Sadzba dane z príjmov v určitej krajine je iba jedným z viacerých ukazovateľov toho, koľko daní jednotlivec v skutočnosti odvedie z jeho príjmu, podľa výskumu uskutočnenom spoločnosťou KPMG.
„Naša hlbšia analýza len ďalej zdôrazňuje, že iné dane a dopad odpočtov musí byť jednoznačne zohľadnený…Je zaujímavé, že rozdiel medzi najvyššími daňovými sadzbami, efektívnou kombinovanou daňou a sociálnym poistením poukazuje na to, že dve krajiny s marginálne najvyššími piatimi daňovými sadzbami (Aruba a Švédsko) sa nachádzajú medzi top 5 krajinami, keď použijeme buď 100,000 dolárov alebo 300,000 dolárov ako základ pre porovnanie,“ píšu autori.
„Či v prípade sociálneho poistenia môžme hovoriť o skutočnej dani je stále ešte témou diskusie. Avšak, je očividné, že toto poistenie niečo stojí a preto nemôže byť ignorované.“
Nižšie môžme vidieť, koľko musí zaplatiť v daných 40 krajinách na daniach a sociálnom poistení osoba, ktorá zarába 100,000 dolárov ročne. Spojené Štáty sú relatívne nízko, až 55. najdrahšou krajinou na zozname.
Nižšie môžeme vidieť ako by rovnaký graf vyzeral pre niekoho s hrubým príjmom 300,000 dolárov. Spojené Štáty sa teraz nachádzajú troška vyššie na zozname, avšak len o trochu, sú 53. najdrahšou krajinou.
Pre niekoho, kto zarába 300,000 dolárov je Francúzsko tou najdrahšou krajinou kde môže žiť. Toto vysvetľuje prečo francúzsky herec Gerard Depardieu, ktorý zarába oveľa viac ako len 300,000 dolárov, sa rozhodol zrieknuť svojho občianstva a presťahovať sa do Ruska.
Preložil: Juraj Vinš
Zdroj: NewYerkTimes
Facebook komentár