Dlhové bremeno v USA a iných západných krajinách bude aj naďalej stúpať, povedal teto týždeň pre CNBC autor správy s názvom Gloom, Boom and Doom – Marc Faber, čo bude viesť ku „kolosálnemu neporiadku“ počas najbližších 5 až 10 rokov.
„Myslím si, že režimy sa budú snažiť udržať systém pri živote ako dlho to len bude možné, čo znamená, že tu neexistuje žiadny „fiškálny útes,“ je tu fiškálny grand kaňon,“ povedal Faber v relácii Squawk Box.
Faber namietal, že západné politické systémy by dovolili expanziu dlhového zaťaženia. Pri takomto scenáre nekonečných deficitov by západný svet nakopil ich ohromné množstvo.
Jedného dňa systém padne, povedal.
„Potom nastanú obrovské zmeny buď zmierlivou cestou pomocou reforiem alebo pomocou revolúcií, čo je obvyklejšie,“ povedal. Amerika sa k takej revolúcii približuje, takisto aj Európa.
„Myslím si, že to bude v rámci 10 – 5 rokov…všade na Západe,“ povedal Faber. „Myslím si, že americký deficit – odhliadnuc od toho, kto bude v Bielom dome – ostane vyše niekoľko triliónov dolárov ročne a to až kým oko dovidí.“
Byrokracia v USA, ako aj v Európe, je príliš veľká, povedal, a je veľkou záťažou pre ekonomiku.
„Mojou medicínou pre USA je: Znížiť právomoci vlády o 50%,“ povedal. „Dopad bude okamžité zlepšenie ekonomiky.“
Výhľad pre akcie
Faber verí, že čínske a japonské akciové trhy sa oživia, zatiaľ čo americký S&P 500 sa pravdepodobne prepadne o 20%.
„Myslím si, že z posledného maxima na 1470 pôjdeme o 20% dole. Technická pozícia trhu je slabá a korporátne zisky sa zhoršujú. A verím, že ak by boli štatistiky precízne- čo nie sú – (…) ťažko nastane nejaký rast,“ povedal Faber.
Pred 4 mesiacmi upozornil na európske akciové trhy, ktoré lákali podhodnotením.
„Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko boli pred 4 mesiacmi na svojich minimách z roku 2009, dokonca nižšie,“ povedal.
Faber v tom čase odporučil nákup európskych akcií a prvý krát v živote ich pre seba nakúpil.
„Urobil som to jednoducho preto, lebo boli podhodnotené. Odvtedy stúplo Grécko o 65%,“ povedal.
Už by však európske akcie nenakupoval. „Očakávam korekciu, nie však až na nové minimá,“ povedal Faber.
Teraz sa sústredí na Áziu.
„V Ázii, Thajsko stúplo zo svojich miním z roku 2009 o 250%. Ostatné trhy ako Filipíny, Indonézia, Malajzia, Singapur sú na tom podobne,“ povedal. Čínsky benchmarkový index zase bol na druhej strane v roku 2007 na úrovni 6000, teraz je na 2000.
„Myslím si, že Čína a Japonsko by sa mohli spamätať, ak už sa spamätalo Grécko o 65%,“ povedal Faber.
Zdroj: CNBC
Facebook komentár