Až donedávna, menej než 1% elektrického výkonu Japonska pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Ale po katastrofe vo Fukušime a razantných výpadkoch, ktoré nasledovali, táto krajina zaznamenala explóziu v poli investícii do energetických alternatív. Najmä sektor solárnych energií v tejto požehnanej krajine vychádzajúceho slnka, zaznamenal radikálny vzostup a je tento rok na najlepšej ceste stať sa najväčším svetovým solárnym trhom v objeme po Číne.
Podľa správy energetických analytikov IHS, pomer na zdrojoch energie v Japonsku, formou japonských solárnych zariadení, vzrástol o “ohromujúcom 270% (v gigawattoch) v prvom štvrťroku roka 2013.” Do konca roka 2013 bude dostatok nových solárnych panelov, ktoré sa budú rovnať kapacite siedmich jadrových reaktorov. Takýto masívny nárast umožní Japonsku prekonať Nemecko a stať sa najväčším svetovým trhom fotovoltaiky (FV), z hľadiska príjmov, počas tohto roka. “Predpokladá sa, že Japonsko v roku 2013 vykoná inštaláciu fotovoltaických systémov v hodnote 20 miliárd amerických dolárov, čo je až 82% nárast z 11 miliárd dolárov v roku 2012,” podľa IHS. “Naopak, celosvetový trh je pripravený dosiahnuť iba vlažný 4% rast. Tento silný výkon je v tomto roku v Japonsku čiastočne poháňaný vysokými cenami slnečnej energie v krajine.” Nemecko stále vedie s celkovým počtom jednotiek a kapacitou 32 192 MW. Japonsko je teraz bližšie k 8069 megawattom z 7429 megawattov, podľa londýnskeho BNEF.
Tento smer solárnej energie v Japonsku vďačí aktuálnym ponúkaným vládnym stimulom pre výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov a pravidlám, ktoré vyžadujú od dodávateľov elektrickej energie kupovať alternatívne energie za vyššie trhové sadzby. Túto dohodu vytvorila posledná vláda, ktorá sa zúfalo snaží odstaviť Japonsko od svojej závislosti na rope a jadrovej energii, čo viedlo k zavedeniu veľmi štedrých výkupných cien (FIT) pre obnoviteľné zdroje elektrickej energie.
Od 42 jenov za kilowatthodinu v júli minulého roka na terajších 37,8 jenov (39 amerických centov) FIT, po znížení v apríli, je to viac ako dvojnásobok v porovnaní s Čínou a Nemeckom.
Hornatá krajina a hlboké more je neatraktívne pre podniky veterných fariem. Takže solárne sú nateraz najlepšou voľbou, čo od júla predstavuje 94% všetkých žiadostí o čisté energie.
To veľmi láka investorov, ako uviedol Hisashi Hoshi z Inštitútu energetickej ekonómie. “Aj napriek nedostatku voľných pozemkov v Japonsku, mnoho spoločností, ktoré vlastnili nevyužitú pôdu sa ponáhľali, aby tieto pozemky, kedysi určené pre expanziu, ktorá nikdy neprišla, využili,s cieľom zarobiť peniaze tým, že postavia solárne panely a vykonajú predaj tejto energie do rozvodnej siete spoločností, čo zlepší ich profit.”
V západnom Japonsku bolo počas minulého mesiaca zo solárnych elektrární vyprodukovaných 26,5 gigawattov, čo je dostatok na napájanie 9000 domácností, otvorené len minulý mesiac, zvyčajne v nevyužitých areáloch tovární. Aj nepoužité golfové ihriská vytvorené počas bubliny v 80.rokoch boli pretvorené na produktívne prevádzky – ako poznamenal Hoshi.
“Smiešne veľkorysý pomer FIT umožňuje vytvoriť veľmi lukratívny biznis. To prinieslo veľký dopyt medzi investormi, ktorí sa zameriavajú najmä na tzv. mega solárne projekty. Tieto projekty v poslednej dobe tvoria prevažnú časť obrovského nárastu fotovoltaiky v Japonsku.”
Oblasť solárnych častí hardvéru prešla taktiež zásadnou zmenou s vyšším dopytom po domácich paneloch, než lacnejšieho importu. Japonsko má veľký spracovateľský priemysel solárnych panelov a spoločnosti ako Sharp, Kyocera, Sanyo a Mitsubishi Electric budú mať prospech z nových nariadení v oblasti energetiky, kde dôraz sa bude podľa IHS klásť predovšetkým na slnečnú energiu.
Tie isté neúspešné firmy sa teraz opiera o tento technologický boom v tejto oblasti, aby znova vytvorili kvalitu pre solárne panely so značkou „Made in Japan“ pri zachovaní cien. Solárny sektor by mohol byť jedným z mála svetlých bodov japonského elektronického priemyslu. Spoločnosť Sharp nedávno predstavila nové solárne panely, ktoré sú vytvorené nielen z 1% drahého kremíka používaného v bežných modeloch, ale sú aj dostatočne tenké, aby sa dali použiť ako okná.
Iní sa zameriavajú na efektivitu. Aby solárna energia bola dostupná vo veľkom meradle, výskumníci sa už dlho snažia vyvinúť lacný solárny článok, ktorý je nielen veľmi efektívny a ľahko vyrábateľný, s vysokým výkonom – na báze silikónu, kde solárne články majú zvyčajne účinnosť okolo 21 % pre konverziu slnečného svetla na elektrinu. Podľa spoločnosti Panasonic, ich prototyp solárneho článku dosiahol najvyššiu svetovú konverznú účinnosť 24,7% – overené testami vykonanými v japonskom National Institute of Advanced Industrial Science and Technology.
“Je ťažké povedať ako dlho boom solárnej energie v Japonsku vydrží, ale obmedzenosť pôdy to bude spomaľovať,” poznamenal Hoshi. “Samozrejme, že existujú stále strechy, ktoré je možné prenajať, ako to robí mobilný operátor SoftBank … Možno veľmi šikovný a zaujímavý obchodný model, na rozdiel od predchádzajúcich pokusov o dereguláciu japonského elektrotechnického priemyslu, ktorý by mohol mať úspech. “
Zdroj: Yahoo News
Facebook komentár