selhání.”

 

První dojem je nejdůležitější. Stejně tak i druhý

První dojem, jenž uděláte na zákazníka bude pravděpodobně ten, kterým jej získáte. “První dojem je extrémně důležitý,” říká Branson, ale druhý dojem stejně tak.” Podruhé zákazník obvykle kontaktuje Virgin proto, že má problém s produktem nebo službou. Jakým způsobem budete prezentovat sebe a svoji značku v těchto situacích napoví mnohé o tom, jak vaše značka dokáže udržovat dobré vztahy se zákazníky a jak zvládáte překážky.


 

Dokonalost je nedosažitelná

“Je tu úskalí, necháte-li lidi v domnění, že zvládli něco dokonale,” říká Branson. “Když uvěří v to, že něco zmákli, většina lidí má pak tendenci sedět a zaspat na vavřínech, zatímco bezpočet dalších zuřivě pracuje na tom, aby zlepšili svoji práci!”

Z tohoto důvodu Branson nikdy nikomu nedává 100% pochvalu za odvedenou práci. Věří, že bez ohledu na to, jak “brilantně koncipované” něco je, vždy se najde prostor pro zlepšení.

 

Zákazník má vždy pravdu, většinou

“Zákazníci mají vždy pravdu, i když se mýlí.” Koneckonců, jsou to jen lidé. Názory vašich zákazníků jsou duležité, ale svůj zákaznický servis byste neměli postavit na předpokladu, že vaše společnost nikdy nebude zpochybňovat rozmary svých klientů,“ říká Branson.

Branson upozorňuje, že mnoho podnikatelů si myslí, že když poskytují servis typu “zákazník má vždy pravdu”, zlepší to jejich podnikání. Toto platí jen někdy. Dejte si pozor abyste svojí politikou zákaznických služeb nepoškodily vztahy se zákazníky anebo se zaměstnanci.

 

Definujte svoji značku

Pokud jde o definování značky, Branson radí podnikatelům učinit opak toho, co udělal s Virgin, která je rozšířena všude. Ačkoliv se Virgin rozvětvuje do mnohých a odlišných sfér průmyslu, Branson říká, že společnost je vlastně celek zaměřený na jednu věc: “hledání nových způsobů, které pomohou lidem mít se lépe.”

Držte se toho, co umíte. Bez toho, abyste se podceňovali nebo přeceňovali. Protože, když nebude vaše značka definovaná a jasně vymezená, vaše konkurence bude mít navrch.

 

Prozkoumejte nezmapované území

Branson porovnává průzkum nového území v podnikání s průzkumem nového území ve vědě nebo zeměpisu.

“Budeme hledat nové druhy a tak lépe porozumíme tomu, z čeho jsou vystaveny hlubiny vod,” říká Branson. Přeloženo do podnikatelského jazyka: Existuje ještě mnoho věcí, které doposud nebyly objeveny, nalezeny, dosaženy. Prozkoumání malých nebo neprobádaných oblastí muže vyprovokovat nové myšlenky a inovace.
 


Dejte si pozor na “MY vs VY”

Pracoviště by mělo být místem, kde lídr a jeho zaměstnanci spolu skvěle komunikují a jejich práce směřuje ke společnému cíli. “Jestliže zaměstnanci nejsou se společností propojeny pomocí ‘my’, znamená to, že vedení dostatečně nekomunikuje s lidmi napříč společností,” říká Branson.

Jestliže se domníváte, že mohou nastat neshody nebo napětí mezi zaměstnanci a vedením, Branson radí, nejdříve pomocí středního manažmentem zkusit odhalit příčinu problému a začít jej přímo řešit.

 

 


Budujte komfortní firemní zázemí 

Zaměstnanci se musí cítit svobodně, musí mít odvahu projevit se, otevřít se bez omezení a díky tomu odvádět kvalitnější práci a efektivně se rozhodovat.

 

 

Tohle může znít jako otřepaná fráze, ale je potřeba dodat, že to vyžaduje zasvěcené, motivující a zaujaté pracovní nasazeni (doslova pracovní sílu), dodat produkt nebo službu nejvyšší kvality a vybudovat uspěšný, stabilni podnik.

Ne každý muže být lídr

Manažer by měl  být někdo, kdo dokáže odhalit v lidech to nejlepší, někdo, kdo výborně komunikuje s ostatními a pomáhá zaměstnancům učit se na chybách místo toho, aby za ně kritizoval. Ne každý toto dobře zvládne a je to v pořádku. Zakladatel společnosti  může a nemusí být lídrem, jestliže mu tato pozice nesedí, měl by být schopen přenechat tuto roli někomu jinému.

 


Usilujte o názor druhé strany. I třetí

Jak říká Branson: “Musíte se nejdříve naučit být dobrým posluchačem, abyste mohli být úspěšní.” Znamená to rozebrat každý nápad s několika lidmi, než nakonec vyslovíte větu: ‘Tohle necháme být,’ nebo ‘Pojďme do toho’.”

“Buďte svědomití a pečliví před vykonáním jakéhokoliv rozhodnutí. V podnikání vám hledání rozmanitých názoru může ušetřit spoustu času a peněz,” říká Branson. “Nehovořte lidem názory ostatních, dokud si neposlechnete co mají sami na srdci.” Nakonec se možná rozhodnete tak, že nejlepší radou je odejít pryč – a později zjistíte, že to bylo úplně nejlepší řešení.

Zpřetrhejte vazby bez pálení mostů

Podnikání s druhou osobou, či už je to přítel nebo partner, ne vždy funguje. Jestli je to váš případ, úspěšný podnikatel ví, kdy se vydat vlastní cestou. Neznamená to však,  že když jste se rozhodli jít jiným směrem, věci musí špatně skončit a to platí zejména s přáteli, říká Branson. Překonejte rychle a se vztyčenou hlavou všechny problémy a ukončete vztah tak přátelsky jak jen to jde.


 

Zvedněte telefon

Je skvělé být zběhlý v technice, ale neposílejte sms nebo e-mail, když byste měli zavolat. “Kvalita byznys komunikace je ochuzena od té doby, co se lidé vyhýbají telefonním hovorům a setkání tváří v tvář, mohu se pouze domnívat, že se jedná o pomýlenou snahu o efektivnost,“ říká Branson.

Problémy se mnohem hůře řeší přes textovou zprávu nebo e-mail, jednodušší je prostě zavolat. V podnikání se nepovoluje nic, co by mohlo vystupňovat i malý problém,” říká Branson.

 

 

 

Není třeba obávat se změny, ale měla by být cíleně řízená

“Společnosti nemají jistou budoucnost,” říká Branson, nic netrvá věčně. Podnikatel by měl být připraven přizpůsobit se dané situaci a nebýt zbytečně nostalgický ke společnosti jako takové.

 

 

 

“Někdy musíte společnost poslat jiným směrem, protože okolnosti a příležitosti se změnily.” Pokud je to váš případ, Branson radí najít způsoby, jakýmy inspirovat všechny zaměstnance, aby mysleli jako podnikatelé….to znamená, čím více zodpovědnosti lidem dáte, tím lépe budou fungovat.

Pokud chybujete, přiznejte si to, ale nenechejte se odradit

Vaše rozhodnutí nebude vždy tím nejlepším. Každý člověk se mýlí, ale to nejlepší co můžete udělat je postavit se chybám tváří v tvář a doznat se k nim.

Poctivost neni jen nejlepší taktika, je to jediná taktika, vzkazuje Branson. Jestliže jste chybovali, nenechejte se tím znechutit. Odhalte problém a pracujte na jeho nápravě.

Buďte lídrem, ne šéfem

Branson vidí klasický obraz “šéfa” jako přežitek. “Být panovačný není žádoucí vlastností manažera,” říká. Šéf přikazuje, zatímco lídr organizuje.

Co mne vždy dozajista popíchne je, když někdo prohlásí větu: “Dobře, fajn. Vy jste tady šéf,” říká Branson. To, co mne štve je, že v 90 procentech těchto případů dotyčná osoba ve skutečnosti myslí následující. Dobře, tak já s tebou nesouhlasím, ale přenesu se přes to jen proto, že to říkáš ty. Pokud to ale nevyjde, budu první, kdo každému připomene, že to nebyl můj nápad. 

Dobrý lídr není ten, který projevuje pouze své myšlenky, ale ten, který dokáže inspirovat ostatní, aby dokázali nahlas vyslovit své vlastní nápady.

Preložila: Zdeňka Machová

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Čerpáno z: Like A Virgin

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár