Federálna banková rada nás pôvodne viedla k presvedčeniu, že bolo nutné rozšíriť peňažnú ponuku a prostredníctvom kvantitatívnych uvoľňovaní vyrovnať pokles bankových úverov. Bankový úver už nie je krytý a odkedy bol predstavený QE3 sa naozaj rozširuje. Tento cieľ je teraz splnený, ako je znázornené v nasledujúcom grafe:
Snáď pomáha udržať tento trend dvojitý pokles krízovej úrovne všeobecnej hladiny zaťaženia a zrušenie sadzieb všetkých úverov a lízingov, ktoré majú menej ako 1,5%. Podľa článku agentúry Bloomberg zo 6. augusta “…. domácnosti znížili dlh spôsobený krízou roku 2008-09, zatiaľ čo bankám sa zvýšila likvidita a posilnili kapitálové rezervy”. Takže, povolenia hore smerujúcim fiškálnym útesom sú na mieste a dávajú podmienky pre ďalšiu expanziu bankových úverov a môžeme zanechať minulosť za nami.
Dobre, nie celkom
Rovnako ako s konvenčnými bankovými úvermi, treba pouvažovať aj nad tieňovým bankovníctvom. The Global Shadow Banking Monitoring Report 2012 (Globálna tieňová banková monitorovacia správa 2012) nám hovorí, že v samotných US sa trpaslíci hlásia k 23 biliónov dolárom. Podľa ukážky 3-3, pred bankovou krízou, tieňové bankovníctvo v USA rástlo v zloženej ročnej miere cez 10%, a následne sa mierne uzavrelo. Ale toto pravdepodobne maskuje novšie zlepšenia v náraste sadzieb v súlade s požiadavkami na bilančnej tabuli bankových úverov, a musíme tiež vziať do úvahy oveľa väčší rast tieňového bankovníctva v neamerických finančných centrách, najmä vo Veľkej Británii, Hong Kongu, Singapure a Švajčiarsku, kde obmedzenie opätovného zriadenia záložného práva je často menej zaťažujúce.
Problém s týmto slonom v porceláne je, že tieňové bankovníctvo nevyžaduje bankový kapitál ako zábezpeku , pretože pracuje na sľúbených zárukách nebankových inštitúcií a širokej verejnosti. Skladá sa prevažne z hypoték a pôžičiek zabezpečených nehnuteľnosťou, rovnako ako štátnych dlhopisov. A pretože globálny finančný systém je plne zjednotený, musí byť odhalenie tieňového bankovníctva (22 biliónov dolárov) v eurozóne tiež videné ako významné riziko: Nie je divu, že Európska centrálna banka naznačila, že bude za každú cenu chrániť eurozónu v plnom rozsahu. To je tiež citlivá vec úrokovej sadzby, a bez kapitálových vankúšov na absorbovanie strát, nebude musieť sadzba veľa rásť na spustenie krízy, a to aj bez vonkajšieho šoku.
Teraz zvážte, čo sa stane, keď sú úrokové sadzby nútené na ekonomické oživenie smerom nahor, ktoré jasne ukazujú štatistiky z bankových úverov v tabuľke vyššie. Hodnota tohto zabezpečenia bude klesať a mierne zvýšenie úrokových sadzieb bude risk zrútenie celého finančného systému. Fed spolu s ďalšími centrálnymi bankami je skutočne v pasci: nedokáže naďalej riadiť peňažnú zásobu v súlade so svojimi zadanými cieľmi. Teraz je primárnou úlohou Fedu starať sa o tieňové bankovníctvo, nad ktorým nemá priamu kontrolu, inak ako, aby zabezpečil aj naďalej k dispozícii dostatočnú záruku dobrej kvality.
K dispozícii je znepokojujúca samoľúbosť finančných kruhov v tomto probléme, čo naznačuje, že finančné trhy neberú vážne riziko systémového zlyhania.
Preložil: Peter Makyš
Zdroj: GoldMoney
Facebook komentár