Greg Madison píše: USA tvrdí, že drží pozíciu svetovej jednotky v mnohých oblastiach. A v niektorých oblastiach stále aj. Radi sa nad sebou zamýšľame ako vodcovia v podnikaní, voľného trhu, podnikateľského ducha. Ale krajina zaostáva, hlbšie a hlbšie, v kľúčových konkurenčných oblastiach a v posledných 10 až 13 rokoch stále padá.

Čísla nie sú povzbudivé a v dôsledku toho im nikto nevenuje veľkú pozornosť. Nepozerajte sa na stranícku politiku. Pokles pokračoval aj za republikánskej, aj demokratickej správy.

Naša konkurenčná výhoda upadá naďalej

Zo Svetového ekonomického fóra:

1 – umiestnenie USA v 2008-2009 Indexe Svetovej Konkurencieschopnosti

7 – umiestnenie USA zo 144 krajín v 2012-2013 Indexe Svetovej Konkurencieschopnosti

9 – umiestnenie USA za právny systém a vlastnícke práva v roku 2000

33 – umiestnenie USA za právny systém a vlastnícke práva v indexe hospodárskej slobody Fraser Institute v roku 2010

433 – Celkový počet dní na začatie podnikania, zaregistrovanie majetku, získanie import / export licencie a presadiť zmluvy v USA.

368 – Celkový počet dní pre to isté v roku 2006

Niektorí argumentujú, že viac vládnych intervencií, ďalšie stimuly, by dali veci znova do pohybu. Iní tvrdia, že vláda by sa mala z fungovania trhov stiahnuť úplne, osekať svoje predpisy. Ale čo ak žiadne z týchto riešení nie je kľúčom k pretlačeniu tejto krajiny až na vrchol?

Podľa Niall-a Ferguson-a, vina leží na charaktere a kvalite našich inštitúcií. Naše inštitúcie, vládne aj iné, majú zabezpečiť chod spoločnosti. Súdy, banky, trhové výmeny, a tak ďalej. Naše inštitúcie sú v štádiu rozkladu, nadúvania a hniloby, podriadené byzantským zákonom a predpisom a beznádejne vratkej byrokracii. Ale, ako dobre zakorenená byrokracia to vlastne je?

Štvrtá vetva

Ako školáci sa Američania učili, že existujú tri vetvy moci – zákonodarná, výkonná a súdna. No je zrejmé, že sú vlastne štyri vetvy, akonáhle si uvedomíte administratívnu vetvu. Táto domnelá vetva sa skladá z ministerstiev kabinetu a všetkej tej byrokracie a záujmov, ktoré z nich plynú.

Keď naša ústava nadobudla účinnosť, prezident George Washington mal šesť ministerstiev Kabinetu – vrátane viceprezidenta Spojených štátov. V roku 2013 je ich celkovo 16. V 224 rokoch sme zrušili alebo zlúčili len štyri ministerstvá. A v rôznych obdobiach bolo ďalších 19 ministerstiev navrhnutých alebo zvažovaných. Z každého takéhoto ministerstva plynie virtuálna duplikácia funkcií a rolí naprieč oddeleniami.

Existuje len veľmi málo dohľadu, ak vôbec, nad touto správnou vetvou. Trpezlivosť sudcov s légiami právnikov môže byť ten jediný. Väčšinu času, právnici, oddelenia nadodržiavanie predpisov a byrokracia operujú bez kontroly. Ich neurčitá, ale neustála interakcia s osobitými záujmami a ďalšími troma vetvami vlády, dokončí tento deprimujúci obraz. A všetko na našu veľkú škodu.

Nie je to príliš neskoro na zmenu

Prevládajúce predpisy sú tak zložité, a tak zle premyslené, až sa systém stáva náchylnejší k zneužívaniu. Tí, ktorí hľadajú dôkazy, nemusia hľadaj ďalej ako v 10.000 + stranovej legislatíve, ktorá bola uzákonená v priebehu rokov. Žiadny rozumný človek by nemohol obhajovať ich úplné zrušenie alebo zrušenie niektorých predpisov, no tie krajiny, ktoré sa aspoň pokúšajú o rozumnú reguláciu a zákony, porážajú Spojené štáty v konkurencieschopnosti.

Ľahkosť konceptualizácie, plánovania a začatia podnikania v Spojených štátoch sa stala takmer beznádejne zdĺhavá záležitosť, v priemere zaberajúc 433 dní. Prečo nevyužiť priaznivejšie prostredie v Kanade alebo v Spojenom kráľovstve? Niektorí sa rozhodli urobiť presne to a to je naša strata.

Ekonomika krajiny sa stane konkurencieschopnou, ak sa zlepšia jej inštitúcie, hovorí Ferguson. Zoberme si, napríklad, rozvojovú krajinu s novou pluralitnou demokraciou alebo novo nezávislým súdnictvom.

Naše inštitúcie sú staré, to je pravda, ale nie tak staré ako v iných krajinách. A nič iné ako zotrvačnosť, nám bráni ich reformovať. Americký systém si môže dovoliť šancu vytvoriť štíhlejšie a spôsobilejšie predpisy, ktoré budú určené na riešenie problémov a presadzovanie zákonov. Týmto spôsobom môžeme poskytnúť príležitosti pre našich občanov – nielen advokátom.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Money Morning

Facebook komentár