Bol označovaný ako Dubaj Číny: mrakodrapy orezané do tvaru plachiet na umelo vytvorenom ostrove v tropickom mori, ktoré sú stelesnením bezprecedentného boomu rastu nehnuteľností a premeny panorámy v celej krajine.
Ale ceny, mimo palmami lemovaných ulíc letoviska Sanya, na Phoenix Island-e, sa v posledných mesiacoch zrútili a odhalili skrytú krehkosť rastúcej, ale niekedy nevyrovnanej čínskej ekonomiky.
Sedemhviezdičkový hotel vo výstavbe, na vlnami bičovanom ovále, o ktorom sa orgán provinčného cestovného ruchu vyjadril ako o ,,divokom uchádzačovi“ o titul ,,ôsmy div moderného sveta“.
Ale ostrov s nerušenými prímorskými bazénmi, odrážajúcimi riadky nedotknutých bielych veží, stojí pokojne stranou od niekoľkých upratovačov, odetých v oranžových plášťoch a s radou Porsche ako jednou z mála známok bývania.
Realitný agent povedal, že čínsky výrobcovia kedysi dychtivo nakupovali luxusné apartmány, ale s upadajúcimi ziskami ako výsledkom globálneho poklesu sa veľa vlastníkov zbavuje nehnuteľností a tým zvyšujú hotovosť na splácanie pôžičiek.
Teraz sa apartmány na Phoenix Island-e závratne vyšplhali na 150 000 juanov za meter štvorcový (2200 dolárov za štvorcovú stopu) aj keď v 2010 sa ponúkali iba za 70 000 juanov, povedal miestny realitný agent Sun Zhe,
,,Práve som telefonoval s podnikateľom zúfalo sa snažiacim predať,“ oznámil Sun agentúre AFP, oháňajúc sa svojim mobilným telefónom a presvišťal cez most popri futuristických stavbách na elektrickom golfovom vozíku.
,,Či už sú to hračky alebo oblečenie, vývozný trh je zlý… Vlastníci budov potrebujú rýchlo kapitál a preto chcú teraz predať ich apartmány,“ oznámil. ,,Skutočne pociťujú efekt finančnej krízy.“
Oficiálne čísla za minulý rok ukazujú skoro osem percentný nárast v Čínskom úhrnnom vývoze, ale predaj do Európy, utápanej v dlhovej kríze a recesii, spadol na takmer štyri percentá
V rovnakom čase rastúca mzda v Číne znamená, že výrobcovia odevu, hračiek a iného nekvalitného tovaru spúšťajú zo svojich marží a spolu s inými rozvíjajúcimi ekonomikami sa stávajú svetovým centrom pre lacnú výrobu.
Po roky boli čínsky majitelia firiem konfrontovaní limitovanými možnosťami a nízkou návratnosťou z vkladov v štátnych bankách, používaním nehnuteľností ako protihodnotou a tlačením cien nahor v dobrých časoch, ale v ohrození krachu v časoch zlých.
,,Čína má boom s pôžičkami… A preto ak ľudia používajú nehnuteľnosti ako miesto na investovanie ich peňazí a tým pádom majú viac peňazí na sporenie,“ povedal profesor Pekingskej Univerzity Tsinghua Patrick Chanovec.
V určitom bode chcú dostať svoje peniaze späť a musia zistiť, či sa tam nájdu ľudia ochotní zaplatiť také vysoké ceny.“
Phoenix Island je časť Hainan-u, časti Belgickej provincie v juhočínskom mori a práve tu je po vládnych stimuloch v roku 2008 najväčšie zvýšenie cien nehnuteľností v Číne a tým získava bonitu ekonomika .
Netrpezliví kupci postávali na uliciach mesta, pretože ceny v priebehu jedného roka vystrelili o viac ako 50 percent.
Ale sprísnené podmienky prístupu k úverom a nákupu bytových domov majú od doby zrazenia hodnoty populárnych predmestských stavebných pozemkov, aj keď ceny vo veľkých mestách sa v posledných mesiacoch zbierali.
Obchod s nehnuteľnosťami je takmer 14 percent HDP, čo je pilier Čínskej ekonomiky a podpora mohutného stavebného sektora, vďaka horlivým zákonodarcom obávajúcich sa veľkého kolapsu v bubline nehnuteľností.
V rovnakom čase sú Číňania, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu domu, frustrovaní z ceny nákladov na bývanie za rok.
S hnevom nad korupciou a s podporou štátnych médií bolo v niekoľkých týždňoch odvysielaných viac oznámení ohľadne vlastníctva nehnuteľností skorumpovaných funkcionárov, vrátane policajta ktorý použil falošný preukaz na kúpu najmenej 192 obydlí.
Hainanské tropické pobrežie, ako je aj vyššie uvedené, je stredobodom záujmu vysokopostavených byrokratov, ale realitní agenti im ich z obáv z ich moci, odmietajú odpredať.
Povedali, že funkcionári tvoria iba okolo 20 percent vlastníkov, – zatiaľ čo spochybnenie akýchkoľvek nových predpisov by mohlo byť riadne sankciované. ,,Sú tam vždy odlišné pravidlá pre ľudí s konexiami,“ povedal jeden agent, ktorý chcel zostať v anonymite.
Je to cesta po ťažkej trati a príklad rozmanitých protichodných záujmov orgánov, ktoré to chcú vyvážiť, niekedy s nepredvídanými dôsledkami
Na druhej strane ceny Hainan, the Seaview Auspicious Gardens, ktorá sa môže pochváliť plážovými vilami s prístupovými umelými riekami a súkromnou knižnicou obsahujúcou 100 000 kníh, klesli v minulom roku o tretinu, z vysokých 12.000 juanov za meter štvorcový a tretina z bytov zostáva aj tak nepredaných.
Yang Qiong, ako jedna z ich predajkýň, má nevďačný úlohu.
,,Pred vládnymi obmedzeniami by sme vypredali takéto budovy za päť mesiacov,“ bedákala
Preložil: Peter Makyš
Zdroj: AFP
Facebook komentár