David Zeiler píše: Ak potrebujete lekciu o tom, ako najlepšie manipulovať s cenami zlata, stačí sa pozrieť na to, čo v posledných mesiacoch robí americká banka Goldman Sachs Group Inc..

Goldman začala tým, že predpovedala obrat v cene zlata v decembri 2012, čo bez pochyby znamenalo 5% pokles tohto drahého kovu v prvých mesiacoch tohto roku.

Koncom februára, Goldman vydala výskumnú správu, v ktorej sa píše, že táto veľká banka z Wall Street na zlato zanevrela a upustila od svojich trojmesačných plánovaných cien v oblasti cien zlata z $1 825 za uncu na $1 615, zo svojej šesťmesačnej prognózy z $1 805 na $1 600 a ročnej predpovede z $1 800 na $1 550.

Následne, 11.4., Goldman zdvojnásobila svoj negatívny pohľad na ceny zlata.

Nové plánované odhady banky pre ceny zlata sú $1 530 v troch mesiacoch, $1 490 v šiestich mesiacoch a $1 390 za rok.

Dvojitý problém- dva poklesy za dva mesiace- mal svoj plánovaný efekt, keďže ceny zlata klesli o 2% na $1,558.80 po tom, čo Goldman vydala svoju správu. Bol to najvyšší percentuálny pokles v priebehu jedného dňa za takmer 6 mesiacov.

“Ak ste niekedy mali podozrenie, že sa s cenami zlata manipuluje, nie ste sami – a máte pravdu, manipuluje sa,” povedal Keith Fitz-Gerald, hlavný investičný stratég z Money Morning.

Dôkaz, je priamo pred nami.

Ako Goldman využíva svoje prognózy na manipuláciu cien

Okrem nižších plánovaných cien, správa Glodman vysvetlila, prečo si myslí, že ceny zlata budú klesať. To je pri stratégií manipulácie cien  prinajmenšom také dôležité, ako plánované ceny samotné.
Tu je to, čo Goldman tvrdí vo februárovej správe:

“Pokles cien zlata od minulej  jesene a naša aktualizovaná prognóza (dôraz na slovíčko naša) predpovedá, že obrat v cykloch cien zlata už pravdepodobne začal. Výsledkom toho je, aj keď prognózy našej americkej ekonomiky v blízkej budúcnosti predpokladajú rast cien zlata, že my veríme, že výrazné oživenie v cenách smerom k našej prechádzajúcej cenovej prognóze je nepravdepodobné.”

Goldman nehanebne cituje svoju vlastnú prognózu ako súčasť dôkazov o tom, že cenový pokles sa skutočne deje. Inými slovami sa doslova chvália svojou manipuláciu s cenami zlata.

Následne Goldman použije techniku na ovládanie mysle Jedi na odstránenie vnútorných rozporov v jej prognóze pre americkú ekonomiku a jej plánovaných cien zlata: “Toto nie sú predpovede, ktoré hľadáte.”

Správa z 11.4. znova radila investorom, aby ignorovali ekonomické reality a miesto toho verili banke Goldman.

“Napriek oživeniu v eurozóne, averzii k riziku a znepokojujúcim dátam z americkej ekonomiky, sa ceny zlata v priebehu mesiaca nezmenili čo iba zvýrazňuje, ako rýchlo klesá presvedčenie o držbe zlata,” tvrdí Goldman vo výskumnej správe.

Medzitým Fitz-Gerald menuje dôvody, prečo by ceny zlata mali rásť a nie klesať- tlačenie peňazí centrálnou bankou, nákup zlata centrálnou bankou, spomaľujúca produkcia zlatých baní, viac problémov v eurozóne- a tie sa nezmenili.

Ako manipulácia Goldman funguje
 
Fitz-Gerald vysvetľuje, aký je za celým týmto zámer: “dostať von oslabené peniaze, aby sami mohli zhromažďovať viac zlata.”
V skutočnosti ide o všeobecne používanú stratégiu Wall Street, ktorá existuje minimálne od roku 1920.

Ak by k tomu došlo, existuje množstvo dôkazov, ktoré by Glodman usvedčili, že po celý čas používa túto stratégiu na manipuláciu trhov a iných komodít.

Tu je návod, ako sa to robí.

Veľké banky často robia drobné obchody, aby pomohli potlačiť komoditu -či už ide o zlato, akcie alebo čokoľvek iné na trhu- smerom, ktorý im vyhovuje.

Vydávanie správ pomáha v tomto prípade tak, že využije média na prenos a zosilnenie správy, ktorú sa manipulátori ako Goldman snažia poslať.   

“Väčšie spoločnosti ako JPMorgan, Goldman Sachs, PIMCO alebo tucet ďalších monštier jednoducho vydajú ” výskumnú správu” ktorá je v médiách interpretovaná ako evanjelium a miliónmi dôverčivých investorov zhltnutá aj s navijakom ako dôvod na kúpu alebo predaj,” hovorí Fitz.Gerald.

Napríklad titulok MarketWatch k článku o poklesoch cien u Goldmana hovoril, “Ďalšia rana pre zlato- Goldman Sachs znížil prognózy pre 2013,2014.

Tento článok tiež spomenul, že Deutsche Bank AG taktiež predchádzajúci deň znížila svoje prognózy pre ceny zlata.

V skratke, investori sa musia mať na pozore ohľadom toho, čo o akciách a komoditách hovoria veľké banky, pretože veľmi často stávkujú opačným smerom. Ak uveríte mylným informáciám, skončíte na nesprávnej strane obchodu- budete strácať peniaze zatiaľ čo operátori Wall Street ako je Goldman budú žať veľké úspechy.

Ako sa vysporiadať s manipulátormi na trhu

Fitz-Gerald radí investorom, aby neboli z manipulácie akcií a cien zlata, ktorú robí Wall Street ani frustrovaní, ani nahnevaní. Naopak, mali by sa snažiť porozumieť tomu, čo sa deje a využiť to vo svoj prospech.
“Rob to, čo Wall Street robí a nie to, čo hovorí,” radí Fitz-Gerald.

Nie je to až také ťažké, ako by sa mohlo zdať, tvrdí s tým, že malí investori nemajú  dostatočný tlak na to, aby sa mohli pohybovať každý  deň vo veľkých čiastkach a nemusia sa tak strachovať  o hlavné ťahy, kde by ich stratégie mohli byť prezradené  veľkým konkurentom.

“Môžete používať tie taktiky, ktoré veľkí chlapci nemôžu ,” hovorí Fitz-Gerald.

Jedná vec, ktorej by sa malí investori mali vyhnúť ak sa nechcú stať obetnými baránkami Wall Street je stanovovanie dolárového priemeru (nakupovať investície rovnakej hodnoty v pravidelných intervaloch) na veci ako zlato a akcie.

Stanovenie dolárového priemeru vás núti nakupovať  viac, keď je cena nízka a menej keď je vysoká, hovorí  Fitz-Gerald. “Možno nedokážete v veľkými bankami súťažiť, ale dokážete ich poraziť v ich vlastnej hre.”

Zdroj: Money Morning

Facebook komentár