Spojené štáty sú aj naďalej zďaleka najväčším hráčom na celosvetovom poli vojenskej obrany, ale podľa analýzy firmy zo sektora obrany – IHS Jane sa očakáva, že ich dominancia bude v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov oslabovať.
“Dve veci sa dejú: Rozpočty sa presúvajú na východ, a celosvetový obchod so zbraňami čelí rastúcej konkurencii,” ako poznamenal Paul Burton, vedúci manažér obrany v IHS Jane. “Ide o najväčší presun v sektore, aký svet kedy videl.”
Obchod je na vzostupe. Správa hovorí, že obchod rástol z 56 miliárd amerických dolárov v roku 2008 na 73 miliárd dolárov v minulom roku, čo je oveľa viac, než sa predtým myslelo: “Týmto tempom bude obchod v sektore obrany medzi krajinami v roku 2020 viac ako zdvojnásobený.”
Avšak postavenie vedúcich krajín sa mení. “Postavenie západu počas tohto desaťročia bude narušovať Ázia, čo zasiahne USA a Európu,” ako sa píše v správe.” Vzostup vývozu Ázie ohrozuje americkú nadvládu na poli globálneho priemyslu obrany.”
Zatiaľ čo Pentagon vykonáva škrty vo výdavkov, čínsky vojenský rozpočet za štyri roky podľa analýzy vzrástol o 64 percent 207 miliárd amerických dolárov a rozpočet Ruska vzrástol o 80 percent 106 miliárd dolárov.
Spojené štáty sú aj naďalej najdôležitejším exportným trhom, s 39 percentným podielom, čo je viac než dvojnásobok hráča číslo 2. – Ruska, ktorý má 15 percentný podiel.
Najväčšie exportné programy sú vojenské lietadlá, “najťažší úsek k rozvoju na miestnej úrovni.” To je hlavným dôvodom, prečo je najväčší dodávateľ na celosvetovom trhu je Lockheed Martin. IHS Jane uviedla, že vývoz firmy Lockheed za štyri roky vzrástol o 65 percent na 64 miliárd dolárov. Boeing je na druhom mieste s 5,6 miliardami dolárov vo forme vývozných predajov v minulom roku, nasledované Ruskou United Aircraft (4 miliardy dolárov), Raytheon (3,7 miliardy dolárov) a BAE Systems (3,7 miliárd dolárov).
Správa nebolo bez jeho prekvapenie. Medzi ne patria:
* “Trhy sú apolitické”: Ak sa pozrieme hlbšie do detailov, zdá sa, že pokiaľ ide o nákup zbraní, môže byť politika nedôležitá. Napríklad Rusko nakupuje bezpilotné lietadlá (UAV) z Izraela.
* Dominancia izraelskej UAV: HS Jane predpovedá, že Izrael začne vyvážať viac bezpilotné lietadiel USA v tomto roku a zdvojnásobí vývoz bezpilotných lietadiel do USA v roku 2014.
* Vzostup Latinskej Ameriky: Brazília sa stala významným vývozcom tryskáčov trénera a získaním jej vplyvu na nových trhov v subsaharskej Afrike. Brazílsky rozpočet na obranu je teraz väčšia, ako Iránu a Kanada, na úrovni 31 miliárd dolárov.
* Najväčší odberatelia: India je najväčším dovozcom na svete, s viac ako 5 miliardami dolárov, ale Blízky východ a Turecko sú najrýchlejšie rastúcimi, ako ich dovoz sa viac než zdvojnásobil v roku 2008.
Pokiaľ ide o Áziu, analytici IHS Jane uvádzajú: “Južná Kórea bude v blízkej budúcnosti sledovaná.” Aj keď má len asi jedno percento svetového trhu, rastie veľmi rýchlo, kde vyváža všetko od kamiónov po cvičné lietadlá a “komunikačných systémov z Iraku a Indie.” A finálna montáž prichádza zo širokej základne spoločnosti – Hyundai, Samsung, Daewoo a medzi nimi je aj kórejska Aerospace.
V rovnakej dobe, Čína je oveľa väčším hráčom, než predtým, ale výhľad “nie je tak ružový.” Čína je aktuálne ôsmym najväčším vývozcom na svete a vykonáva predaj na miestach, ako je Bangladéš, Pakistan a Venezuela. Číne sa nedarí dobre na trhoch, kde má konkurenciu z USA a Európe. V skutočnosti, niektoré monitorovacie systémy sú predávané krajinám Južnej Ameriky.”
Zdroj: UsWebDaily.com
Facebook komentár