Američania pracujú viac hodín, než ktokoľvek iný na svete, ale nadčasy môžu mať v skutočnosti nežiaduci účinok, už len tým že vedú k zníženiu produktivity a chronickému stresu.
Aj keď to ešte nie je oficiálna zdravotná diagnóza, pracovné vyhorenie je najväčšou výzvou pre celý zdravotný systém a očakáva sa, že stresové príznaky sa budú zhoršovať, keďže pracovisko sa stáva globálnym a konkurencieschopným.
( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Ak sa u Vás vyskytnú nasledujúce príznaky, ktoré sme zostavili zo štúdií a výskumov, môžete dospieť k pracovnému vyhoreniu a mali by ste prehodnotiť rovnováhu medzi svojou prácou a osobným životom.
Nemôžete sa sústrediť.
Chronické fyzické a psychické vyčerpanie môže viesť k rôznym kognitívnym problémom, ako je napríklad neschopnosť sústrediť sa, udržať pozornosť a zapamätanie si vecí. Zisťujete, že je ťažšie splniť úlohy a jednoducho nemôžete udržať krok v práci ako predtým.
David Ballard z Americkej Psychologickej Asociácie hovorí, že naše mozgy sú schopné zvládať stres len v krátkych dávkach, než sa vráti k normálu, takže „keď sa stres stáva chronickým, tieto krátke dávky trvajú dlhú dobu a máme problémy s udržaním pozornosti na ostatné veci. “
Vždy máte príliš veľa na práci.
Máte vždy pocit, že by ste mali viac pracovať?
Podľa štúdie Univerzity v Zaragoze, ľudia s “frenetickým vyhorením” sa “zapájajú a sú ambiciózni, ktorí obetujú svoje zdravie a osobný život pre svoju prácu.”
Cítite sa previnilo.
Neustále pracujete, ale nedokážete dokončiť všetku prácu (možno preto, že vaša pracovná záťaž je
príliš vysoká alebo sa nemôžete sústrediť) a nakoniec sa cítite previnilo, pretože ste nedokončili prácu, čo vedie k ďalšej ešte dlhšej práci.
Ste fyzicky aj psychicky vyčerpaný po celú dobu.
Príznak vyhorenia je, keď ste neustále unavení od stresu, nedostatočného odpočinku a spánku a nakoniec sa cítite fyzicky aj psychicky vyčerpaný po celú dobu. Časom môže tento chronický stres viesť k ďalším zdravotným problémom, ako sú zažívacie problémy, ochorenia srdca, depresie a obezita.
Vaša nálada sa často mení.
Správa zverejnená firmou NASW Assurance Services, Inc., hovorí, že syndróm vyhorenia môže spôsobiť emočné vyčerpanie a stratu zmyslu pre osobný úspech, a preto vedie k odosobneniu, odcudzeniu a depresii.
Ste izolovaný.
Keď sú ľudia vyhorení, začnú mať pocit hanby zo svojej práce a začnú sa izolovať od ostatných a znižujú počet sociálnych interakcií, ktorých sa zúčastňujú. Okrem toho, môžu niektorí ľudia
jednoducho stratiť záujem o všetko.
Ste cynický.
Toto je obrana proti pocitom zraniteľnosti a nedostatočnosti, pretože keď nemáte pocit, že niečo dopadne dobre, stanete sa cynický a zmeníte sa na pesimistu.
Stále ste na maródke.
V článku o Každodennom Zdraví, Edwin R. Shirley, PhD, odborný asistent psychiatrie na Univerzite Case Western Reserve, hovorí, že „keď jednoducho nemáte energiu alebo záujem čeliť svojmu pracovnému dňu, môže to byť príznak pracovného vyhorenia. ” To znamená, že títo pracovníci prichádzajú „často neskoro do práce, často sú na maródke a odkladajú prácu.”
Ste tiež veľmi často chorí.
Ak trpíte chronickým stresom, je váš imunitný systém skutočne oslabený a stanete sa “náchylnejší k infekciám, prechladnutiu, chrípkam a ďalším poruchám imunitného systému.”
Nemôžete spať.
Aj keď ste vyčerpaný, nemôžete zaspať. Alebo ak zaspíte, tak je veľmi pravdepodobné, že ste “vyrušený”: prebúdzate sa uprostred noci alebo skôr, než by ste mali. Ak áno, môžete trpieť nespavosťou, ku ktorej dochádza, keď ste sužovaný „pretrvávajúcimi myšlienkami o neprekonateľnom množstve práce, ktorú musíte urobiť, a či budete schopní to urobiť.”
Pijete častejšie, než je obvyklé.
Ak sa ocitnete v okamihu opojenia trochu viac, mohlo by to byť mechanizmus na zvládanie, aby sa zabránilo všetkým pocitom, ktoré sú vás zaťažujú. Klinika Mayo sa pýta potenciálnych vyhorených pracovníkov, či používajú jedlo, drogy alebo alkohol.
Ak sa to nie je starostlivo uvážené, mohol by sa tento stresový uvoľňovač premeniť na závislosť.
Nemáte život mimo práce.
Ak máte pocit, že nie ste dosť dobrý, môžete tráviť všetok svoj čas premýšľaním o práci, aj keď nie ste v práci. Ale ako viete, ak ste prácou posadnutí? Šesť príznakov nižšie vám môže pomôcť určiť, či vaša závislosť smeruje k syndrómu vyhorenia:
Urobíte takmer čokoľvek pre svoju prácu a zabúdate na ďalšie dôležité aspekty svojho života pre prácu?
NASA Goddard Space Flight Center via Flickr
- Zanedbávate svoje zdravie kvôli výkonu pracovnej činnosti?
- Sťažujú sa ľudia, ktorí vás majú radi, že pracujete príliš?
- Trpia vaše vzťahy s rodinou a priateľmi kvôli vašim pracovným návykom?
- Pracujete dlhšie a tvrdšie než väčšina vašich rovesníkov?
- Ak by ste nemohli pracovať rovnako ako teraz, mali by ste pocit nejakého druhu emocionálneho sklamania?
Preložila: Mária Ištočková
( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Ideas.Thenest.com
Facebook komentár