Najväčším problémom, ktorému čelí rozvinutý svet je ten, že tie vlády a bankové inštitúcie, ktoré nás dostali do súčasného stavu „bordelu“ nie sú schopné riešiť problémy, ktoré samy vytvorili. Ani s novým vedením.
Prečo? Nedostatok rastu príjmov a príliš veľa vládneho míňania. Pri pohľade na správy o prímoch a súvahe v USA, Eurozóne a Japonsku to je jasné. Pointou je, že daňové príjmy nie sú dostatočné na generovanie dostatočnej čiastky, ktorá pokryje súčasné výdavky vlády.
Nezahŕňa to ani jeden dolár, euro či jen v úrokoch a/alebo istiny pri už existujúcom vládnom dlhu. A čo je horšie, príjem daní by musel v USA vzrásť o 50%, aby generoval dostatok daní na pokrytie súčasnej miery míňania. A pamätajte, že súčasné výdavkové úrovne nezahŕňajú dôchodky na tzv. baby boomers (generácia po 2. sv. vojne, pozn. prekl.).
Takže správa o výdavkoch nevykazuje v najbližšom čase žiadnu nádej solventnosti, pričom súvahy sú podobne odpudivé. Napríklad americká vláda a Fed spolu dlžia asi 15 triliónov USD. Na umocnenie slabej súvahy treba podľa mňa oslabiť vládu, ktorá tlačí peniaze a úrokové sadzby dole, akcie by pravdepodobne padli o 50%. Tým by sa čistá hodnota domov a akcií vyrovnala vládnemu dlhu. To nie je dobré.
A čo viac, v dohľadnej dobe neočakávam, že úrokové miery porastú. Preto sú prepady cien akcií stále obmedzené. Znamená to však, že ak stúpnu úrokové sadzby, akcie klesnú výrazne.
Nebol by to pekný pohľad. Všetci pštrosy, ktorí veria v pchanie hlavy do piesku preto, aby sa vyhli realite tvrdia, že jediné čo potrebujeme je zotavenie. Skutočne? Tak sa na tento nonsens pozrime. V Amerike ročne stúpne čistá mzda o 200 až 300 miliárd USD. Medzitým vláda a Fed vytlačia a požičajú asi 1.5 triliónu USD ročne. Nie je to šialenstvo?
Hlavnou otázkou je, či by vôbec čistá mzda vzrástla aj bez vládneho požičiavania a tlačenia. Možno áno, možno nie. Je však nepravdepodobné, že by nám svet ešte dosť dlho dovoloval tlačiť a požičiavať tieto obrovské čísla, keď čistá mzda rastie len o 200-300 miliárd.
Navyše neverím tomu, že vlády a banky v USA, Eurozóne a Japonsku môžu vytvoriť problém, ktorý si vytvorili: explózia v míňaní bez reálneho ekonomického rastu. Medzitým rozvojové ekonomiky sveta zažívajú udržateľný robustný rast, najmä vďaka širokopásmovému pripojeniu. Nanešťastie sú súčasné vlády Ameriky, Eurozóny a Japonska kotvy, ktoré nás môžu potopiť. Jedine, že by sme sa zobudili a zakročili.
Zdroj: TrimTabs
Facebook komentár