Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Je nejvyšší čas, aby investoři věnovali pozornost žlutým varovným vlajkám, které jim mávají před jejich maržovými obchodními účty (margin accounts). Stejně jako řidič Nascar, který hustí svoje brzdy, aby zabránil katastrofě, když vidí varovnou vlajku. Je na čase, abychom zpomalili. Můj přítel a kolega Ed Steer, redaktor deníku Ed Steer Gold & Silver nedávno zdůraznil sloupek na blogu Wall Street Journal, který se zaměřuje na rekordně vysoké úrovně maržového dluhu (margin debt). A to jsem se zastavil a začal přemýšlet.
Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s maržovými obchodními účty (margin accounts), zde je vysvětlení v kostce: maržový dluh jsou peníze, které si půjčíte od vašeho brokera na základě vaší investice a zůstatku na vašem účtu. V USA si můžete legálně půjčit jen 50 % marže. Pro názornost hypoteticky předpokládejme, že investor (říkejme mu Jan), koupí akcie za $100.000. Pokud Jan podepsal maržovou smlouvu (margin agreement) se svým brokerem, může si od něj půjčit 50 % z této částky. To znamená, že Jan potřebuje pouze $50.000 na nákup akcií v hodnotě celých $100.000. Samozřejmě, že z této půjčky platí také úroky.
Pokud akcie vzrostou o 10 %, Jan má $110.000 a má zisk $10.000. Na základě jeho původního stavu $50.000 je to dvacetiprocentní návratnost jeho počátečního kapitálu. To je způsob, jakým způsobem se využívá pákový efekt na obchodním účtu. Kromě toho, Jan by mohl využít jeho vlastní kapitál ještě více – čím více akcie vzrostou, tím vyšší dlužné částky může navršit pro vyšší riziko a pákový efekt.
Co se ale stane, když cena Janových akcií poklesne? Ztráty se také zdvojnásobí. Kromě toho, pokud Janův vlastní kapitál dosáhne udržovací marže (maintenance margin), jeho broker mu vydá výzvu k dodatkové úhradě (margin call), a bude muset přidat okamžitě hotovost na jeho obchodní účet, aby splnil minimální úroveň udržovací marže. Udržovací marže je také procento a liší se od brokera k brokerovi. Pokud by Jan nebyl schopen přidat hotovost, jeho broker má právo prodat část nebo všechen jeho vklad za současnou cenu, aby se jeho účet udržel v hladině maržového požadavku (margin requirement).
Maržový dluh je jedinečný druh půjčky:
Úroková sazba se mění podle věřitele (v tomto případě broker), a pohybuje se se současnou hodnotou peněz.
- Částku, kterou si jednotlivec půjčuje, se pohybuje minutu po minutě tak jako roste nebo klesá cena akcií.
- Broker může odebrat investora z jeho pozice dle svého uvážení a prodat akcie v nejhorším možném čase, pokud se vklad pohybuje mimo dohodnutý rámec požadavku na marži.
- Komise pro cenné papíry stanoví maximální požadavek na marži a lze je měnit dle libosti. Broker a jeho zákazníci se musí okamžitě přizpůsobit.
- Investoři mohou splatit půjčku tím, že prodají svoje akcie. Jejich broker strhne takovou částku, která byla dlužná v okamžiku prodeje.
A teď si řekněme, proč si další investoři půjčují stále větší množství oproti jejich investičním účtům? Autor příspěvku WSJ měl jeden návrh: „Někteří vidí nárůst jako znamení spekulace, a to zejména v případě, že vypůjčené peníze jsou investovány do akcií“.
Pokud investování do akcií není dostatečně spekulativní, můžete si přidat k vašemu rozvášnění (a vyššímu krevnímu tlaku) spekulaci s vypůjčenými penězi. Čas, kdy to udělat je když je to „tutovka“ – investice, o které prostě víte, že prudce vyletí nahoru. Vím o čem mluvím, protože jsem tam byl a naučil jsem se z tvrdých lekcí.
Jasná věc: nevsázej farmu – na farmu ???
Přestěhoval jsem se v roce 1977 do Atlanty. Jeden z trenérů mého syna v baseballovém týmu pracoval pro Scientific Atlanta, čerstvě nové technologické společnosti v té době. Stále propagoval akcie společnosti, zatímco my jsme sledovali růst akcií z $16 na $32 za akcii a rozdělili ji dvakrát v poměrně krátkém časovém období. Přesvědčil mě, že to byla skvělá příležitost.
Vzal jsem si druhou hypotéku na můj dům, půjčil jsem si 32.000 dolarů a koupil si 1.000 akcií. Spočítal jsem si, že se rozdělí a zdvojnásobí, a že bych mohl rychle splatit hypotéku. Hrál by jsem si s penězi na dům, abych tak řekl.
Měl jsem v jedné věci pravdu: akcie se brzy prodávala za 16 dolarů, ale ne proto, že se rozdělila. Cena klesla na polovinu, protože společnost měla vážné problémy s výrobou jejich hlavního produktu. Nakonec jsem akcie prodal, vyplatil část druhé hypotéky, a nadával si sám sobě za to, že jsem byl chamtivý a hloupý na dalších několik let, protože jsem si vypisoval šeky, abych vyrovnal zůstatek půjčky. Hrál jsem s penězi na dům – s mým domem!
Jsem si jistý, že jsme všichni slyšeli o akciovém trhu popisovaném jako domeček z karet. Zvyšující se úroveň maržového dluhu je jistě hlavní příklad. Penzisté sypou peníze do trhu, protože skutečně existuje několik dalších možností jak nalézt slušný výnos. Teď jsem se dozvěděl, že počet akcií zakoupených na dluh (marži) je na rekordně vysoké úrovni, což znamená, že spousta těchto akcií byly zakoupeny za vypůjčené peníze. Na druhé straně to pomohlo vytlačit akciový trh na historická maxima.
Hej! Pamatuje si někdo rozkvět Internetu…a krach? Nebo krach trhu, kdy ceny nemovitostí klesly?
Náhlý pokles na akciovém trhu by znamenal spoustu výzev k dodatkové úhradě (margin call). Je více než pravděpodobné, že jen málo lidí má dostatek volné hotovosti k navýšení dodatečného kapitálového požadavku. Makléřské firmy by tak zadaly příkazy k prodeji za tržní cenu, aby vrátili účty klientů zpátky do rovnováhy.. Tyto masivní příkazy k prodeji by tlačily ceny dále dolů, způsobující více příkazů k prodeji, a brzy by to byl plnohodnotný krach. Bum! Stejně tak jako domeček z karet padající k zemi.
A co se stane s penzistou, který investuje své celoživotní úspory doufajíc, že hodnota poroste zatímco shromažďuje dividendy za pochodu? Víte, my staří lidé, kteří jsme si koupili akcie za naše skutečné peníze, peníze, které jsme vydělali a šetřili – ne ty půjčené. Naše zůstatky na účtech klesnou stejně jako ty tržních spekulantů. Jediný rozdíl je ten, že my nebudeme mít příležitost získat je zpět.
Řešení pro konzervativní investory
Penzisté a další konzervativní investoři mohou ochránit sami sebe ve více směrech. Za prvé, diversifikace – téma pro Vedrana Vuka, samostatný analytik, a já jsme si zajistili konečně v dubnu 2013 vydání Millerovy Money Forever – pomůže předcházet drtivé porážce.
Zatímco na trhu může dojít k selhání, stále existuje mnoho solidních společností, které vytváří slušný zisk a platí slušné dividendy. Tyto společnosti obvykle znovu stoupají mnohem rychleji od krachu nebo poklesu než dokáží spekulativní investice.
Za druhé, nastavení ztráty (stop loss) může omezit ztráty. Akcie nepadají všechny naráz stejnou rychlostí na míru, jak klesá trh. Mnoho společností velkých jmen vlastněné penzijními fondy platí velice dobré dividendy a je méně pravděpodobné, že by byly prodány, a to i v případě rychlého sestupného cyklu.
Kromě toho, tým z Money Forever také doporučuje mít alespoň 30-35% z vašeho portfolia v hotovosti a v krátkodobých, skoro-hotovostních instrumentů. Tito odpůrci, s kuráží nakupovat dobré společnosti, zatímco ostatní prodávají, se mohou ocitnout v životní kupní příležitosti. Pokud jste jedním z těchto lidí a máte hotovost nakupovat, můžete profitovat na poklesu trhu.
Stručně řečeno, přežití přijde na omezení ohrožení, přidělování kapitálu řádně a řízení našich emocí. Panika je náš nejhorší nepřítel v krutých dobách.
Bylo mi 37, když jsem hazardoval s tou druhou hypotékou, a dalších 35 let trvalo, než jsem se z toho dostal zpět. Investoři blížící se k důchodovému věku si nemohou dovolit půjčit si peníze, aby spekulovali, protože rizika jsou příliš vysoká. V tomto okamžiku života jsme se naučili tvrdé lekce. Pro seniory a další lidi, kteří se blíží k důchodu, zachování a návratnost kapitálu vždy vítězí nad výnosem z kapitálu.
V týmu Money Forever zahrnujeme téměř jakékoliv téma, které je pod sluncem a které se zabývají finančními riziky, kterým penzisté čelí a těmi penzisty, kteří plánují odchod do důchodu. Ať už je to maržový dluh, důchody, reverzní hypotéky, půjčky od kamarádů, příjmové investice, nebo nalezení nějaké dobré, vysoce hodnotné dividendy z akcií, nenecháme kámen na kameni. Naše jedinečná strategie měsíčního příjmu je používána tisíci investory a je dobrým způsobem jak začít přidávat tok příjmů téměř okamžitě.
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov”, nech sa Nám ozve na Facebook do správy
Zdroj: MoneyForever
Facebook komentár