Super boháči –horné 1 percento zárobkovo činných Britov – si momentálne vložia do svojich vreciek 10 percent z každej libry predstavujúcej príjem v Británii pričom najchudobnejšia polovica Britskej populácie si medzi sebou rozdelí 18 percent z každej libry. Toto tvrdenie uviedol minulý týždeň výskumný tím spoločnosti Resolution Foundation, ktoré odhaľuje rozširujúcu sa priepasť medzi tými na samom vrchole a zvyškom spoločnosti.

Táto nerovnosť prudko vzrástla za posledných 15 rokov, podľa analýzy spoločnosti Resolution :
horné 1 percento zárobkovo činných si svoj kúsok koláča polepšilo z pôvodných 7 %  z polovice roku 1990 na 10 % dnes, pričom dolná polovica spoločnosti zaznamenala pokles svojho podielu z 19% na aktuálne 18%.

Aj keď bol zaznamenaný pokles zisku top zárobkovo činných medzi rokmi 2009/10 a 2010/11, analýza spoločnosti Resolution naznačuje, že to mohlo byť spôsobené tým, že najlepšie zarábajúci zamestnanci predložili nižší príjem v snahe sa vyhnúť vysokému až 50 percentnému zdaneniu pri príjme nad 150000 libier. Čo kancelár George Osborne skresal na 45 % od apríla tohto roku.

Matthew Whittaker, senior ekonóm výskumného tímu k tomu povedal „ ak sa na to pozrieme z dlhodobejšieho pohľadu, najbohatší naďalej prosperovali, zatiaľ čo mnohí iní vôbec.“
„Rastúca priepasť v príjmoch sa spomína pri pohľade na hornú desiatku domácností a je drvivá keď vezmete do úvahy pozíciu horného 1%.“ Zvyšok spoločnosti nedrží krok. Je to vytláčanie väčšiny, nielen vytláčanie strednej vrstvy,  hovorí Whittaker.

Výsledky spoločnosti Resolution však nezahŕňajú vplyv štátnych dávok a daňových úľav, čo navyšuje príjmy najchudobnejšej vrstvy, ale práve poukazujú na rozdiely britského trhu práce medzi do neba rastúcimi platmi top zarábajúcich a stagnujúcimi mzdami tých na dne hromady.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj využila svoju ročnú kontrolu stavu Britského hospodárstva aby varovala pred nebezpečenstvom rastúcej nerovnosti, hovoriac: „ Podmienky na trhu práce rozširujú príjmovú priepasť medzi zamestnancami na plný úväzok a zvyšuje sa podiel pracovnej sily na čiastočný úväzok, neisté a nízko platené pozície.“

Riešenie priepasti medzi boháčmi a chudobou je rastúci politický problém. Minister práce, Ed Miliband, vyzval na politiku „pre-distribúcie práce“ aby sa pokúsili zúžiť priepasť medzi najlepšie a najhoršie platenými zamestnancami, zatiaľ čo politici z celého spektra, vrátane primátora Londýna, Borisa Johnsona, chvália myšlienku zamestnávateľov ktorý sľubujú vyplácať minimálnu mzdu, v súčastnosti 8,55 libry na hodinu v Londýne a 7,45 libier inde. Podpredseda vlády Nick Clegg,  minulý týždeň oživil myšlienku „panskej dane“ pre domy ktorých hodnota presahuje 2mil. libier, alebo vyššiu miestnu daň pre budovy nákladné na prevádzku.

Spoločnosť Resolution Foundation sa vo svojej správe „Sqeezed Britain 2013“ bude zameriavať na príjmy stredne zarábajúcej vrstvy, z ktorej mnohí boli v poslednej dekáde svedkami stagnovania ich reálnych príjmov, v dôsledku vysokej inflácie a s slabej vyjednávacej sile na pracovisku.

Preložil: Jaroslav Lipták

Zdroj: TheGuardian.co.uk

Facebook komentár