Ben Bernanke bol nepostrádateľný pri vytváraní bubliny s americkými štátnymi dlhopismi. Jeho činy ich nafúkli do takej miery, že dnes sa z nich stala najväčšia bublina v dejinách globálneho investovania. Nielenže predseda Federálnej Rezervy spôsobil, že súčasní držitelia dlhopisov stratia svoje investície keď bublina štátneho dlhu praskne, ale navyše začal nafukovať ďalšiu masívnu bublinu v cenách US akcií.
V lete 2007, tesne pred začiatkom veľkej recesie, úrokové sadzby Fed Fondov a jednoročný T-bill boli obe obchodované nad 5%. Od septembra 2007 začal Fed agresívne znižovať cieľovú úrokovú sadzbu pre medzibankové pôžičky. Svetoví investori boli upozornení, že výnosy z dlhopisov, už vtedy na nízkych úrovniach, zostúpia čoskoro na ešte nevídané úrovne. Koncom roku 2008 sa Fed sadzba aj jednoročný T-bill dostali skoro na nula percent. A rozumní investori zarobili majetok tým, že sa zviezli na Bernankovom tobogáne klesajúcich výnosov.
Dnes však konštatujeme, že centrálna banka robí niečo bezprecedentné. Niečo, čo garantuje, že práve Fed bude ten, kto praskne bublinu, na ktorej sám ťažko pracoval. Najprv boli úrokové sadzby znížené na úroveň nula percent. Neskôr Fed prijal cieľovú sadzu inflácie. Inými slovami, minimálna úroveň úpadku nákupnej sily dolára – úroveň nastavovaná oficialnými vládnymi meraniami – bude oveľa výraznejšia v reálnom svete. Nakoniec Bernanke viac ako zdvojnásobil monetizovaný dlh na rekordnú úroveň 85$ za mesiac od januára 2013 – s neurčeným trvaním. Ako môže príčetný investor ešte skutočne chcieť investovať do dlhopisov za takýchto podmienok?
Nechali sme vládu, aby urobila presne tú najhoršiu vec v tom najhoršom čase pričom táto tvrdí, že má na zreteli len to najlepšie pre krajinu. Najprv Fed vytvoril realitnú bublinu s cieľom zvýšiť dostupnosť domov, čo viedlo k prílišne zadĺženému konzumentovi a bankovému sektoru. Po zrútení realitného trhu v privátnej aj vo finančnej sfére, vláda ich obe vykúpila dosiaľ nevídaným množstvom dlhu, čo nás malo ochrániť od krízy. Dlhu bolo tak veľa, že Fed musel umelo držať úrokové sadzby na nulovej úrovni, len aby sa vyhol bankrotu celej krajiny. Takže čo je absolútne najhlúpejšia vec, ktorú teraz môže centrálna banka spraviť ? Oboznámiť štátnych veriteľov s plánmi ďalej pumpovať do systému peniaze až kým sa inflácia v ekonomike neudomácni.
Inflácia je kliatbou všetkých trhov s obligáciami. Trvalý rast agregovaných cien v kombinácii s menou strácajúcou nakúpnu silu spôsobí, že výnosy porastú vyššie a rýchlejšie než akýkoľvek iný ekonomický faktor. Preto Spojené štáty potrebujú presvedčiť svojich veriteľov, že sa inflácia nestane problémom a centrálna banka bude podporovať defláciu. Namiesto tohto riešenia naša Fed tlačí trilióny dolárov s neskrývaným zámerom hnať infláciu vyššie.
Investori si boli dobre vedomí, že výnosy už nemajú kam hlbšie spadnúť, no dnes im Fed tvrdí, že budú strácať bližšie neurčené množstvo peňazím, keďže pád reálnych výnosov do červených čísel je istý. Z toho dôvodu nové peniaze vytvorené Fedom už nepôjdu financovať vládny dlh, ale naopak sa polejú do akcií a komodít.
Očakávam, že sa tento proces bude v priebehu roka intenzifikovať a spôsobí značný rast cien akcií a komodít. Samozrejme, tento rast nebude odzrkadlovať properujúcu ekonomiku. Len sa zamyslite nad negatívnym rastom HDP v štvrtom kvartáli roku 2012 a zvyšujúcou nezamestnanosťou ohlásenou minulý týždeň. Avšak silný rast ponuky peňazí a preferovanie fixného príjmu pri umiestňovaní nových fondov spôsobí boom komodít a akcií. Tento obrovský posun nahor – špeciálne cien komodít – sa nezmenení pokiaľ Fed alebo voľný trh nezačnú zvyšovat úrokové sadzby.
Zapamätajte si, že s 16,5$ biliónov federálneho dlhu a 12,9$ biliónovom dlhu domácností, podstatne zvýšiť platby obsluhy dlhu sú tým posledným, čo by Fed chcel spôsobiť. A keďže na druhej strane dlhopisnej bubliny Fedu nás očakáva depresia a zbankrotovaný národ predpokladám, že Ben Bernanke zmení názor až keď sa inflácia stane vážnou a nepopierateľne bolestivou realitou ekonomiky. A hocaká zmena, ktorá sa eventuálne udeje, bude prinajlepšom pomalá a postupná.
Preložil: Kristína Korčeková
Zdroj: Pento Portfolio Strategies
Facebook komentár