Aj keď mnohí z nás neradi robia cenové predikcie a predovšetkým tie, ktoré sú viazané na určitý presný dátum, je ťažké ignorovať koreláciu medzi monetárnou bázou a cenou zlata.
Tá korelácia hovorí, že cenu zlata by sme mali do januára 2014 vidieť na hodnote 2300 USD/oz.
Existuje mnoho dlhodobých grafov, ktoré ukazujú koreláciu medzi zlatom a rôznymi inými formami peňazí. Väčšina z nich ukazuje, ako sa jednému z páru darí a inému nie. Poďme sa však zamerať na súčasné okolnosti, menovite expanziu monetárnej bázy od začiatku finančnej krízy v roku 2008.
Tu je výkon ceny zlata v porovnaní s expanziou monetárnej bázy od januára 2008.
Vidíme, že trendy sú veľmi podobné. V skutočnosti, koeficient korelácie je neuveriteľných +0.94.
Odkedy vyhlásil Fed večnosť kvantitatívneho uvoľňovania, logickým záverom je, že menová báza sa bude aj naďalej zväčšovať. Ak bude rásť rovnakým tempom aj počas januára 2014, je tu veľmi dobrá pravdepodobnosť, že cena zlata bude na hodnote 2300 USD/oz. To je zhruba 30% nárast v rámci 15 mesiacov.
A koncom roku 2014 by jeho cena kľudne mohla byť v okolí 2500 USD/oz. To je 41% nad súčasnými cenami.
Niektorí môžu protestovať, že neexistuje žiadny zákon, ktorý hovorí, že táto korelácia musí pokračovať. To je pravda. A možno ani Fed do roku 2014 tlačiť peniaze nebude. Aj to je možné.
Avšak americká centrálna banka nie je jediná, ktorá tlačí peniaze…
-Európska centrálna banka(ECB) a jej prezident Mario Draghi deklaroval, že bude vykupovať neobmedzené množstvá európskeho vládneho dlhu.
-Japonská centrálna banka expanduje svoj súčasný program nákupu na 10 triliónov jenov(126 miliárd USD) až 80 triliónov.
-Čínska, Britská a Švajčiarska banka, tie všetky si pridávajú do svojich súvah.
Najväčšie ekonomiky sveta hrubo devalvujú svoje meny. Nebude to bez následkov. Zlato a striebro z toho budú priamo benefitovať – spolu s banskými ťažobnými spoločnosťami – stúpnu na cene.
Sú aj ďalšie následky, aj dobré, aj zlé , pre to, že sa zlato na úrovni 2000 USD nezastaví. Myslíme si, že by mali byť investori pripravení na nasledujúce:
Tesná ponuka. Ako cena rastie a priťahuje čoraz viac investorov, zohnať zlato sa môže stať problémom. Oneskorené dodávky sa môžu stať samozrejmosťou. Tí, čo nenakúpili dostatočné množstvo budú musieť čakať v rade, či už obrazne alebo doslova.
Rastúce príplatky. Prirodzeným následkom tesnej ponuky sú vyššie poplatky. Neostanú na súčasných úrovniach donekonečna. Príplatky sa v roku 2009 zdvojnásobili a na strieborné mince Eagle a Maple Leaf vyskočili na úžasných 100%.
Mohutné profity pre producentov. Ak sú teraz priemerné marže na produkciu zlata 1000 USD/oz, aký bude zisk, keď budú priemerne na 1500? Alebo 2000? Zlato môže porásť omnoho rýchlejšie, ako operatívne ceny, takže je to možné. Predstavte si, čo by to mohlo spraviť pri vyplácaní dividend, najmä tými, ktoré sú viazané na cenu zlata a/alebo zisk.
Vstup pre masy. Nastane čas, kedy vstúpia na trh masy. Priemerný investor nebude chcieť ostať mimo. Čo sa stane, keď zlato pretne 2000 USD? A čo pri 2500 USD?
Správa je jasná – treba pokračovať v hromadení zlata – alebo bezodkladne začať. Čakanie bude mať svoje dôsledky.
Ľudia hovoria, že na svete nie je nič isté, okrem smrti a daní. Z môjho pohľadu je aj cena zlata na úrovni 2300 USD/oz.
Zdroj: CaseyResearch
Facebook komentár