Investori v poslednej dobe utekali z rozvíjajúcich sa trhov, ako sa snažili nájsť bezpečnejšie útočisko po menšom chaose v rozvinutom svete.
Akcie, dlhopisy a meny boli od začiatku mája nestabilné, kedy sa investori začali čoraz viac obávať zníženia objemu programu Federálneho rezervného systému na nákup dlhopisov.
MSCI Emerging Markets Index Fond ( EEM ) za jeden mesiac stratil takmer 10%. Odchod z rozvíjajúcich sa trhov sa v utorok zrýchlil, ako Centrálna Banka Japonska ponechala menovú politiku bezo zmeny, čo podľa Kathy Lien, generálnej riaditeľky spoločnosti Asset Management BK, znížilo nádeje na ďalšie stimulačné opatrenia.
Taktiež dodala: “Zaznamenali sme celosvetové znižovanie zadlženosti … Existujú otázky týkajúce sa väčšej konzervatívnosti centrálnych bánk a všeobecných obáv z ekonomického rastu v Ázii.”
Rozvíjajúce sa trhy boli taktiež zasiahnuté slabými cenami komodít a miestnymi politickými otáznikmi, poznamenal Capital Economics. Napríklad, Turecko bolo otrasené protestmi, ktoré poslali trhy tohto národa do razantných výpredajov.
Ako sa investori vyhýbajú riziku, americký dolár proti menám rozvíjajúcich sa trhov získal, hodnota indickej rupie tento týždeň klesla na rekordné minimá, rovnako ako Thajský Bhat, Mexické peso a Brazílsky real. Volatilita z menových trhov sa preliala do akciových trhov rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík, vrátane Indonézie, Thajska a Malajzie.
Južná Afrika bola tvrdo zasiahnutá. Mena tohto národa počas tohto týždňa klesla na štvorročné minimum, pred tým ako sa opäť postavila na nohy, zatiaľ čo juhoafrické vládne dlhopisy vzrástli a akcie sa prepadli.
Grécko, ktoré bolo v srdci európskej dlhovej krízy, bolo v stredu preradené do stavu rozvíjajúcich sa trhov tvorcom indexu MSCI. Je to prvýkrát, čo nejaká krajina bola znížená.
Medzitým, úrokové sadzby v Spojených štátoch vzrástli, ako investori očakávajú, že americká ekonomika sa v druhej polovici roka posilní. Investori sa púšťali do rozvíjajúcich trhov pri hľadaní výnosnejších aktív, ale nedávne zvýšenie sadzieb v USA viedlo mnohých obchodníkov k zníženiu týchto pozícií.
“Ak môžete získať vyšší výnos z bezrizikovej investície do amerických štátnych dlhopisov, tak to robí rozvíjajúce trhy menej atraktívne,” – poznamenal Brian Gendreau, analytik spoločnosti Cetera a profesor financií rozvíjajúcich sa trhov na University of Florida.
Nedávne výpredaje v aktívach na rozvíjajúcich sa trhoch nie sú nutne odrazom zdravia ekonomík týchto krajín. Gendreau uviedol, obracajúc sa na štúdie, že asi polovica všetkých kapitálových tokov, do a von z rozvíjajúcich trhov, sú spojené so zmenami v hospodárskom raste a úrokových sadzbách vo vyspelých krajinách.
Obchodníci očakávajú, že volatilita na rozvíjajúcich sa trhoch bude pokračovať aj v blízkej budúcnosti, aj keď niektorí tvrdia, že nedávne výpredaje môžu predstavovať nákupné príležitosti.
“Akonáhle sa prach usadí, očakávame, že tam budú významné príležitosti na nové riziká, no je ešte priskoro do týchto pozícií investovať” poznamenal Jens Nordvig, investičný analytik zo spoločnosti Nomura Securities.
Zdroj: Yahoo Finance
Facebook komentár