Nedávny prepad ceny zlata vyvolal rozsiahle obavy z budúcnosti nad trhom so zlatom, ale vedenie ťažobnej spoločnosti v Austrálii uviedlo, že ich priemysel nie je v “úzkych”.

Podľa Gavina Thomasa – generálneho riaditeľa spoločnosti Kingsgate Consolidated, ktorá prevádzkuje zlaté bane v Thajsku, Austrálii a Južnej Amerike čelí prudkému poklesu cien zlata, na úrovne naposedy zaznamenané v roku 2010, kedy spoločnosť bola “veľmi výnosná.”

Thomas na okraj konferencii v Austrálii povedal: “Austrálsky priemysel zlata nie je na tom tak dobre, ale nie je v úzkych.”

Vedenie tvrdí, že slabý austrálsky dolár pomohol kompenzovať pokles cien zlata, ktoré sa predávajú v amerických dolároch. Zlato sa v súčasnej dobe obchoduje za 1302 dolárov za uncu, od 1600 dolárov pred rokom. Pri prepočítanie na austrálske doláre, sa unca predáva za 1461 austrálskych dolárov.

Výkonný predseda ďalšieho producenta zlata – Evolution Mining, ktorá je čiastočne vo vlastníctve najväčšej austrálskej ťažobnej spoločnosti tohto kovu – Newcrest povedal: “Vidíme iný pohľad na austrálsky priemysel zlata, z dôvodu slabšej austrálskej meny.”

Napriek tomu akcie v celom odvetví boli silne zasiahnuté tandemom razantného odpredaja zlata: akcie spoločnosti Evolution v tomto roku klesli 50 percent zatiaľ, zatiaľ čo akcie firmy Kingsgate k tomuto týždňu poklesli o 64 percent.

“Ceny akcií (v roku 2010) boli 3 až 4-krát vyššie. Trh je prepredaný.“ Thomas taktiež uviedol, že banícka spoločnosť zostáva v pohodlnej finančnej situácii.

Dodal: “S aktuálnou cenou zlata v rozsahu 1450-1475 (austrálskych dolárov) situácia nie je zlá, ale nie je skvelá.“

Klein z Evolution Mining povedal, že ak cena zlata za uncu bude na úrovni 1400 austrálskych dolárov, spoločnosť bude v pohodlnej pozícii, na výrobu 400 000 až 450 000 uncí do konca tohto roka.

Uviedol: “Takže pri tejto cene možno vyplatiť dividendy, investovať 20 miliónov dolárov do prieskumu a taktiež sme dostali 200 miliónov dolárov vo forme revolvingového úver, z ktorého sme vyčerpali len 130 miliónov dolárov.”

Riadenie nákladov a konkurencieschopnosť

Na zmiernenie klesajúcich príjmov z lacnejších cien zlata sa baníci taktiež uchyľujú k znižovaniu nákladov, vrátane prispôsobenia platov a počtu pracovných miest.

Thomas z firmy Kingsgate ďalej poznamenal: “Austrálsky ťažobný priemysel stratil kontrolu svojho priemyslu pred dvoma rokmi”, s odkazom na ťažobný boom, ktorý vyvolal agresívne kapitálové výdavky v rámci sektora.

“Je na čase opäť prevziať kontrolu z hľadiska nákladov. V posledných dvoch rokoch sme určite neboli konkurencieschopnými. (Ale) sme späť, aby sa naša konkurencia opäť zvýšila.”

John Price – riaditeľ prieskumnej spoločnosti s názvom Phoenix Gold povedal, že jeho spoločnosť by mohla ťažiť s využitia nižších nákladov na prieskum.

Taktiež dodal: “Vidíme veľký počet spoločností, ktoré sa zaoberajú svojimi nákladmi a chcú preto opustiť aj ich divízie na prieskum. Čiže sa budeme viac a viac sústreďovať na vykonávanie prieskumnej činnosti”.

“A v decembri tohto roka sa budeme pohybovať smerom aj do rozšírenia vývoja a výroby a ročne chceme produkovať 100 000 uncí”.

Ale cena varuje pred nadchádzajúcou konsolidáciu v priemysle, ako sa hráči snažia získať prístup ku kapitálu na akciových trhoch. Taktiež dodal: “Myslím, že budeme vidieť konsolidáciu v priebehu niekoľkých najbližších rokov.“

Zdroj: GoldReview.com

Facebook komentár