Najlepší ukazovateľ štýlu hry šachistu je jeho schopnosť vycítiť vyvrcholenie hry.
-Boris Spassky, Svetový šachový šampión 1969-1972
Pravdepodobne ste počuli oznam nemeckej centrálnej banky, že začne sťahovať časť svojho masívneho vlastníctva zlata z USA tak ako aj jej majetku z Francúzka. Bundesbank vyhlasuje, že do r. 2020 chce mať polovicu svojich zlatých rezerv vo svojich vlastných trezoroch.
Prečo by chcela kov fyzicky presunúť z New Yorku? Nie je to tým, že americké trezory sú menej bezpečné, a odvtedy čo Nemecko vlastní zlato záleží na tom kde je uložené?
Možno si spomínate, že Hugo Chávez spravil to isté na konci 2011, presunul väčšinu zlatých rezerv svojej krajiny z Londýna. Avšak toto nie je diktatúra tretieho sveta; Nemecko je hlavný spojenec USA. Tak čo sa deje?
Pešiak na A3
Povrchne sa možno zdá byť pre Nemecko presunutie niekoľkých paliet zlata bližšie domov neškodné. Niektorí pozorovatelia spozorovali, že odkedy Rusko nie je spôsobilé kedykoľvek napadnúť Nemecko – čo bol jeden z originálnych dôvodov prečo Nemecko držalo svoje zlato mimo svojej krajiny – presun je len prirodzený a nie je to veľký kšeft. Avšak nemecké skrytie zlata predstavuje zhruba 10% svetových rezerv zlata, a náklad presunu nie je zanedbateľný, tak vidíme väčší import v pohybe.
Bundesbanka hovorí, že zámerom presunu bolo „vybudovať domácu dôveru a istotu, a schopnosť zameniť zlato za cudzie meny v zahraničných centrách obchodujúcich so zlatom počas krátkeho časového rozmedzia.“ Toto však uspokojuje len najbežnejšie pochybnosti, z pohľadu mainstreamu, práve tak ako umožnenie sebe samému dokončiť transakcie rýchlejšie. Ako dôkaz, že nie je nič viac ako toto, Bundesbanka zdôrazňuje, že viac ako polovica nemeckého zlata zostane v New Yorku a Londýne (podiel amerických rezerv sa len zníži z 45% na 37%). Znie to zdôvodnene. Avšak títo ekonómovia mi pripomínajú analytikov, ktorí každý rok tvrdia, že cena zlata sa zníži – nemôžu vidieť väčšie dôsledky a pre maličkosti opakovane strácajú niť.
Šach
To čo Váš priateľský vládny ekonóm neprezrádza a bežný novinár neoznamuje (alebo tomu nerozumie) je, že v prípade bankrotu USA, kolapsu eura alebo podobnej finančnej katastrofy, prístup k zlatu by bol takmer určite obmedzený. Ak Nemecko bude potrebovať svoje zlato, bez ohľadu na dôvod, každá žiadosť o transfer alebo predaj by bola…zložitá. Prinajmenšom by to znamenalo zdržanie. V najhoršom by také požiadavky boli zrušené, záležalo by to od vtedajších okolností. Nie je to až také zlé – prekazí to úmysel držby zlata.
Ale to stále nezachytáva dôležitý význam tohto činu. Po prvé to zosilňuje rast rozlišovania, že zlato sú peniaze. Fyzicky nie je drahý kov len komodita, denno-denne obchodovaný prostriedok, alebo aj investícia. Je uchovávateľom hodnoty, fyzická ochrana proti monetárnym poruchám. V konečnom extréme, je to niečo, čo môžete použiť ako platidlo za tovary a služby keď ostatné prostriedky zlyhajú. Je to presné, tí čo si neuvedomujú tento historický fakt, ktorý je postavený stratiť najviac v opačnom monetárnom jave. (Ahoj, vládni ekonómovia.)
Po druhé je tu výrok, ktorý prvotne odhaľuje dôvod pre presun: Bundesbanka tvrdila, že to je „preventívne“ opatrenie „ v prípade menovej krízy“.
Nemecká centrálna banka si myslí, že je možný vznik menovej krízy. Čo je veľmi triezvy fakt.
Pravdaže s tým súhlasíme: minulosť je v tomto veľmi jasná. Žiadne peniaze s núteným obehom netrvali donekonečna. Časom všetky zlyhajú. Či už dolár padne na nulu alebo sa stane druhotriednou menou na globálnej scéne, podstatná príčina zlyhania je všeobecná a nevyhnutná: ustavičné a permanentné zoslabovanie meny.
Jeden stupeň menovej krízy je neodvratný z tohto pohľadu , pretože sa absolútne nič nezmenilo na stave svetového zadĺženia, deficitná spotreba a tlačenie meny, okrem toho, že všetky budú neustále rásť. Kým mnoho ekonómov a politikov prehlasuje tieto činy za nevyhnutné a vedúce k zotaveniu, je jasné, že napriek tomu máme skúsenosť dôsledkov vyššej spotreby ako si môžeme dovoliť a dotlačenia rozdielu. Tomu budú nasledovať bolestivé a seriózne dôsledky, skôr či neskôr budú inflačného charakteru a priemerný životný štandard ľudí s značne zníži.
V súčasnosti je počuť šum o tom, že Holandsko a Azerbajdžan možno presunú svoje zlato späť domov. Ak tento trend naberie na sile, môžeme jednoducho vidieť „zlatý beh“ v histórii rovnakých zvykov videných u bankových útekov. Pridajme vysokú infláciu alebo väčšiu menovú udalosť a mohol by sa vznietiť veľmi škaredo skazený kolobeh.
Šachmat
Ak budú ostatné krajiny nasledovať vzor Nemecka alebo nedôvera medzi centrálnymi bankármi vzrastie, nasledujúci logický krok by mohol byť obmedzenie exportov zlata. To by bol však len začiatok prísnej kontroly kapitálu, pred čím nás Doug Casey a niekoľko iných už pred rokmi varovali.
Porozmýšľajte nad tým: je skutočne pritiahnuté za vlasy myslieť si, že politici by nejako mohli obmedziť pohyb zlata ak by ich meny a/alebo ekonomiky kolabovali?
Pamätajte si, India sa pohráva s presne takýmito myšlienkami.
Čo toto pre Vás a mňa znamená je, že presun zlata mimo vašej krajiny – špeciálne ak ste americký obyvateľ – by mohol byť zakázaný. Obviňovaním zlata za pretrvávajúcu slabosť dolára by sme len priliali olej do ohňa. Nemyslíte si, že potrebujete skladovať vaše zlato mimo krajiny? Kov, ktorý sa pokúšate kúpiť, predať alebo s ním obchodovať v rámci vašich hraníc v takom krízovom prostredí by mohol byť hrozne regulovaný, zdanený alebo aj zmrazený. Mali by ste jednoduchší prístup k v zahraničí-držanému kovu, v závislosti od krajiny a zvláštnych udalostí.
Nič z toho by sa však nekonalo vo vákuu. Medzinárodná transformácia dolárov by okrem toho bola určite prísne utajená. Presúvanie takmer každej položky cez hranice by mohlo byť považované za ilegálne. Hoci pohyb von z vašej krajiny by mohol podľahnúť vzrastajúceho dohľadu a kontroly.
Návod na uskutočnenie toho všetkého je verejné vyhlásenie politikov, že nespravia nič takého. Môžete mať úplne presne 24 hodín na danie sa do práce. Ak Vaše zdroje neboli práve na mieste, dokonca aj najrýchlejší z nás by mali ťažké vypracovať opatrenia.
Keď sú už raz dvere zavreté, pokúšanie sa presúvať zakázané aktíva cez medzinárodné hranice by mohlo mať za následky seriózne sankcie, takmer určite by nechýbal pobyt vo väzení. V takejto napätej situácii by ste sa ľahko mohli stať nepriateľom štátu len pokusom premiestniť sa zo škodlivej oblasti.
Správa je jasná: mať zásoby nejakého zlata mimo vašej rezidentskej krajiny je kritické práve v tomto období, a časy tohto zvyku sa pomaly končia. Nedúfajte len v to najlepšie; spravte niečo kým ešte môžete. Nepatrná snaha vynaložená dnes, by sa mohla v budúcnosti vyplatiť významnými výnosmi. Navyše by ste sa nemali mať horšie kvôli cenným kovom, ktoré máte uložené v zahraničí.
Ak ste sa rozhodli spraviť niečo, vedzte, že určite nie ste sám. Je rozhodujúce vykonať tieto kroky, kým ešte môžete,.
Najlepší hráči šachu na svete sú však teraz v úplne inej situácii, pretože vedia predvídať nasledovný krok. Sú šampiónmi, pretože predvídajú 14 nasledujúcich krokov.
Vy však musíte k výhre tejto hry vidieť len dva nasledujúce kroky. Odporúčam Vám spraviť tie kroky práve teraz, ešte predtým ako Vaša vláda ohlási šachmat.
Preložila: Anna Kontárová
Zdroj: Casey Research, LLC
Facebook komentár