Lovci výpredajov zbierajú zlaté šperky a mince, ako investori opúšťajú tento drahý kov a jeho ceny po celom svete zaznamenali pokles.

Globálny dopyt spotrebiteľov po zlate v druhom štvrťroku roka 2013 dosiahol jeho najvyššej úrovne, keď sa zvýšil na 1083 ton, čo je 53% zvýšenie v porovnaní s rovnakým období minulého roka.

Väčšina tohto dopytu pochádzala z Číny a Indie, kde sa spotrebitelia ponáhľajú k nákupu šperkov, mincí a prútov zlata.

Posledná správa od Svetovej Rady pre Zlato (World Gold Council) zistila, že predaje šperkov tvorili viac ako polovicu celkového množstva predaného zlata spotrebiteľom v tomto štvrťroku.

Priemerná cena zlata v tomto meranom období klesla o 12% na 1 415 dolárov za uncu.

Zlato sa v súčasnosti obchodovanie na úrovni viac ako 1 330 dolárov za uncu, čo je o približne o 30% menej, ako jeho historické maximum u úrovne 1900 dolárov dosiahnutých v septembri roka 2011.

( Súvisiace články: Najlepšie dni pre zlato sú pred nami )

Drahé kovy sú počas ťažkých ekonomických časov zvyčajne vnímané, ako bezpečný prístav pre investorov. Ako hlavné rozvinuté ekonomiky prechádzajú pomalým zotavením, mnohí investori teraz vidia len málo dôvodov vlastniť tieto drahé kovy.

Marcus Grubb, výkonný riaditeľ pre investície vo World Gold Council, povedal, že trh so zlatom prechádza obdobím novej rovnováhy, ako prevažne americkí investori do ETF znížili ich držania a zároveň prišla vlna dopytu od spotrebiteľov.

Dopyt po šperkoch sa v druhom štvrťroku zvýšil o 37%, zatiaľ čo dopyt po prútoch a minciach stúpol o 78%.

( Súvisiace články: Je aktuálne vhodná doba k nákupu zlata? )

Čína a India – ktoré sú najväčšími trhmi pre zlato – neboli jedinými krajinami, ktoré zaznamenali strmý nárast nákupov. Dopyt zo strany spotrebiteľov na Blízkom východe a Turecku bol taktiež na vzostupe, ako dopyt po šperkoch v týchto krajinách vzrástol až o 33% a 38%.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár