Bill McBride vo svojom ekonomickom blogu týkajúceho sa rizika publikoval zaujímavý príspevok, hovoriaci o náročnosti prognózovania recesie.

Jedným z problémov prognózovania sú stimuly, ktoré sú pre mnohých z Wall Street trvalým podnetom k optimizmu. Na druhej strane sú to informácie z médií, blogov a od vedcov, ktoré sú deformované pesimizmom, keďže zlé správy sa predávajú lepšie.

Sám McBride hovorí: „Jedným z cieľov mojich blogov bude uvidieť, či budem mať pri predpovedi ďalšej recesie opäť šťastie.“

Takže čo spôsobí  nasledujúcu recesiu?

McBride sa zamýšľa nad tromi najpravdepodobnejšími príčinami:  vonkajšie udalosti (ako napr. zemetrasenie), drancovanie politikmi, najreálnejším je však utiahnutie politiky FED-u.

Najnovšie píše:

„Väčšina recesií po 2.Svetovej vojne bola spôsobená protiinflačnou reštriktívnou politikou FED-u. Myslím si, že toto bude príčinou aj najbližšej recesie. Zvyčajne, keď inflácia začne predstavovať problém, FED sa snaží pripraviť na hladké pristátie, výsledkom ktorého je zvyčajne recesia. Vzhľadom k tomu, že inflácia bezprostredne nehrozí, je pravdepodobné, že FED najbližších pár rokov zostane pri súčasnej expanzívnej politike.“

„Takže teraz očakávam najbližších  pár rokov ďalší rast. Myslím si, že najpravdepodobnejšou príčinou nasledujúcej recesie bude sprísnenie boja FED-u proti inflácii, ktorému bude v predstihu predchádzať zníženie investícii do bývania. Inými slovami, očakávam že najbližšia recesia bude viac menej normálny hospodársky cyklus a nepredpokladám dlhoročnú recesiu.“

Len za posledných pár dní je v komentároch z médií a z Wall Street cítiť výrazný posun. Ľudia ako Mohamed El-Erian hovoria o konci „nového normálneho stavu“ (poznámka: obdobie slabšieho rastu, vysokej nezamestnanosti a ultra-nízkych úrokových sadzieb) a o návrate k „starému normálnemu stavu“, čo predstavuje obrovskú výzvu. Podľa Societe Generale nastal v americkej ekonomike „prelomový moment“. Deutche Bank to onačila za koniec zadlžovania. Najväčším vtipom je pozdvihnutie nálady investorov a analytikov, a ich uznanie, že veľká finančná kríza sa blíži k svojmu koncu.

Pokiaľ je pravda, že nastáva koniec tejto éry, je najvyšší čas vrátiť sa k tradičným metódam analýzy a popremýšľať o tom, kedy nastane ďalšia „bežná“ recesia a čo ju spôsobí. A keďže v minulosti býval týmto dôvodom väčšinou FED, a keď si myslíte, že sme naspäť v „normálnom stave“, je vhodné staviť na to, že to bude opäť FED.

Môžete pozorovať,  že inflačné obavy FED-u sa tak trochu vracajú. Barclay’s sa  tento týždeň vyjadril, že v druhom štvrťroku bude najväčším príbehom buď spomalenie rastu z dôvodu zvyšovania daní, alebo seriózna diskusia o tom, ako FED začne sťahovať emitované peniaze.

Preložil: Radoslav Lenárt

Zdroj: TennesseeRecord.com

Facebook komentár