Podľa novej štúdie, nahromadený dlh amerických farmárov hrozí vyradením poľnohospodárskeho priemyslu zo súčasného hospodárskeho rozmachu do krachu.

Správa vydaná minulý mesiac Federálnou rezervnou bankou v Kansas City varuje, že ak poľnohospodári využijú svoj nahromadený majetok, namiesto ziskov na financovanie poľnohospodárskych investícií, mohli by skončiť vo väčšom dlhu, riskovať bankrot a utrpieť potenciálne straty svojich fariem.

“Veľký problém nastáva pre roky 2014 a 2015, kedy je očakávaný pokles cien komodít,” povedal Nathan Kaufman, ekonóm Fed-u v Kansas City a spoluautor správy.

“Ministerstvo poľnohospodárstva predpovedá 25 percentný pokles poľnohospodárskych príjmov v roku 2014, a ak úrovne príjmov poľnohospodárov klesnú, bude ich ú tendencia, tak ako v minulosti, používať svoje úspory na ďalší nákup zariadení a pozemkov a takto sa privádzať do väčšieho dlhu. To ich dostáva do finančnej krízy. “

Na starostiach pridáva možný krach cien poľnohospodárskej pôdy, ktoré mali tri roky dvojciferný rast, povedal Kaufman. To je kľúčové, pretože poľnohospodárska pôda tvorí 85 percent majetku farmárov.

“Ceny pozemkov sú použité ako ručenie pre mnoho poľnohospodárskych úverov, takže ak spadnú,  mohlo by to zvýšiť dlh pre poľnohospodárov,” dodáva Kaufman.

V Kaufmanovej správe sa uvádza, že hromadeniu dlhov farmárov spolu s rastúcimi úrokovými sadzbami predchádzali hospodárske krachy v poľnohospodárstve v 20. a 80. rokoch, nadväzujúce na obrovsk rast v 10. a 70. rokoch minulého storočia.

Pokles poľnohospodárskych príjmov, ako aj cien poľnohospodárskej pôdy – hodnota pozemkov poklesla o približne 27 percent v rokoch 1982-1987 – viedol k úmere bankrotu 23,1 na 10.000 fariem v roku 1987 so základným počtom 2,1 milióna fariem. To je podľa USDA najvyššia ročná úmera bankrotov, aká bola kedy zaznamenaná.

“V oboch prípadoch sme boli svedkami nárastu dlhu a poľnohospodárov, ktorí používali svoj vlastný majetok na vlastné účely a kupovali traktory a ďalšie poľnohospodárske stroje alebo pozemky,” povedal Kaufman. “Veľký pomer dlhov k majetku bol kľúčovým ukazovateľom krachov.”

Ďalšou záležitosťou sú úrokové sadzby. Ak pôjdu hore, tak podľa Kaufmana, budú ďalej zvyšovať dlhovú záťaže poľnohospodárov.

(Prečítajte si viac: Zlé správy pre grilovaciu sezónu, ceny hovädzieho vystúpili na rekordné maximum)

“Vyššie sadzby by len pridali na dlhu farmárov,” vysvetlil Kaufman. “Sadzby sú teraz samozrejme nízke, ale keď budú ísť hore, pôžičky budú drahšie.”

Vysoký hospodársky podiel

Poľnohospodárstvo Spojených štátov vytvorilo $98,1 mld. v poľnohospodárskych príjmoch v roku 2011 a je zodpovedné za 1 z 12 pracovných miest v krajine, zverejnilo USDA. Spojené štáty vyviezli potraviny v hodnote okolo $137 mld. v roku 2011, 270% nárast od roku 1988.

Na rekordných úrovniach sú aj kapitálové výdavky farmárov. Kaufmanova štúdia hovorí, že investície do fariem, zabezpečujúcich pozemky a zariadenia, vzrástli za posledných šesť rokov najrýchlejším tempom od 70-tych rokov.

Akúkoľvek hospodárska kríza v poľnohospodárstve  by sme ťažko pocítili, hovorí Tanya Hall, ekonomická analytička v Kelleyho škole obchodu (Kelley School of Business) na Univerzite v Indiane (Indiana University).

„Keby sa to stalo, nastal by iste dominový efekt,” vysvetlila Hallová.

(Čítajte viac: Zisk Tyson Foods nespĺňa odhady pri prechode na kuracie mäso)

„Poľnohospodárstvo je malé percento z populácie ako celku, ale má veľký vplyv,” povedala Hallová. „Tu v Indiane, poľnohospodárstvo malo takmer 40 miliárd dolárov ekonomickej produkcie a poskytuje 190 tisíc pracovných miest, takže ekonomický šok by bol výrazne citeľný.”

Najviac ohrození krachom spôsobeným ekonomickým kolapsom sú mladí poľnohospodári alebo tí, ktorí práve začínajú, tvrdí Kaufman.

„Starší poľnohospodári, vo veku 50 a 60 rokov, si spomínajú, čo sa stalo v 80. rokoch, takže sú viac konzervatívni, pokiaľ ide o dlhy a úvery,” pokračuje Kaufman.

„Mladší poľnohospodári vidia dnešné vysoké ceny poľnohospodárskej pôdy a majú tendenciu byť viac agresívni, pokiaľ ide o použitie cien na získanie pôžičiek, takže strach ich dostáva do väčšieho dlhu,” povedal Kaufman.

Ďalšie obavy sú znížené finančné prostriedky z Washingtonu. Kongres v súčasnosti rokuje o päťročnom návrhu Zákona pre poľnohospodárstvo.

V ére zníženia federálnych výdavkov, návrh Senátu žiada zhruba $2,4 mld. ročne na škrty v poľnohospodárstve, zatiaľ čo návrh Bieleho Domu by mohol ušetriť $4 mld. z takmer $100 mld. dolárov ročne. Tieto škrty zahŕňajú viac než $ 600 miliónov v ročných úsporách zo škrtov, ktoré nadobudli účinnosť v tomto roku.

„Nech poľnohospodársky zákon skončí v hlasovaní akokoľvek, poľnohospodári uvidia zníženie ich ziskov práve kvôli tomu,” uviedla rada Univerzity v Indiane.

Zisky a investičný cyklus v plnom prúde

Vo svojej správe Kaufman uvádza, že americkí farmári zažívajú zisk a investičný cyklus. Vývoz a silný dopyt po bio-palivách pomohli poľnohospodárskym ziskom dosiahnuť rekordné úrovne. To zase vytvára viac kapitálových investícií zo strany poľnohospodárov. Napríklad, predaje traktorov a kombinované predaje boli vysoké v minulom roku, a tak to podľa Asociácie výrobcov zariadení zostane aj v tomto roku.

(Čítajte viac: Príbeh rastu Cramerovej skvelej reštaurácie)

Podľa Kaufmana, pre túto chvíľu, úrovne dlhov v poľnohospodárstve zostávajú nízke. Banky poskytujúce úvery poľnohospodárom boli opatrné vo svojom prístupe a vyžadujú vyššiu zálohu, aby dlhové bremeno udržali nízke, povedal.

Navyše Kaufman tvrdí, že poľnohospodári sa môžu spoľahnúť na poistenie úrody, aby predišli dramatickému poklesu ziskov.

Napriek tomu, Hallová aj Kaufman tvrdia, že situácia si vyžaduje dôsledné sledovanie, aby poľnohospodári nenechali minulosť stať sa prítomnosťou.

„Stále je možnosť, že by sa mohol odohrať bankrot,” povedala Hallová. „Myslím, že priemysel si je vedomý toho, čo sa stalo v minulosti a vynakladá úsilie, aby sa ubezpečil, že sa to znova nestane.”

„Musíme byť pripravení na niečo podobné hospodárskej kríze v poľnohospodárstve,” hovorí Kaufman. “Nestane sa to ihneď, ale je to skutočný problém.”

Preložil: Mária Ištočková

Zdroj: ABC

Facebook komentár