Porovnanie čínskej reality so správami z médií

Informácie prichádzajúce z Číny sú naďalej mätúce a bránia nám rozpoznať to, čo je naozaj dôležité. A to postupné zlepšovanie ekonomických ukazovateľov prichádzajúcich z USA, ktoré sú ekonomickým motorom sveta, a ak sa ich ekonomika uzdraví, uzdraví sa aj zvyšok sveta. Avšak analytici a manažéri fondov neustále monitorujú správy s cieľom získania informácií, ktoré im dajú možnosť uvidieť čo prinesie budúcnosť. Najobľúbenejším subjektom vždy bola a stále je Čína.  Mylne sa však domnievajú, že to čo sa stane v Číne, bude určovať čo sa stane aj v ostatných svetových ekonomikách. V tomto článku sa zamierame na niektoré zavadzajúce a mätúce informácie zverejnené v médiách.

To, čo nasleduje začína tým, čo sa zdá byť z ekonomického pohľadu dobrá správa, ktorú nasleduje množstvo zavádzajúcich informácií z Číny.

Čínske čísla vyzerajú sľubne

HSBC hovorí, že  čínsky index PMI stúpne z decembrových hodnôt 51,5 v januári na 51,9. Je to piaty po sebe idúci nárast za posledných 5 mesiacov a index dosahuje najvyšších úrovní za posledné dva roky. HSBC hovorí, že „napriek stále vlažnému zahraničnému dopytu, domáce „prezásobovanie“ pravdepodobne pridá potrebnú paru ďalšiemu oživeniu v Číne“.

Čo ale tento „proces prezásobovania“ v skutočnosti znamená, nevieme. Znie to ako „dvojitý rozhovor“ opísaný v knihe „1984“. Pravdepodobne máme veriť, že nikto v Číne nevidel vyprázdňovanie regálov a nemyslel na objednávky tovaru. A výsledkom tohto procesu je teraz ekonomický nárast. Znie to presvedčivo? Ani nie.

Podľa hlavného ekonóma Credit Suisse pre Áziu  okrem Japonska, Dong Taa, takáto ekonomická  aktivita bude čo sa týka skutočného stavu ekonomiky iba pliesť  ústrednú vládu,  ktorá nebude vedieť zahájiť potrebné ekonomické stimuly. Všetky tieto mätúce informácie vedú k tomu, že neviem čomu naozaj veriť.

Snaha o interpretáciu zavádzajúcich správ z Číny ho vedú k ďalšej:

Štatistika o čínskom exporte vzácnych zemín od Geretha Hatcha z 23.januára 2013:

Posledné dva dni bola široko naokolo vyhlásená správa, že celkové množstvo vzácnych zemín vyvezených z Číny v roku 2012 predstavovalo 16.265 ton, čo predstavovalo podľa štatistiky „čínskeho informačného centra v Hong-Kongu“ pokles o 3,5% oproti predchádzajúcemu roku.

To by znamenalo, že čínsky vývoz predstavoval v roku 2011 16.855 ton. Problematickým je skôr vyhlásenie zástupcu čínskeho ministra priemyslu a informačných technológií, ktorý pre rok 2011 uviedol údaj 18.600 ton. A toto číslo bolo využívané aj v iných informačných zdrojoch v roku 2012. Dokonca ešte aj pred mesiacom som toto číslo v jednom článku kritizoval.

Takže ktorý  údaj je správny? 16.855 či 18.600 ton? Pokiaľ ide o ten druhý, tak potom skutočný pokles v roku 2012 oproti roku 2011, za predpokladu že číslo 16.265 je správne, predstavoval 12,6% a nie 3,5% ako naznačovali novšie hodnoty odvodené pre rok 2011. Jednoduchá matematická chyba? Či úmyselná manipulácia? Kto vie. Ale je to ďalší rozpor v dlhom zozname chýb spojených s týmito štatistikami.

Je sklamaním vidieť  komentátorov priemyslu a iných odvetví používať takéto typy čísel z čínskych zdrojov bez toho, aby prihliadli na základné fakty a spravili si aspoň základnú kontrolu týchto údajov, alebo si aspoň pamätali obsah článkov z minulého mesiaca.

 

Ďalšie informácie a snaha pochopiť, čo sa v Číne deje

Tu publikujeme časť  reportu spoločnosti Phoenix Capital Research, v ktorom sa dozviete, ako okrem iných Caterpillar mylne interpretoval správy z Číny. Nasleduje výpis z väčšieho článku z konca januára:

Je Čína ekonomický zázrak alebo vládou sponzorovaný podvod?

Pred niekoľkými mesiacmi sme sa pýtali, „či je Čína ekonomický zázrak alebo len obrovský podvod sponzorovaný vládou?“. Prinášame naše názory na korupciu, ako kľúčovú hnaciu silu pre tvorbu bohatstva a ekonomického rastu v Číne.

Zvážte nasledovné:

  1. Len v roku 2010 bolo v Číne 146.000 prípadov korupcie (to je 400 prípadov za deň).
  2. V 14 prípadoch, ktoré boli skutočne vykázané v čínskych médiách, bola priemerná odcudzená čiastka 18 miliónov RMB (pre porovnanie, priemerná škola v Číne ročne zarobí 2.500 RMB).
  3. Odhaduje sa, že medzi rokmi 1991-2011 ušlo z Číny okolo 16.000-18.000 čínskych predstaviteľov s 800 miliardami RMB (približne 125 miliárd dolárov). Majte pritom na mysli, že čínsky HDB v roku 1991 bol len 2,1 bilióna RMB.
  4. Odhaduje sa, že v dnešnej dobe tvoria úplatky v priemere 5-10% z nákladov na daný projekt.

Naozaj, Čína je tak skorumpovaná, že keď čínska vláda ohlásila záťah proti korupcii, spustila sa lavína predaja luxusných nehnuteľností, ktorých sa chceli zbaviť skorumpovaní úradníci. Tisícky čínskych komunistov spanikárilo, predalo svoje nehnuteľnosti a prepašovalo do zahraničia miliardy libier, hneď ako noví lídri krajiny zosilnili boj proti korupcii…

Hovorí sa, že objem týchto obchodov bol umocnený „stonásobne“  po tom, ako Xi Jinping, nastupujúci čínsky prezident varoval, že korupcia môže zničiť vládnu stranu…

Takýto druh korupcie je v Číne systémový a neukazuje sa na HDP alebo iných ekonomických číslach. Koniec koncov, ak sa zrúti zle postavený most, v Číne môžu postaviť ďalší a započítať si to dva krát do rastu HDP. A pretože média sú kontrolované vládou, nikto nie je múdrejší.

Pri poslednom príklade toho, ako sa čínsky príbeh pravdepodobne skončí, zvážte nasledovné:

Spoločnosť  Caterpillar verila, že akvizíciou s čínskou  Zhengzhou Siwei bola pre túto americkú spoločnosť cesta k posilneniu svojho bohatstva na tomto lukratívnom, i keď náročnom trhu. Tržby a zisk Zhengzhou Siwei prudko stúpali. A spoločnosť ponúkala prístup k ťažobnému priemyslu v Číne, na ktorom domáce firmy prosperovali. Siwei, ktorá predáva banské bezpečnostné zariadenia, taktiež honosil Američanov. Jeho hlavnými akcionármi boli James E.Thomson III, potomok jednej z najúspešnejších ázijských rodín, a Emory Wiliams, bývalý šéf Americkej obchodnej komory v Číne.  Caterpillar zaplatil pôvodným majiteľom, spoločnosti ERA Mining Machinery, približne 700 miliónov dolárov.

Caterpillar, známi svojimi buldozérmi, bagrami a kolesovými nakladačmi, bude musieť odpísať asi 580 miliónov dolárov za údajné účtovné pochybenia čínskeho výrobcu banských bezpečnostných zariadení. O tom, čo to pre americkú priemyselnú spoločnosť bude znamenať, hovoril pre Wall Street Journal James T.Arredy.

Tento nákup teraz zasadil tvrdú ranu k už aj tak nevýraznému výkonu Caterpillaru v Číne. Výrobca stavebných strojov spoločnosť Peoria povedala, že zníži hodnotu spoločnosti ERA o spomínaných 580 miliónov dolárov za „zámerné, mnohoročné a koordinované účtovné pochybenia“, ktoré boli navrhnuté za účelom zvýšenia zisku pred obchodom. Toto účtovné pochybenie prispelo k odchodu vedúceho človeka Caterpillaru, čo potvrdil človek oboznámený s touto záležitosťou.

Phoenix Capital Research

Ako rozumieť Číne

Pointa tohto článku bola v tom, že investori by mali investovať tam, kde pochopili pravidlá hry a každý podľa týchto pravidiel aj hrá. Miestom na investovanie bývalo USA, a bude tomu aj naďalej.

Nenechajte sa oklamať  odbornými radami a odporúčaniami o diverzifikácii rizika, aby ste investovali na iných trhoch.

Preložil: Radoslav Lenárt

Zdroj: Cymor

Facebook komentár