Švýcarský parlament nedávno zamítl návrh zákona určený k vyřešení sporu nedeklarovaných bankovních účtů občanů USA.

Pokus IRS (Internal revenue service) zaútočit proti švýcarským bankám byl obvykle viděn z pohledu USA. Zde je náznak, že IRS dovede švýcarské banky tam, kde budou mít pravomoc, i když je to v rozporu s pobočkami švýcarských bank v USA. Zatímco Švýcaři jsou v souladu s IRS do jisté míry, prostřednictvím odhalení jmen daňových podvodníků uvnitř poboček UBS v USA (4.500 amerických občanů z 45.000 má účty u UBS), Švýcarsko není vlečná dojnice, aby na základě požadavků IRS odhalila jména všech amerických klientů navzdory tlaku IRS, aby tak učinila.

Odmítnutí amerických daňových poplatníků

Počáteční reakce švýcarských společností a některých bank s pobočkami v USA po příběhu banky UBS s FBAT a FATCA, nové americké systémy daňového výkaznictví nabývají účinnosti – jejich první reakce bylo odmítnout americké daňové poplatníky z účetních knih, aby se vyhnuli konfrontacím v budoucnosti, ale teď když švýcarský parlament přijal takový pevný postoj, vidíme Švýcarsko v novém světle.

Proč tedy, když ostatní  národy byly v souladu s americkými orgány, zaujali Švýcaři tak silný postoj? Koneckonců, ať už je to Singapur nebo Hong Kong nebo jakýkoliv jiný daňový ráj, pokud vláda této země vidí, že je v jejich obchodních zájmech být v souladu s orgány Spojených států, není nic, co by společnost v této jurisdikci mohla dělat proti nim.

Jaký je teď postoj Švýcarska?

Po více než 350 let, Švýcarsko se snažilo získat informace o tom, kdo má v jejich zemi bankovní účty. Švýcaři vzdorovali po celou dobu světové válek, kdy mocní nepřátelé byli na jejich hranicích. Ochrana tajemství švýcarských bankovních účtů a aktiv držených ve Švýcarsku se stala jedním z pilířů švýcarské ekonomiky. S rozsahem mezinárodního růstu švýcarských bank si švýcarští bankéři mysleli, že by mohli ovlivnit švýcarskou vládu, aby je podpořila.

Zákony ve Švýcarsku, kde platí  trest odnětí svobody za zveřejnění majitelů švýcarských bankovních účtů platí stejně i pro švýcarské  bankéře. Proto je zde snaha o přijetí zákona, aby švýcarské  banky spolupracovali s americkou IRS. Ale v souladu s historií a ochranou držitelů účtů ve Švýcarsku, členové dolní komory švýcarského parlamentu volili 123:63 proti návrhu zákona. Vláda uvedla, že nemá žádný plán B, v případě, že by návrh zákona neprošel.

Mějme tak na paměti, že švýcarská  vláda řekla „NE“ jejich vlastním bankéřům, kdy dala přednost zájmům Švýcarska před zájmy švýcarských bankéřů.

Podmínky USA

Návrh zákona, který podporovaly banky v zemi, rozdělil instituce do čtyř kategorií na základě velikosti jejich amerického obchodování a dovolil jim předat některé informace, ale ne jména klientů. Poslanci to kritizovali, protože podmínky programu, jako jsou pokuty, byly stanoveny Spojenými státy a nebyly zveřejněny.

Záporné hlasování by mohlo vést k situaci, kdy by další švýcarské banky čelily obvinění z trestných činů ve Spojených státech a které by mohli mít dopad na ekonomiku, řekl švýcarský ministr financí, Eveline Widmer-Schlumpf. Každé úřední nařízení, které by vláda mohla nechat projít místo návrhu zákona, bude mít menší rozsah a nesplnění všech požadavků USA.

Švýcarská asociace bankéřů litovala rozhodnutí parlamentu a říká, že bylo těžké odhadnout důsledky tohoto kroku pro bankovní sektor a hospodářství.

Poté co horní komora schválila návrh zákona minulý týden, dolní komora ho minulý týden odmítla, což vyvolalo proces vyřešit neshody mezi oběma komorami. Horní komora potvrdila svůj verdikt ve prospěch návrhu zákona. Obě komory vyzvaly vládu, aby vyřešila nesoulad se stávajícími právními předpisy.

Zatímco Švýcaři neusilují chránit narušitele zákona a předají informace a majetky občanů Švýcarska, kteří se prokáží, že porušili zákon, koncept, že USA budou muset zavést pokuty nebo získávat informace ve Švýcarsku je nepřijatelný.

Co to říká o Švýcarsku jako místu pro uložení zlata, atd…?

Hodně se mluvilo o jiných místech pro uložení aktiv včetně zlata – ať už  je to Singapur, Hong Kong, Velká Británie nebo Kanada – ale žádné z těchto míst nemá historii o ochraně držení cizího kapitálu proti národům, kteří by jej chtěli zabavit nebo si o nich zjistit informace. Pokud by byly považovány i mírně proti národním zájmům, věříme, že tyto vlády nebo společnosti (zejména těch, kteří mají pobočky v USA), by rádi předali jedno nebo druhé zemi jako je USA. Tak například Kanada, která splynula s americkými zájmy a její ekonomikou. V případě, že USA vyžaduje, aby s nimi spolupracovali proti americkým zájmům, historie ukazuje, že budou spolupracovat s USA na zveřejňování informací a zabavení majetku.

Ve Švýcarsku vidíme národ, který bojuje za ochranu těchto zahraničních klientů, i přes jejich potenciální náklady. Nevidíme žádnou jinou zemi, která by šla ve stejných stopách.

Zlato & stříbro?

V poslední světové válce, Švýcarsko se stalo útočištěm po všechna cenná aktiva, ať už to bylo z USA, Velké Británie, Francie nebo dokonce od německých občanů. To bylo zcela neutrální. Totéž platí dnes a je zahrnuto ve zdejším právu. Očekáváme, že totéž bude platit ve všech krizích v budoucnu, a to i mnohem větších, než je agresivní Taxman (kanadský účetní program). Pro nás neexistuje alternativní místo, kde bychom si mohli ponechat zlato a stříbro, plus jakýkoliv další hodnotný majetek, pokud je chcete uchovat během extrémních dob. Chcete-li se podívat na přicházející zákony z FATCA a FBAT, osamocení by bylo krátkozraké, protože dodatečné požadavky na podávání zpráv – jako u drahých kovů, by měla být přijata přes noc, pokud se to považuje za národní zájem. Dle Banky po mezinárodní platby, s námi ve směru větru z více finančních krizí musíme chránit naše bohatství z nejextrémnější časů. Pokud to neuděláme, můžeme o vše přijít.

Preložila: Zuzana Jandová

Zdro: GoldForecaster

Facebook komentár