Môže sa zlato stať platidlom voľných trhov ak to bude v záujme jednotlivých vlád? Tak na túto otázku sa snaží zodpovedať  Ralph Benko vo svojom článku „Vsádzajme na zlato“ zverejnenom na tejto stránke.

Benko v danom článku prezentuje podobnú možnosť založenú na iniciatíve a spolupráci jednotlivých vlád, ktoré povedie USA. Autor uvádza ako prvý hlavný dôvod fakt, že americká vláda postupne skupuje svetové zásoby zlata. Nezabúda tiež na päť krokov Lewisa Lehrmana o tom ako sa vrátiť späť k zlatému štandardu.

Krok prvý: americký prezident vyhlasuje jednostranné  obnovenie zlatého štandardu, ktorý sa zavedie v priebehu najneskôr  štyroch rokov. Trhy tak budú mať čas na prípravu na nové  podmienky.

Krok druhý: americký prezident ruší všetky dane a poplatky spojené s nákupom, predajom a obehom zlata.

Krok tretí: krátko po uskutočnení kroku jedna zvolá  USA medzinárodnú menovú konferenciu, na ktorej bude zúčastneným stranám oznámená multilaterálna konverzia mien ku zlatu, čím by sa mal ukončiť systém dolára ako rezervnej meny.

Krok štvrtý: na konferencií za účasti BIS, IMF, WTO a Svetovej banky bude zlato označené ako platidlo na úhradu zvyšných dlhov medzi jednotlivými krajinami.

Krok piaty: medzinárodný zlatý štandard, ktorý sa dosiahne stanovením multilaterálneho kurzu, stabilizuje výmenné kurzy jednotlivých dôležitých mien.

S mienkou prezentovanou v danom článku však vôbec nesúhlasím. Aj keď Lehrman a Ron Paul boli kedysi za čias Reagana spojencami pri obhajovaní zlatého štandardu, názory Rona Paula sa od tých čias veľmi zmenili. Jeho presvedčenie sa od tých čias výrazne posunulo smerom ku anarcho-kapitalizmu.

Dôvody zmienené na začiatku sú skôr dôvodmi vzniku anarchie, alebo tiež úplne voľných trhov. Jasným dôkazom je opomenutie náhrady za istoty ponúkané FED-om, ktorý tieto istoty poskytuje z donútenia vlády. Nie je tam ani jedná zmienka o ukončení výhradného postavenia Fed-u, o zrušení iných monopolných výhod alebo o obmedzení strategickej ochrany zo strany vlády. Autor tiež pozabudol na fakt samotnej reálnej meny, kde nespomenul, že trhy môžu svojvoľne vyberať čo sa stane ich hmotnou menou. Nemusí ňou byť totiž iba zlato.

Môžeme si myslieť že trhy, a teda aj my okamžite siahneme po zlate ako po hmotnej mene, no jednotlivé rozhodnutia sa môžu líšiť od rozhodnutí preferovaných vládou.

Približne 10 rokov dozadu som napísal esej o tom ako činnosť  centrálnych bánk a existencia hmotnej meny sa vzájomne vylučujú. Ich prítomnosť v tej istej ekonomike je tak nereálna ako znásilnenie a milovanie v tom istom akte. Vždy môže byť iba jedná možnosť a tak návrat k hmotnej mene nemôže byť uskutočnený bez zrušenia FED-u. Jeho ponechanie môže viesť k neblahým následkom, podobným tým, ktoré zažilo Britské impérium keď sa snažilo zaviesť pevný výmenný kurz zlata za libry.

Akú postupnosť teda preferujú zástancovia anarcho-kapitalizmu pri návrate k hmotnej mene? Tú je len niekoľko základných úkonov, ktoré musia byť dodržané:

1. zrušiť verejný dlh

2. ukončiť činnosť FED-u

3. zrušiť všetky regulačné orgány vlády

4. obmedziť alebo zrušiť právo federálnej vlády na výber daní

5. zrušiť zostávajúce ochranné a subsidačné  praktiky v danej oblasti

6. nechať udalosti, aby sa vyvíjali samé

Možno si kladiete otázku či nevznikne takýmto spôsobom priveľa chaosu. Ja si však kladiem otázku či nevznikne priveľa chaosu pri hociktorej inej možnosti.

Samozrejme, že vlády sa vyberú inou cestou. Nikto nedbá  na moje odporúčania. Naďalej sa bude požičiavať, zdaňovať  a regulovať prísun finančných prostriedkov. Všetko to privedie k nepríjemnému ukončeniu celej záležitosti. Preto ponúkame našim klientom a odberateľom informačných správ rady ako zbohatnúť aj napriek neustálym útokom vlád na naše majetky.

Preložil: Michal Molnár

Zdroj: DollarVigilante

Facebook komentár