Ben Gersten napísal: Pred pádom trhu s nehnuteľnosťami ekonómovia vyslovili varovanie, že práve rekordne nízke úrokové miery na hypotekárnych úveroch spôsobili nafúknutie bubliny v oblasti nehnuteľností.
Nanešťastie boli ich prognózy nielen prehliadnuté, ale aj dostatočne podcenené.
V súčasnom období, poradný orgán amerického FEDu varuje pred tým, že rekordný stimul pre FED vo výške 85 biliónov dolárov a ultra nízke úrokové miery na študentských pôžičkách a úveroch pre poľnohospodárov spôsobujú nafukovanie nových bublín.
Na základe zápisu Rady z 8. februára: „Nedávny nárast dlhu na študentských pôžičkách na necelý 1 trilión dolárov presahuje dlhy na kreditných kartách a má určité spoločné znaky s hypotekárnou krízou.“ Rada to dopĺňa nasledovným: „ceny poľnohospodárskej pôdy sú veľmi vzdialené od cien, ktoré by dávali zmysel.“
Tieto varovania prichádzajú z Federálnej poradnej Rady, pléna 12 bankárov zvolených prostredníctvom 12 Federálnych bánk, ktoré konzultujú svojich kandidátov s FEDom. Medzi členov poradnej Rady patrí napríklad výkonný riaditeľ Morgan Stanley, U.S. Bancorp a bývalý riaditeľ PNC Financial Services.
To však ani zďaleka nie je všetko. Rada v septembri varovala FED, že QE3 (kvantitatívne uvoľňovanie) a plán FEDu nakupovať dlhopisy, naruší ich ceny a bude mať len obmedzený vplyv na ekonomiku, a práve tieto „neisté zásahy“, prinášajúce riziko cenovej a finančnej nestability, ktoré sa následne prejavia v súvahe a hospodárení.
Zatiaľ čo nám strýko Ben pripomína, že FED nemá problém prijať potrebné fiškálne opatrenia, ak to bude nevyhnutné, vlastný poradný orgán centrálnej banky verí, že opatrenia FEDu narobia viacej škody ako osohu.
Je poľnohospodárska bublina tesne pred prasknutím?
V roku 2012 bol celkový ročný výnos z investícii do poľnohospodárskej pôdy 18,58%. Navyše, v Kansas City sa na zavlažovanej pôde zvýšili výnosy až o 30% počas roka 2012, zatiaľ čo Chicago vykázalo len 16% nárast.
„Pri dostatku dolárov a kupcov poľnohospodárskej pôdy, nie je prekvapením, že hodnota pôdy výrazne rastie.“ Barry Wald, riaditeľ odboru manažmentu a výroby štátnej univerzity v Ohio: „Výnosnosť plodín spolu s nízkymi úrokovými sadzbami sú primárnymi akcelerátormi zvyšovania hodnoty poľnohospodárskej pôdy.
Okrem vplyvu FEDu, však ceny pôdy zvyšuje ešte jedna skutočnosť – nepredvídateľná Matka Príroda.
„Počasie určí, čo sa stane s hodnotou pôdy,“ povedal Steve Bruere, prezident maklérskej spoločnosti People´s Company pre AgWeb. „V roku 2012 budeme pestovať najväčšie množstvo plodín doteraz. Ak budú pravidelné dažde, cena komodít sa zníži a môže to mať negatívny vplyv na hodnotu pôdy. Ak však vypestujeme len málo plodín, hodnota pôdy môže vzrásť.“
Zatiaľ čo ceny poľnohospodárskej pôdy môžu pokračovať v raste, nie je nevyhnutné, aby bublina čoskoro praskla.
Väčšina pozorovateľov očakáva, že bublina nepraskne, ale bude sa len jednoducho zmenšovať, až kým sa ceny pôdy a plodín nevrátia opäť do súladu s ekonomickou realitou.
Kríza študentských pôžičiek?
Kríza študentských pôžičiek môže byť ďalšia bublina, ktorá praskne a privedie ekonomiku do úpadku.
Študentské pôžičky prevyšujú dlhy na kreditných kartách a prednedávnom dosiahli strop 1 trilión. Navyše, 90 dňová lehota na zaplatenie splátky je vyššia ako lehoty pri iných spotrebiteľských úveroch a hypotékach, leasingu alebo dlhu na kreditnej karte.
Študentské pôžičky majú veľa spoločných znakov s krízou nehnuteľností. Medzi tieto znaky patria napríklad „ výrazný nárast podpory pôžičiek v snahe o sociálne dobro, v tomto prípade, snaha o dosiahnutie vyššieho vzdelania namiesto kúpy domu,“ vyjadrila sa Rada.
Z určitého uhla pohľadu, realita posledných pár rokov dohnala veľa Američanov k študentským pôžičkám a tento trend bude pokračovať.
Je to hlavne z dôvodu, že školné neustále rastie, priemerný príjem sa znižuje a možnosť uplatnenia absolventov, najmä tých s nedostatkom skúseností, je veľmi slabá.
Bakalársky titul už negarantuje istú prácu a neponúka možnosť postupu v práci.
V tejto dobe je titul spájaný s dlhom, nezamestnanosťou a potrebou spraviť si ďalší titul, aby človek mohol získať dobré zamestnanie.
V skutočnosti, polovica Američanov pod 25 rokov s univerzitným diplomom je buď nezamestnaných alebo pracujú v práci, na ktorú sú prekvalifikovaní.
Toto však nezastaví FED pred tým, aby všetko odsúval na druhú koľaj a tvrdil, že je to OK, pokiaľ to zrazu OK nebude.
Preložil: Adriana Boldišová
Zdroj:Money Morning
Facebook komentár