Je generálnym riaditeľom elektrickej automobilky Tesla, generálnym riaditeľom spoločnosti SpaceX pre prieskum vesmíru a predseda spoločnosti na solárnu energiu Solar City.
Vo svojom voľnom čase prišiel s nápadom, ako dostať ľudí zo San Francisca do Los Angeles za 30 minút.
Nazýva to “Hyperloop” a svoj plán, ako by to mohlo fungovať, odhalí 12. augusta.
Vlani v júli načrtol svoju víziu pre Hyperloop:
“Tento systém, ktorý mám na mysli, je niečo čo by sa vám páčilo. Nikdy nezlyhá, je imúnny voči počasiu, ide 3 alebo 4 krát rýchlejšie ako vysokorýchlostný vlak Shinkansen. Priemerná rýchlosť by bola dvojnásobok priemernej rýchlosti lietadla. To by znamenalo dostať sa z centra Los Angeles do centra San Francisca za necelých 30 minút. Stál by to oveľa menej, než letenky, alebo akýkoľvek iný druh dopravy. Myslím, že by sme to mohli urobiť na samo napájanie. Ak tomu dodáme solárne panely, vygenerujeme viac energie, než by sa skonzumovalo v systéme. Existuje spôsob, ako uložiť energiu, aby systém mohol bežať 24/7 bez použitia batérií. Áno, je to možné, celkom určite.”
Aj keď to znie ako bláznivý sen, jeden výskum naznačuje, že to možné je.
V roku 1972, vedec R.M. Salter z Rand Corporation vydal 17-stránovú správu s podrobnosťami, ako by mohol Hyperloop fungovať.
Salter nazval svoj dopravný systém Very High Speed Transit alebo VHST.
“Všeobecné zásady sú pomerne jednoduché: elektromagneticky vznášané a poháňané autá vo vzduchoprázdnom tuneli,” povedal Salter.
VHST, ako uvádza Salter, bude vákuová trubica pod zemou. Išla by z Los Angeles do Amarillo v Texase, do Chicaga a New Yorku. Na každej hlavnej zastávke by boli odnože, ktoré by vás zaviedli do ďalších veľkých miest.
“VHST je jazda tunelom na elektromagnetických (EM) vlnách rovnako ako surf na vlne oceánu,” povedal Salter. “EM vlny sú generované pulzujúcimi alebo oscilujúcimi prúdmi v elektrických vodičoch, ktoré tvoria základ prepravy vo vákuovej trubici. Magnetické protipóly sú vygenerované vo vozidle pomocou cievky zo supravodivého kábla z miliónov prúdiacich ampérov.”
VHST by mohol cestovať rýchlosťou okolo 14 000 míľ (cca 22 500 km) za hodinu, čo by na priamu cestu medzi Los Angeles a New Yorkom pripadalo menej ako 30 minút.
Dôležité je, že Salter neveril v technologickú zaostalosť pre VHST: “Technické problémy spojené s rozvojom VHST sú rozmanité a ťažké – ale nie sú nutné žiadne vedecké objavy,” povedal Salter v tej dobe.
Považoval stavbu VHST za politický problém. Kopanie obrích tunelov v podzemí nie je niečo, čo je každé mesto ochotné akceptovať.
Keď Musk konečne odhalí svoj majstrovský plán pre Hyperloop, dúfajme, že obsiahne aj plán pre začlenenie miestnej, štátnej a federálna vlády do tohto projektu.
Bez politickej podpory je Hyperloop predurčený skončiť ako VHST.
Preložil: Lukáš Jevčík
Zdroj: Rand Corporation
Facebook komentár