Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.
Papierové doláre ležia v srdci globálneho monetárneho systému. Doláre sú pasíva Fedu. Tak ako sú domy zárukou hypotéky, dlhopisy a hypotekárne záložné listy sú zábezpekou pre doláre.
Vládne dlhopisy sú zárukou pre dolárové pasíva a dlhopisy sú prúdy budúcich dolárových platieb. Takže dolár je krytý prísľubom ďalších dolárov…
Ak je tlačených čoraz viac a viac dolárov, ich hodnota nevyhnutne klesá. Ako tak dolár padá, Fed reaguje s ďalšou tlačou. Fed používa slabé výhovorky na vysvetlenie vyšších cien; obviňuje všetkých okrem seba. Počasie, geopolitiku a rast rozvojových krajín sú klasickými obetnými baránkami pre vyššie ceny. Iba pár ľudí zaujíma, ako by tieto udalosti ovplyvňovali spotrebiteľské ceny bez vplyvu nafukovanie menovej zásoby.
Zaveďme do systému ešte permanentné nulové sadzby a systém sa stane ešte krehkejší…
Centrálne banky hazardujú s dôverou spotrebiteľov. Tlačia a kupujú dlhopisy pri najvyššom tempe, aké sme doteraz videli. Nulové úrokové sadzby rovnako narúšajú dôveru v monetárny systém. Najsilnejším nástrojom centrálnych bánk na udržanie si ľudí v systéme je zavedenie pozitívnych reálnych úrokových mier. Úrokové miery vás motivujú k sporeniu. S nulovými úrokovými mierami – a so slabou možnosťou rastu pozitívnych mier do budúcnosti – nie je motivácia žiadna.
Centrálne banky zachraňovali zbankrotované vlády. Nulové sadzby povoľujú vládam financovať svoje rozpočty veľmi lacno. Zo všetkých vlád na svete, Japonsko je na tom najhoršie, ich dlh je mnohonásobne väčší veľkosť ich HDP. Slabý nárast vo vládnych pôžičkách by spôsobil rovnaké podmienky, aké sme videli u Grécka.
Ako by sa mohli vytvoriť tzv. „riešenia“ na spomalenie globálneho rastu, keď súčasná vlna tlače nepomáha?
Tlačidlo „reset“ by mohlo posilniť krehký globálny monetárny systém. Zahŕňa to však aj zlato. Držitelia zlata vlastnia rozhodujúcu zložku pre reset. A držitelia akcií banských podnikov vlastnia podzemné zásoby zlata, ktoré by mohli tvoriť základ pre budúcu monetárnu zásobu.
Od konca zlatého štandardu vyletel dlh do nebies. Dlhy verejného a súkromného sektoru sa kopia v desiatkach triliónov dolárov. Dlh sťahuje ekonomiku k zemi. Stláčanie úrokových sadzieb k nule nie je reálnym riešením. Pozrite sa na Japonsko! Ich ekonomika za posledných 20 rokov len prežíva.
Odpis dlhu je jediný spôsob, ako obnoviť solventnosť. Ekonomika bude oddelená od svojho bremena obsluhy dlhov.
Existuje spôsob na zrazenie dlhu bez použitia deflačného kolapsu. Zahŕňa obnovu zlatého štandardu pri cene 10 000$ a viac. Táto vysoká cena je kľúčová, pretože návrat k zlatému štandardu na súčasných cenách by rezultovalo do devastujúcej deflácie.
V nedávnom liste investorom QB Asset Management vysvetľuje, ako by inflačný reset zrazil skutočnú hodnotu rýchlo rastúceho národneho dlhu:
„Použitím USA ako príkladu, Fed by nakúpil zlato zo štátnej pokladnice. Čím vyššia cena, tým viac peňazí by bolo vytvorených a tým viac verejného dlhu by zaniklo. 8 – 10 násobný nárast ceny zlata cez tento mechanizmus by plne uchoval všetky existujúce dolárovo denominované vklady (plné oddlžnenie bankového systému).“
QB udržuje tabuľku tieňovej ceny zlata(SGP). SGP používa kalkuláciu podľa Bretton Woods na určenie výmennej sadzby, spájajúcej zlato s americkým dolárom. Kalkulujú sa peniaze delené oficiálnymi zásobami zlata. Tu je ich posledný graf. Zahŕňa projekciu menovej zásoby až do júna 2013 za predpokladu, že Fed vytlačí mesačne nových 85 miliárd USD. SGP stúpa na hranicu 20 000USD za uncu:
Ak ostane pomer medzi SGP a skutočnou cenou zlata konštantný, do roku 2015 by mohla byť cena zlata na hodnote 3400USD!
Ak by sa zlato do roku 2015 vyšplhalo do blízkosti hodnoty 3400 USD/oz,(scenár podľa QB Asset Management), kvalitné banské akcie by sa mohli vyšplhať až o niekoľko stoviek percent.
Z tých všetkých odporúčam zvážiť stredne veľké ťažobné spoločnosti.
Kapitálové výdavky na nové bane u veľkých spoločností vyleteli raketovo do výšin. Napríklad, zdvojnásobenie nákladov na projekt v Andách poslalo projekt spoločnosti Barrick Gold(ABX) k vode.
Investori si zaplatia za poistenie baníkov s konzistentným výkonom a s nízkymi, stabilnými nákladmi. Preto navrhujem, aby ste zvážili stredne veľké ťažobné spoločnosti. Jednou zo spoločností, ktoré som svojim čitateľom navrhol je Agnico-Eagle Miners (AEM), je však mnoho iných(včítane Yamana Gold, Eldorado Gold, New Gold, Randgold Resources, IAMGOLD Corp a viac.)
Zoberme v úvahu scenár od QB Asset Management: stabilné zdvojnásobenie ceny zlata počas najbližších troch rokoch. Mnoho stredne veľkých ťažobných spoločností by v roku 2014 produkovalo obrovské množstvo voľného cash flow. Spoločnosti, ktoré sú ku svojim akcionárom najpriateľskejšie vrátia tento cash akcionárom skôr, ako by ich reinvestovalo do ťažby, najmä keď sú náklady také vysoké.
Takýto scenár by upútal pozornosť mainstreamových investorov. Investori, ktorí teraz ignorujú zlaté akcie by sa do nich zamilovali. Vysoko kvalitné zlaté akcie ostávajú veľmi lacné a jedného dňa zdražejú. Medzitým vám čas vypĺňajú ich dividendy.
Zdroj: The Daily Reckoning
Facebook komentár