„Ak ste dobrí v matematike, budete úspešní aj na Wall Street.“ Takto hovorí príslovie. Ale čo ja? Hudobníčka, ktorá nikdy nepodstúpila kurz financií a napriek tomu sa stala inštitucionálnym investorom. Nemyslite si, že som bol hlupák. Bola som veľmi šikovná študentka, univerzitu som absolvovala s najlepšími výsledkami. Ale môj úspech nijako nezávisí na matematicko-logickom uvažovaní.

Podľa teórie Howarda Gardnera – psychológa z Harwardu –  existuje minimálne 8 rozdielnych typov inteligencie. Prvé dva, logicko-matematické myslenie a lingvistika sú v našej spoločnosti najhodnotnejšie, ostatné (existenciálna inteligencia, kinestetika, hudobné, interpersonálne schopnosti …) sú cenené menej.

Matematická inteligencia zahŕňa schopnosť počítať s číslami. Jazyková inteligencia znamená byť zbehlý v písanom a hovorenom jazyku. Tieto dve oblasti inteligencie sú testované aj na školách v podobe testov, no na Wall Street sú to „pay to play skúsenosti “ , prekážka s ktorou sa budete musieť vysporiadať aby ste dokázali robiť túto prácu. Na začiatku mojej kariéry bolo jasné, že ak som sa chcela hrať (to play) na pieskovisku zvanom Wall Street, musela som zaplatiť (pay) za kurzy finančnej analýzy. Taktiež som sa musela zlepšiť v písaní, byť schopná presvedčivo komunikovať a riadiť úsudok „buy“ a „sell“ (kúpa a predaj) akcií. Nebolo to jednoduché, ale táto „pay to play“ inteligencia ma katapultovala na vrchol. Bolo mnoho ľudí, ktorí vedeli počítať a komunikovať ako ja (ak nie lepšie). To čo poháňalo mňa bola inteligencia, ktorú mnohí považovali za nepodstatnú, opovrhujúcu.

Príkladom môže byť hudobná inteligencia. Nie je to iba o hraní na nástroj, alebo učení sa cudzieho jazyka skrz pesničku. Hudobná inteligencia je tiež o princípoch organizovanosti, či prezentácie a konferencie. Mnoho mojich klientov a kolegov si pamätá na výlet ku Ing. Carlosovi Slimovi, ktorý som organizovala. Rozhovor v súkromnej knižnici o jeho obľúbených knihách poskytol investorom pohľad na to, čo motivovalo jedného zo svetových miliardárov.

Osobne sa spolieham i na interpersonálnu inteligenciu: schopnosť pozorovať správanie iných, sledovať ich motiváciu, pocity, ciele, obavy, slabé a silné stránky. Pri obchodovaní verejných, či súkromných spoločností, trávim veľa času taktiež analýzou osobností, ktoré túto spoločnosť ovládajú a vlastnia. Jeden z mojich najlepších obchodov bol taktiež dôsledkom vypozorovania motivácie a odhodlania akcionárov ovládajúcich spoločnosť.

Možno aj vy, rovnako ako ja, zlyhávate v tradičných, akademických testoch. Avšak všetci sme inteligentní. A ako sme sa dozvedeli z teórie, úspech vo zvolenom odbore nie je iba v tom čo robíte dobre, ale v tom čo robíte dobre a iní nie. Takže bez ohľadu na váš odbor robte kroky nevyhnutné pre odstránenie „pay to play“ prekážok. Tu však nekončíme, snažte sa taktiež zamerať na vaše silné stránky, na niečo, čo robíte výnimočne dobre.

Preložil: Marián Hockicko

Zdroj: Harvard Business Review

Facebook komentár