Americké korporácie disponujú vyššou hotovosťou, než v akomkoľvek bode od druhej svetovej vojny.
To je bez bánk. Hovorím len o nefinančných korporáciách – tie, ktoré predávajú tovar a služby, aby ekonomika rástla.
Tieto podniky držia 1,4 bilióna dolárov. V absolútnom vyjadrení je to najviac. V relatívnom vyjadrení, je to najviac od druhej svetovej vojny.
Ako investori, môžeme odvodiť niečo z neschopnosti podnikov (alebo neochoty) nasadiť svoje peniaze. To napríklad znamená, že podniky majú veľmi obranný postoj. Peniaze, samozrejme, sú vyrovnávacia pamäť proti neistote – neistota, že obchod spomaľuje z akéhokoľvek dôvodu. Vedenie chce zdravé hotovostné rezervy, s ktorými môže platiť účty a zachovať likviditu v prípade niečoho neočakávaného . Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že je to rozumné, a že je to dobrá obchodná prax.
Ale 1,4 miliardy dolárov? Napovedá to, že podniky nie sú len trochu nervózne o budúcnosť. Sú pripravené na apokalypsu.
- Ak by tieto podniky využili tieto peniaze len na okrajové projekty s návratnosťou 1%, vytvorili by 14 miliárd zisku. Miesto toho, sedia na hotovosti a zarábajú takmer nulu a po inflácii sú v strate.
Je to zlé znamenie, že riadenie podniku sa vzdalo 14 miliárd za rok. Je zrejmé, že podľa ich rozhodnutí, riziko investície do nových projektov prevyšuje odmenu – presný opak podmienok potrebných k tvorbe zdravého hospodárskeho rastu.
To je zlá správa. Ale tu je tá dobrá, aj keď paradoxná:
Aj s firemnou stagnáciou, zisky a marže sú veľmi zdravé, a akcie sú na tom dobre. S & P 500 je v až 15% ročnom zisku. No, rastúce marže a zisk sú ľahko vysvetliťelné: korporácie znížili náklady v priebehu niekoľkých posledných rokov, stali sa štíhlejšími a efektívnejšími. To tiež čiastočne vysvetľuje vyššie ceny akcií.Ale myslím, že je tu ďalší faktor prispievajúci k rastu cien akcií: vyložene hrozné vyhliadky pre dlhopisy. Naša analýza akcií vs dlhopisov znamená, že akcie sú dnes zďaleka lepšou investíciou.
“Dôvod je jednoduchý, dlhopisy poskytujú minimálne zvýhodnenie a predstavujú veľké riziko”
Na základe toho že nie sú dlhopisy,si akcie viedli dobre. Späť k nahromadením firemním hotovostiam. Niet pochýb o tom, že je to dnešný odpad . Ale dnešný odpad je zajtrajší potenciál. Korporácie ale nebudú sedieť na hotovosti navždy. Nakoniec podmienky budú také, že budú chieť alebo musieť investovať do nových projektov.
Možno inflácia bude katalyzátor – korporácie môžu tolerovať straty do výšky 1,7% ročne . Ale ak miera inflácie sa zvýši na povedzme 4%, môžete sa staviť, že koorporácie sa budú usilovne snažiť implementovať tieto teraz nečinné peniaze do akéhokoľvek aj priemerného projektu.
“Keď to nastane, majú 1,4 biliónov dolárov v hotovosti, pripravených investovať. Nie je potrebné brať úver. Nie je potrebné vydávať vlastný kapitál, aby získavali finančné prostriedky. Majú všetko palivo, ktoré potrebujú. Palivová nádrž je plná.
Takže zatiaľ čo ekonomika má veľa problémov, a akcie sú oveľa lepšou voľbou než dlhopisy, nedostatok hotovosti nie je jedným z nich.
Firmy sú pripravení investovať a rásť. Jednoducho potrebujú ekonomické a politické prostredie, ktoré k tomu povedie.
Preložil Juraj Gombík
Zdroj: CaseyResearch
Facebook komentár